Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Západní země tajně evakuují své občany z Libye. Letadly i po moři

Svět

  12:47aktualizováno  23:22
TRIPOLIS - Po sankcích uvalených na Kaddáfího režim zvažují USA podle listu Washington Post i vojenské akce, především prosazení bezletové zóny nad Libyí. Protirežimní síly se mezitím přiblížily metropoli Tripolisu, když dnes kolem poledne ovládly Závíju, první město západně od metropole. Už dříve opozice získala kontrolu i nad třetím největším městem země Misurátou. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se nevzdává a setrvává zabarikádován v tripolské čtvrti Báb al-Azízíja.

Muammar Kaddáfí foto: Reuters

Po sankcích uvalených na režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího prý USA zvažují i vojenské akce, pokud by Kaddáfí pokračoval v krvavém násilí proti vlastnímu lidu. Finanční opatření, která v pátek vyhlásil americký prezident Barack Obama, jsou jen prvním z řady kroků, které "by mohly zahrnovat i vojenské možnosti", napsal dnes list The Washington Post s odvoláním na vysoké americké vládní činitele.

Mezi takové kroky prý patří prosazení bezletové zóny nad Libyí, aby se tak zabránilo bombardování Kaddáfího odpůrců ze vzduchu. V americké vládě prý ovšem vládnou pochybnosti, zda by se pro takové opatření dala nalézt širší mezinárodní podpora, vzhledem k očekávanému odporu například ze strany Číny, dodal The Washington Post.

Díky tajným evakuačním misím vysvobodily z Libye stovky cizinců Velká Británie a Německo. Ze země, kterou zmítá povstání proti režimu Muammara Kaddáfího, už byly nouzově odvezeny desítky tisíc cizinců. Evakuováni jsou i zbylí Češi, kteří v Libyi uvízli.


Podle deníku se Obamova vláda nejprve držela zpátky s ráznými kroky proti Tripolisu ze strachu před možností odvetného zajímání rukojmích. Američtí diplomaté v Libyi prý varovali před "rozhodnými poselstvími" z Washingtonu, aby tak nebyli ohroženi krajané v Libyi. "Ignorovat taková varování by bylo velmi těžké a nebezpečné," řekl listu Ben Rhodes z Rady národní bezpečnosti.

Spojené státy už v pátek uvalily na Libyi kvůli represím tamního režimu vůči lidovému povstání jednostranné sankce. Ty jsou namířeny proti Kaddáfího vládě a členům jeho rodinného klanu, chránit mají naopak jmění a prostředky, jež patří libyjskému lidu.

Sankce OSN

V noci na dnešek jednomyslně schválila sankce proti vedoucím představitelům Libye Rada bezpečnosti OSN. Zmrazila majetek Muammara Kaddáfího a lidí z jeho nejbližšího okruhu a zakázala jim cestovat. Uvalila také embargo na dovoz zbraní do země a vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil násilnosti vůči libyjským protivládním demonstrantům.

Žádná další opatření vůči Libyi ale RB OSN údajně zatím nechystá. Neuvažuje se ani o vyhlášení bezletové zóny nad severoafrickou zemí, ani o vyslání mezinárodních jednotek OSN do Libye. Jakoukoli vojenskou intervenci v zemi vyloučila i Severoatlantická aliance.

Kaddáfího opouštějí nejbližší

Podle listu Aš-Šark al-Avsat se přitom nadále rozpadá Kaddáfího mocenská základna. Kromě vysokých vládních činitelů, diplomatů a pilotů, kteří se od Kaddáfího distancovali po jeho krutém postupu vůči oponentům, hodlá, zdá se, opustit diktátora i osoba ještě bližší - jeho ukrajinská ošetřovatelka.

Osmatřicetiletá Halyna Kolotnycká, označovaná tiskem za "vnadnou blondýnu", žije v Libyi už devět let a údajně udržuje s Kaddáfím "romantický vztah". Nyní se ale chystá v nejbližší době vrátit na Ukrajinu, jak potvrdila deníku Segodňa daily její dcera

Na balíku sankcí proti libyjskému režimu se v pátek v zásadě shodly i členské země Evropské unie. Formální rozhodnutí o jejich zavedení by mělo padnout počátkem nadcházejícího týdne.

Národní rada
Před dvěma dny už také dezertovali libyjští celníci z hlavního hraničního přechodu Rás Džadír mezi Libyí a Tuniskem. Podle agentury AFP, odvolávající se na místního činitele, zůstali na přechodu jen vojáci a policisté loajální Kaddáfímu.

Oponenti Kaddáfího režimu z východní části Libye oznámili ustavení Národní rady. Ta ale nemá být prozatímní vládou, nýbrž "tváří revoluce v přechodném období", zdůraznil mluvčí nové rady na tiskové konferenci v Benghází. Rada podle agentury Reuters nevidí žádný prostor pro jakékoliv vyjednávání s Kaddáfího vládou.

Kaddáfího odpůrci se zároveň postavili rezervovaně k formování přechodné vlády, jež v sobotu rovněž v Benghází, baště libyjského povstání, oznámil bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl. Po setkání, na němž dojednali ustavení rady, která "bude podporovat hnutí, jehož cílem je vyhnání libyjského vůdce", to označili jen za Džalílův "osobní názor".

Exodus cizinců

Z Libye se nadále snaží před násilnostmi a chaosem uprchnout tisíce cizinců. Podle dnešní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo do sousedních zemí za minulý týden bezmála 100.000 osob, zejména zahraničních dělníků. Velký počet jich tvořili Egypťané, jichž jen za sobotu prošlo hraničním přechodem s Tuniskem na deset tisíc.

Tisíce uprchlíků opouští Libyi

Z Libye by dnes mělo odcestovat posledních 22 Čechů. V neděli ráno zemi opustilo pět zaměstnaců ambasády, skupina šesti turistů by se z Libye měla dostat buď s tuniským konvojem nebo letadlem do Káhiry. Dalších 11 lidí čeká v Benghází na loď. Podle ministra obrany Alexandry Vondry Česká republika zatím neplánuje vyslat do Tripolisu vojenský letecký speciál. Má ho ale připravený v záloze v případě komplikací, řekl ministr České televizi.

Autoři: ,