Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek: Americký útok měl varovat. Ale definitivní řešení vidím jen v jednání

Česko

  14:05
Americký útok na Sýrii chápeme, ale jsem přesvědčen, že nemůžeme spoléhat na zbraně. Použití vojenské síly nás k výsledku nepřivede. To tvrdí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v reakci na útok USA na leteckou základnu v Sýrii.

Lubomír Zaorálek foto:  Michal Šula, MAFRA

LN: Jaké je oficiální stanovisko České republiky, resp. Ministerstva zahraničí
Chápeme, že je to snaha dát najevo, že nikomu neprojde používání chemických zbraní, že nikomu neprojde používání zbraní hromadného ničení. Je to strašně nebezpečná věc – nejenom proto, že je strašné se dívat na ty důsledky, ale protože je strašná představa, že by se takové zbraně vůbec používaly. Rozumím tomu tak, že je to snaha dát najevo, že tohle je něco, co se bude postihovat.

Na druhou stranu jsem přesvědčen, že ta cesta k míru vede pouze přes jednací stůl. Doufám, že se Rada bezpečnosti bude schopna sejít i po útoku a že bude schopna začít jednat a že se vrátí i k tématu vyšetřovací komise, která by měla vyšetřit co se přesně v této provincii stalo.

Je to kruh násilí, který trvá už šest let a bez aktérů, kterými je i Írán, Rusko, Turecko a bez angažmá USA ( já bych si přál také angažmá Evropské unie) nejsme schopni najít uklidnění.

LN: Část států mluví o tom, že je to adekvátní reakce na ty chemické útoky. Rusko ale mluví o agresi. Pokud by jste se měl postavit na jednu z těchto dvou stran, která by to byla?
Já bych neřekl, že ten vojenský útok pomůže tomu, aby se chemické zbraně už nikdy neobjevily. Jsem přesvědčen, že v této věci nemůžeme spoléhat na zbraně. Použití zbraní a vojenské síly nás k výsledku nepřivede. Máme zkušenost z posledních 15ti let, kdy se právě používaly zbraně a vojenská síla víme, že tam kde se použila síla je situace stále katastrofální. My nejsme schopni zbraně použít tak, abychom přinesli mír a abychom pomohli Syřanům vrátit se k normálnímu životu. Obávám se, že kdybychom stále pokračovali čistě v používání vojenské síly, tak budeme pouze pokračovat v konfliktu, který neskončí. Je tam příliš mnoho aktérů, příliš mnoho zbraní, příliš mnoho investováno. Je třeba najít dohodu na tom, že tohle musí skončit.

Chápu to jako tvrdé, těžké varování vyslané jako varování každému, kdo by chtěl použít chemické zbraně. Já říkám, že je třeba se vrátit k jednacímu stolu, to je jediná možná cesta.

LN: Ovlivní to nějak fungování české ambasády v Sýrii?
Paní velvyslankyni Evu Filipi jsme požádali, aby dávala dohromady všechny informace o současném stavu v Sýrii. Pak ji povoláme do Prahy a je také zájem, aby byly zjištěné informace předala našim spojencům ve Washingtonu a v Berlíně.

LN: Pokud by nás USA požádali, abychom vyslali např. chemickou jednotku. Jak zareagujeme?
Pokud bychom o to byli požádáni, budeme to velmi vážně zvažovat. Jsme připraveni udělat to, na čem se se spojenci dohodneme.

LN: Měl by Basár Ašad odejít právě proto, aby nastal mír v Sýrii? Je součástí mírového plánu?
V Sýrii jsou přesvědčeni, že si svého představitele mají zvolit vlastní volbou. Představitel státu nemá být nikým prosazovaný. Naší rolí by mělo být uspořádat cestu k volbám, ve kterých si Syřani svobodně zvolí svého vůdce.