Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek: S Ankarou chceme diskutovat, ale trest smrti je ‚červená linie‘

Svět

  15:20
Lucemburk - Zadrhávající se rozhovory o přistoupení Turecka k Evropské unii by se pro EU mohly stát nástrojem k dialogu s Ankarou, míní český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V pátek se ministři zahraničí zemí EU sejdou k neformálnímu jednání v maltské metropoli Vallettě. Tématem diskusí budou také vztahy s Tureckem po nedávném referendu, které výrazně posílilo pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
EU bude jednat s Tureckem o regionální politice (ilustrační foto)

EU bude jednat s Tureckem o regionální politice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„S tím současným vývojem skutečně nějaký vstup Turecka do Evropské unie není zrovna na stole,“ poznamenal Zaorálek. Vedení rozhovorů a snaha o dialog má ale podle něj stále svou cenu. Turecko je pro unii klíčový partner s velkou strategickou a vojenskou cenou v regionu, v hospodářské oblasti i při řešení migrační krize.

Merkelová: Migrační krizi nevyřešilo uzavření hranic, ale dohoda s Tureckem

Zaorálek nechce na Maltě vyzývat k radikálním krokům, existují však podle něj nepřekročitelné linie. Tou by podle něj bylo například turecké rozhodnutí obnovit v zemi trest smrti.

„Tím by všechny řeči o přistupování musely skončit,“ upozornil. Podobnou „červenou linii“ si ostatně před několika dny stanovila i Evropská komise.

Evropská unie před rokem sjednala po německém diplomatickém úsilí s Ankarou dohodu, která byla klíčová pro zastavení migrace na takzvané balkánské trase. Zatím ji obě strany plní, přes hrozby a silná prohlášení z Ankary a rostoucí skepsi z evropské strany.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek uvedla, že Berlín bude velice pečlivě sledovat, jak Turecko do praxe uvádí ústavní změny odhlasované v referendu 16.dubna. Nynější vývoj podle ní vzájemné vztahy silně zatěžuje, ale Německo a Evropa se budou snažit o návrat ke konstruktivnímu dialogu.

Součástí dohody unie a Turecka bylo také obnovení roky zamrzlých přístupových jednání. Věc ovšem opět začala skřípat po nezdařeném pokusu o vojenský puč v zemi a po tvrdé reakci Erdoganovy administrativy na něj. Před referendem Erdogan také nešetřil ostrými výroky na adresu některých evropských zemí.

„Já jsem celou dobou přesvědčen, že Turecko nesmírně potřebuje Evropu. Věřím, že i na turecké straně bude ochota naše vztahy nezhoršovat, neeskalovat,“ poznamenal ve čtvrtek Zaorálek.

Autor: