10. prosince 2008 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaměstnanci si musejí extra peníze zasloužit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 59Diskuse
Na platy státních zaměstnanců půjde příští rok o 2,7 miliardy korun víc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na platy státních zaměstnanců půjde příští rok o 2,7 miliardy korun víc. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Na platy státních zaměstnanců půjde příští rok o 2,7 miliardy korun víc. Na zvýšení dnes kývla Sněmovna, ruku zvedlo 148 ze 192 poslanců. Aby státní zaměstnanci a pracovníci ve veřejných službách tyto peníze na platy dostali, musí však zákonodárci schválit celý rozpočet. Ten se koalici povedlo protlačit právě dnes. Zákon pak musí podepsat i prezident.

Místo plánovaných pěti procent by si tak zaměstnanci veřejného sektoru mohli nominálně polepšit o 6,6 procenta. Záměr sněmovně minulý týden předložil ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj by vyšší přidávání mělo lidem zmírnit dopady hospodářské krize.

Opatření se ale netýká pedagogů regionálního školství, ústavních činitelů, soudců, státních zástupců a osob v dalších funkcích, u nichž se platy od letoška do roku 2010 zmrazily.

Polovina sumy by měla pocházet z peněz na dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury, druhá polovina z kapitoly státního dluhu. Do platů se z celkových 2,7 miliardy má rozdělit 1,99 miliardy. Zbytek by měl plynout do odvodů.

Ministr financí s návrhem nesouhlasil
S vyšším přidáváním souhlasili opoziční i koaliční poslanci. Proti návrhu se dnes postavilo jen devět zákonodárců - sedm lidovců, jeden sociální demokrat a jeden nezařazený. Mezi ty, kdo byli proti, patřil i lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.

"Sněmovna nejen navýšila platy státním zaměstnancům, ale snížila prostředky do dopravní infrastruktury," podotkl ministr. Dodal však, že rozhodnutí dolní komory akceptuje a rozpočet se podle toho upraví. Nakonec zákonodárcům připomněl, aby nezapomněli odhlasovat přesunutí peněz z fondu dopravní infrastruktury.

Nečas již dříve uvedl, že částka by měla plynout do pohyblivých složek platu. Opozice se spíš klonila k tomu, aby suma putovala do pevné části příjmu. Lidé by tak měli jistotu, že si přilepší. Podle ministra práce mají ale případné vyšší odměny motivovat k vyššímu výkonu. Uvedl, že v soukromém sektoru tvoří nadtarifní složky platu významnou část příjmu. Nečas míní, že podobně by tomu mělo být i ve veřejné sféře.

Ministři už dříve řekli, že by se platy mohly výrazněji zvednout tehdy, pokud ve státní správě ubude do roku 2010 asi 9000 míst. Lépe ohodnotit by se prý měli hlavně schopnější lidé.

Lidovky.cz
  • 59Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na Lidovky.cz