Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zářijový Fresh Film Fest se zaměří na vztah nových technologií a filmu

Kultura

  14:00
Mezinárodní filmový festival Fresh Film Fest, zaměřený na debutovou a studentskou tvorbu, mění termín. V pražských kinech se místo obvyklého termínu koncem srpna uskuteční od 17. do 21. září. Hlavním mottem jedenáctého ročníku bude téma Krásné nové světy, inspirované literární klasikou Aldouse Huxleyho Brave New World. Přehlídka zaměří na to, jak ovlivňuje rozvoj technologií filmovou řeč a filmová poselství.

Z filmu Apači foto: Artcam

"Natáčejí se filmy, kde se počítačovou technologií dotvářejí celé lokace a současně je možné vzít si jen foťák nebo mobil a stvořit film i bez rozpočtu a štábu. Otevírá to úplně nové možnosti a sféry kinematografie. Jako když se otevřou hranice a vy najednou můžete jet kam chcete," vysvětlil volbu tématu umělecký ředitel Fresh Film Festu Jan Stehlík.

Vítězným film loňského ročníku se stalo drama z prostředí korsických teenagerů Apači.

ČTĚTE TAKÉ

Letošní program bude akcentovat otázky a odpovědi na to, jakými cestami se vydávají a mohou vydávat začínající filmaři a co nového nabízejí. Kromě hlavní sekce s tématem Krásných nových světů festival nabídne mezinárodní soutěže debutů a studentských filmů, oceněné debutové filmy za poslední rok, poctu výrazné filmařské osobnosti, experimentální program, nová media, workshopy, mistrovské lekce, koncerty a výstavy.

Poslední ročníky připomenou květnové projekce

Předchozí dva ročníky festival v květnu připomene projekcemi tří snímků z americké produkce, které získaly na této přehlídce ocenění. Půjde o snový film o létě z arizonského předměstí Pavillon (Cena za nejlepší film sekce Fresh Generation 2012), realistické a syrové drama z nápravného zařízení pro mladistvé Coldwater (Cena diváků 2013) a křehký příběh o konci dospívání dvou bratrů Hide your smiling faces (Zvláštní uznání v sekci Fresh Generation 2013). Projekce budou 13., 27. a 28. května vždy od 18 hodin v Americkém centru v Praze. Konec civilizace: aneb Překrásný nový svět (v originálu Brave New World) je antiutopický sci-fi román anglického autora Aldouse Huxleyho z roku 1932. V češtině vyšel o rok později, většího zájmu se dočkal až pozdější překlad od překladatelské dvojice Josef Kostohryz a Stanislav Berounský v roce 1970. Příběh se odehrává v Londýně v roce 2540, objevují se v něm motivy pokroku v reprodukční medicíně, učení ve spánku a jejich dopad na společnost. Autor popisuje společnost, která uměle zvyšuje svoji spokojenost za cenu ztráty citů a emocí.

Autoři: ,