Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zapomenutý vlastenec, který proslavil republiku

Česko

Ve společnosti slavného stolního tenisty Bohumila Váni strávil poslední roky jeho života. Tehdejší domovník Josef Hrdlička (65) byl jediným, s kým se bývalý šampion mínil bavit. „Váňovi komunisté ukřivdili,“ má jasno.

* LN O Maďaru Barnovi a Váňovi se říká, že je v počtu medailí z mistrovství světa v historických tabulkách už těžko může někdo předstihnout. Proč?

Protože o světové medaile se dříve hrálo rok co rok, ale někdy v padesátých letech přišel dvouletý rytmus. A teď je světová špička mnohem vyrovnanější, takže je to málo pravděpodobné.

* LN Traduje se, že Bohumil Váňa zemřel v chudobě. Je to opravdu tak?

Nemyslím, měl důchod, navíc byl velmi skromný, až šetřivý, opatrný na peníze. Ale ne lakomý. Nikdy si na nic nestěžoval, nekonfliktní typ. Jenže se o sebe neuměl moc starat, dřív hodně spoléhal na manželku, byl dost nepraktický. A když propukla Alzheimerova choroba, přestal o sebe dbát úplně. Neholil se, nechodil k holiči, s dlouhými bílými vlasy a plnovousem připomínal poustevníka. Na jídlo, pokud šel, mířil z Biskupcova dvora do dnes již neexistující jídelny k Rozvařilům. Jednou jsem zavolal na sociálku, zda by nešlo nějak zařídit péči o něj. Řekli mi, že to nejde, protože když je schopný převzít důchod, oni nemůžou podnikat vůbec nic.

* LN Cožpak pan Váňa neměl příbuzné?

Jediným byl jeho starší bratr Václav, který ho kdysi přivedl ke stolnímu tenisu. Jenže se rozkmotřili – Boža ho nařkl, že mu cosi odnesl, a bratr se urazil. Nepochopil, že už propukla nemoc. Potom, když pan Váňa zemřel, jsem Václava složitě sháněl, abych mu vůbec sdělil tu smutnou zprávu. A taky kvůli převzetí pozůstalosti.

* LN Proč je Bohumil Váňa u nás téměř zapomenutý?

Velký podíl na tom mají komunisté. Slavného hráče dlouho nechtěli nechat dělat to, co uměl, tedy aby předával zkušenosti mladým jako trenér, donutili ho k dělnické práci. Pak mu to nabídli, ale jen když vystuduje. V roce 1949 Váňa vydal vlastním nákladem metodickou knihu o stolním tenisu, taková tady nebyla. A úplně v závěru napsal: Kdykoli jsem bojoval na mistrovství světa, nikdy jsem nezapomínal, že zastupuji svůj národ, pro tento cíl necítil jsem únavy a nadšení zdvojnásobilo moji sílu. Pan Váňa byl totiž vlastenec. Určitě větší, než byli ti, co si jej nevážili. On navíc proslavil Československo.

***

Kdo byl Bohumil Váňa * Legendární český stolní tenista (17. ledna 1920 – 4. listopadu 1989), který v letech 1937 až 1953 získal na mistrovství světa celkem třicet medailí, z toho třináct zlatých. * Podle počtu cenných kovů mu v historickém pořadí patří druhé místo za slavným Maďarem Viktorem Barnou a je malá pravděpodobnost, že budou v žebříčku předstiženi. * Byl sice dvakrát ženatý, ale podle pamětníků citově nedostupný. Neměl kamarády, nikoho k sobě nepustil, šlo o uzavřeného samotáře. Jedinými, s kým se v posledních letech života bavil, byli bývalý stolní tenista Stanislav Kolář, jeho někdejší sportovní vzor, a tehdejší domovník v pražském Biskupcově dvoře Josef Hrdlička. * Komunistický režim mu nepřál, přesto mohl i v padesátých letech cestovat do zahraničí. Vlastně musel. Podmínkou hostitelů totiž bylo, že s československým týmem musí přijet několikanásobný mistr světa Váňa. V roce 1956 tak cestoval naposledy, cílem bylo Švýcarsko, předtím reprezentační celek hrál na základně americké armády v Augsburgu.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...