9. srpna 2010 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaměstnanci budějovické jídelny zdrojem úplavice nebyli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jídelna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídelna - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Kultivační vyšetření potvrdila do dneška na jihu Čech bacilární úplavicí u 70 lidí, celkem 124 mělo klinické příznaky tohoto nebezpečného infekčního onemocnění. I když pacienti, vyjma čtyř, jedli v jedné z českobudějovických jídelen salát, zdroj nemoci se zjistit nepodařilo.

Opakované testy opět neprokázaly, že by nemoc šířil některý ze sedmi zaměstnanců jídelny. Řekla to epidemioložka Marcela Fryšová. V kuchyni se zase začne vařit.

"Pracovníci měli opakovaně vyšetření negativní. Provedena byla třikrát a u jednoho z nich dokonce čtyřikrát. U dvou testy ještě zopakujeme," uvedla.

Podle ní se už zdroj infekce nepodaří prokázat. Lidé bramborový salát s řízkem konzumovali v pátek 23. července. Většina z nich měla potíže hned následující víkend. Salátu bylo vydáno 170 porcí.

I po antibiotické léčbě, kterou prodělala většina zaměstnanců, mohou být postižení lidé nositeli infekce. Bakterie mohou vylučovat až dva měsíce.

Stykem s infikovanými lidmi, zatím onemocněli čtyři lidé. Epidemii se podle Fryšové pravděpodobně podaří zažehnat. Negativní byly také veškeré vzorky odebrané ve stravovacím zařízení. Více zaměstnanců, než kteří byli vyšetřeni, se podle prohlášení provozovatele v té době v zařízení nevyskytovalo.

Bacilární úplavice je jedna z nejnakažlivějších bakteriálních střevních nákaz. Vysoce nakažlivé průjmové onemocnění se může projevovat vysokými teplotami, bolestí břicha, bolestivým nutkáním na stolici. Provázejí je vodnaté průjmy s příměsí hlenu a krve. Závažnost je ovlivněna věkem pacienta. Nebezpečná je rychlá dehydratace organismu. Zdrojem je nemocný člověk.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz