17. ledna 2008 10:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zápas o Kreml svede pět mužů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Na ruského prezidenta kandiduje 5 mužů. Čtyři z nich jsou outsideři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ruského prezidenta kandiduje 5 mužů. Čtyři z nich jsou outsideři. | foto: ŠimonLidové noviny

MOSKVA/PRAHA Zápas o křeslo ruského prezidenta bude podle odborníků mimořádně nudný. Už teď je totiž o výsledku údajně rozhodnuto.

Včera v šest hodin moskevského času vypršela lhůta, ve které se zájemci o funkci hlavy ruského státu mohli pokusit o registraci. Na poslední chvíli dodal Ústřední volební komisi archy s více než dvěma miliony podpisů kandidát za část demokratické opozice, expremiér Michail Kasjanov. Krabice s podpisy, které vážily kolem dvou tun, přivezl v náklaďáku. Kromě něj musel tuto náročnou podmínku splnit pouze Andrej Bogdanov, který také přijel s nákladem na poslední chvíli. Sehnat takové množství podpisů je téměř nad lidské síly - jeden přijde kandidáta asi na 50 rublů. Kromě toho v jedné ruské oblasti nesmí být shromážděno více než 50 tisíc podpisů.

Jejich kontrolou se teď 15 hodin denně bude zabývat několik speciálně vyškolených úředníků. Pokud shledají, že 10 procent autogramů je zfalšovaných, registrace bude zamítnuta. Oba kandidáti musejí tedy ještě vyčkat 10 dnů na konečné rozhodnutí. Kandidáti za strany zastoupené v parlamentu žádné podpisy shánět nemuseli, a tak nacionalista Vladimir Žirinovskij a komunista Gennadij Zjuganov byli zaregistrováni již v loňském roce jako úplně první.

Registraci bez jakýchkoliv problémů samozřejmě získal i favorit voleb, vicepremiér, následník prezidenta Vladimira Putina a kandidát za kremelskou stranu Jednotné Rusko Dmitrij Medveděv.
Ke včerejšímu dni tedy splnilo podmínky pět mužů. Čtyři z nich jsou ale pokládáni za jasné outsidery. Nikdo totiž nepochybuje o tom, že 2. března letošního roku si většina ruských voličů vybere za prezidenta současného vicepremiéra Dmitrije Medveděva.

Putinovo doporučení je pro řadu Rusů, jak se ukázalo, svaté. Podle sociologické služby „Levada-centrum“ většině voličů vůbec nevadí, že prezident bude de facto jmenován. Od chvíle, kdy koncem loňského roku Putin označil Medveděva za svého následníka, roste jeho popularita nevídaným tempem. Podle posledních šetření je pro Medveděva ochotno hlasovat 79 procent voličů, zatímco Kasjanov by mohl získat pouhá dvě procenta hlasů.

Hlavní otázkou prezidentských voleb v Rusku tak proto zůstává, kolik lidí se jich zúčastní. Experti předpovídají, že půjde o nejnudnější předvolební kampaň v novodobé historii. Televize dává prostor prakticky výhradně Medveděvovi, o výsledku je navíc už rozhodnuto.

První svátek jara

Kolega Medveděva, také první vicepremiér Sergej Ivanov včera varoval občany, že pokud nepřijdou k volbám, je pokračování současného úspěšného politického kurzu ohroženo. Kromě toho hlasovat se podle něj bude za „tandem dvou lidí - současného a budoucího prezidenta“. I Ústřední volební komise si je vědoma rizika nízké účasti, a tak připravuje kampaň zaměřenou na lákání voličů k urnám. Zatím je hlavní esem v rukávu heslo: „Prezidentské volby - první svátek jara!“Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz