9. srpna 2010 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záplavy v Pákistánu a Indii už prý překonaly zkázu po ničivé cunami

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Záplavy v Pákistánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy v Pákistánu | foto: Reuters

ISLÁMÁBÁD/DŽAMMÚ (Indie)  Sesuvy půdy a neustávající déšť komplikují poskytování pomoci milionům lidí postižených nejhoršími záplavami v Pákistánu za posledních 80 let. Humanitární pracovníci musejí používat k přepravě osly nebo vlastní nohy, aby se k potřebným dostali.

Mezi 150 oběťmi živlu je podle agentury AP i pět cizinců, agentura APA se zmiňuje o dvou zahynulých Francouzech a pohřešovaném Španělovi.

"Je obtížné tam dostat pomoc. Rád bych zdůraznil, že se pohybujeme pěšky nebo na oslech. Děláme všechno, co můžeme. Ale nejsme schopni se dostat na většinu míst v údolí Svát," sdělil mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCAH) Maurizio Giuliano.

Horší než zemětřesení na Haity
Krize, kterou záplavy v Pákistánu vyvolaly, je podle jeho prohlášení ve svém rozsahu horší, nežli jakou v Asii vyvolala přívalová vlna cunami v roce 2004, zemětřesení v Pákistánu o rok později i letošní zemětřesení na Haiti.

V oblasti Ladákh v indické himálajské oblasti, kde si záplavy vyžádaly na 150 lidských životů včetně více než 30 vojáků, kolem 400 lidí utrpělo zranění a 300 osob se pohřešuje, zablokoval živel na 300 zahraničních turistů. Postiženo je na 25.000 obyvatel. Voda zničila telekomunikační síť, jejíž obnova zabere spoustu času, zdůraznil brigádní generál Sandžaj Čaula.

Záplavy v indickém Ladákhu


"Zjistili jsme skupinu zhruba 150 zahraničních turistů zablokovaných v údolí Zanskar nedaleko (zaplaveného) města Léh a snažíme se je evakuovat vrtulníky," oznámil dnes poručík letectva Prija Džoši. Stovka turistů již byla evakuována do Léhu.

Psali jsme také

Každý rok do Ladákhu zamíří tisíce turistů, kteří tu navštěvují buddhistické kláštery nebo se jen vydávají na dobrodružné výpravy například na raftech.

Pro dopravu pomoci do některých částí údolí Svát severozápadně od pákistánského hlavního města Islámábádu nelze kvůli špatnému počasí využít ani vrtulníky. Tato oblast patří v Pákistánu k nejhůře postiženým.

Záplavy v Pákistánu

Podobně jako i v jiných zemích ale mnozí odmítají opustit ohrožený domov navzdory bezprostřednímu nebezpečí. "Místo toho se dožadují potravinové pomoci. Musíme tam létat znovu s jídlem," řekl plukovník Salmán Rafík.

Mezer při poskytování vládní pomoci využívají islamističtí povstalci. Ti dodávají pomoc tisícům postižených, čímž si zajišťují jejich vděčnost.

Katastrofální záplavy jsou způsobeny neobvykle mohutnými monzunovými lijáky, které vodou přeplnily povodí řeky Indus, a to i ve východním Afghánistánu a severní Indii. Živel zcela zlikvidoval na 360.000 obydlí.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz