13. ledna 2011 13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záplavové lijáky a sesuvy půdy v Brazílii zabily 350 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sesuvy půdy na jihovýchodě Brazílie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sesuvy půdy na jihovýchodě Brazílie | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Zatímco lidé upírají pozornost na povodněmi zasaženou Austrálii, média přinášejí tragickou bilanci přírodního neštěstí na druhém konci světa. Nedaleko Rio De Janeira na jihovýchodě Brazílie zabily prudké lijáky a následné sesuvy půdy na 350 lidí. Mnoho dalších je pohřešováno.

Podle BBC je situace nejhorší je ve městech Nova Friburgo, Petrópolisu a v Teresópolisu ležících zhruba sto kilometrů od Rio de Janeira. Na místě zasahují helikoptéry, které do zasažených oblastí transportují záchranáře.

Záplavy v Brazílii

V Teresópolisu podle oficiálních údajů citovaných agenturou Reuters zahynulo více než 130 lidí. Řeka zde vystoupila z břehů a zatopila řadu budov. Některé části města dnes zůstaly bez elektřiny i telefonního spojení. Přerušena tu byla i dodávka pitné vody. "Je to největší katastrofa v dějinách města," prohlásil starosta města Teresópolis Jorge Mário Sedlacek v rozhovoru pro televizní stanici Globo.Teresópoliské úřady uvedly, že během 24 hodin v této oblasti spadlo 260 milimetrů dešťové vody, což je více než průměrné množství srážek, které zde mívají v souhrnu za celý leden.

Sesuvy půdy na jihovýchodě Brazílie

Dalších nejméně 107 lidí přišlo o život v Nova Friburgo. Mezi mrtvými jsou podle úřadů také tři původně pohřešovaní hasiči, kteří pomáhali při záchranných pracích. Nova Friburgo má 180.000 obyvatel. Voda tu zaplavila celé čtvrti a bahno vytvořilo v ulicích zátarasy. Dramatická je i situace ve městě Petrópolis, odkud je hlášeno 20 mrtvých.

"Žiju tu už 25 let a nikdy jsem neviděl nic podobného. Bydlím na vyvýšeném místě, ale když jsem se podíval dolů, spatřil jsem bahnité moře. Většina lidí se zachránila tím, že vylezla na stromy nebo utekla do vyšších poloh," uvedl podle Reuters jeden z obyvatel Petropolisu.

Rok 2010 v obrazech

Záplavové lijáky už v úterý připravily o život 14 lidí v Sao Paulu.V letním období jsou prudké lijáky v jihovýchodní Brazílii každodenní záležitostí. A časté jsou i oběti na životech v důsledku záplav a sesuvů půdy. Loni takto v Brazílii zahynulo 473 lidí, napsal deník Estado de Sao Paulo.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse