Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zásah policie v Lipníku byl hloupý. Stačilo počkat dvě vteřiny, říká dcera exministra a hladovkáře Hradílka

Česko

  6:00
PRAHA - Hloupost, zastrašování a ignorování domluvy. Tak popisuje zásah policie v Lipníku nad Bečvou Simona Hradílková, dcera exministra a disidenta Tomáše Hradílka, který od začátku listopadu drží protestní hladovku kvůli opětovné kandidatuře Miloše Zemana. Hradílková zadržení svého kamaráda Jaroslava Hensla během protestní akce proti Zemanovi popisuje jako hloupé a tvrdí, že s částí tamních policistů byli ohledně puštění písně Modlitba pro Martu dokonce domluvení.

Zásah policie proti protestu na jednom ze Zemanových mítinků rozpoutal bouřlivé reakce. foto: Archiv Simona Hradílková.MAFRA

Hensl byl při pouštění písně zadržen a hrozí mu několikatisícová pokuta. Podle policie byl zajištěn a eskortován k podání vysvtělení, protože opakovaně ignoroval výzvu k vypnutí hudby, sám ale tvrdí, že varování uposlechl okamžitě.

Zásah policie proti protestu na jednom ze Zemanových mítinků rozpoutal bouřlivé reakce. Část veřejnosti i politiků tvrdí, že jde o návrat k předlistopadovým praktikám. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek požádal policejní prezidium o prověření zásahu. Policie se kritice brání s tím, že do soukromých prostor nevnikla násilně a tedy protizákonně, protože dveře místnosti byly otevřené dokořán.

„Vstoupili tam na základě zákona o policii. Využili oprávnění vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek. Nicméně ten prostor byl otevřený a přístupný, nebyl nijak zajištěný a dveře byly dokořán. Nedošlo tam k násilnému vniknutí,“ řekl ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Lidovky.cz: Co jste v Lipníku nad Bečvou chtěli udělat a proč?
My jsme se s přáteli dohodli, že nějakým způsobem vyjádříme nesouhlas s politikou Miloše Zemana a zároveň podpoříme mého tátu, který tehdy už osmým dnem držel hladovku. Před začátkem mítinku jsme kultivovanou formou, aniž bychom ho nějak narušovali nebo kazili jeho průběh, z okna prvního patra nad restaurací U Marka pustili písničku Modlitba pro Martu a stáli jsme pod okny s červenými kartami a s bannerem pravda vítězí.

Dveře byly dokořán, brání policie zásah proti zvukaři, který před Zemanem pouštěl hudbu

Lidovky.cz: Takže to podle vás bylo poklidné?
Bylo to poklidné a v době, kdy ta píseň začala hrát, tak se na pódiu ještě vůbec nic neřešilo. V průběhu pan prezident došel na pódium, do té písně – z našeho pohledu – začal mluvit konferenciér, pan prezident ještě ani mluvit nezačal, než dohrála. A těsně před skončením písně do místnosti, kde byl náš zvukař Jaroslav Hensl, vešlo komando v civilním oblečením, přikázalo mu, aby přerušil produkci, a jakmile to zastavil, vrhli se k němu, odtáhli ho od tabletu, ze kterého to pouštěl, a bočním vchodem ho odvedli dolů, naložili do antonu a odvezli na policejní stanici. My jsme to pořádně zjistili až později.

Setkání Miloše Zemana s občany v Lipníku nad Bečvou.
Setkání Miloše Zemana s občany v Lipníku nad Bečvou.

Lidovky.cz: A vydali jste se na stanici za ním?
Vydali jsme se za ním, načež nám na místě policie řekla, že nejsme rodinní příslušníci, a že nemáme právo na informace. Prý ho vyslechnou a pustí, a prý 

Zvukaři, který před Zemanem pustil Modlitbu pro Martu, hrozí pokuta 15 000 korun

že nechápou, o co nám jde. A řekli nám, že jestli se mu to nelíbí, tak si potom má podat stížnost. To mě úplně fascinovalo, že nechápou podstatu našeho dotazu, tedy jak je možné, že vytáhli člověka ze soukromých prostor a někam ho odvezli.

Když nás vyzývali, ať služebnu opustíme, pokud nemíníme podat nějaké oznámení, tak abych tam mohla zůstat, řekla jsem, že podám trestní oznámení o podezření ze spáchání trestného činu omezování osobní svobody na neznámého pachatele.

Reakce prezidenta Zemana

„Bohužel musím s lítostí konstatovat, že usuzujete podle zpráv rodiny Hradílkových, která si stěžuje na to, že byla perzekuována. Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah. Pokládám jej za naprosto adekvátní podle zákona shromažďovacího, neboť řádně povolené shromáždění nemá právo nikdo rušit,“ řekl Zeman v pátek v podvečer. „Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat,“ uvedl dále Zeman (více o jeho reakci najdete zde)

Lidovky.cz: Jak to probíhalo na stanici?
Sepsat to trvalo dvě a půl hodiny, potom Jardu pustili. Předtím služebnu opustili příslušníci v civilu a zůstal tam pouze s policisty ČR. Zajímavá věc je, že když ti příslušníci v civilu odcházeli – a ta služebna byla maličká, všechno se nám to dělo před očima – řekli ‚na shledanou‘ a já jsem utrousila něco ve smyslu ‚radši ne‘. A jeden z těch příslušníků říká ‚na brzkou shledanou‘. Což se mnou nijak zvlášť nezamává, protože jsem zvyklá z dob předrevolučních, ale věřím, že na člověka, co to nezažil, mohlo působit dost nepříjemně. Chápu to jako zastrašování.

Lidovky.cz: Zásah policie podle vás tedy nebyl adekvátní?
Nikoho jsme nerušili, nikoho jsme neomezili. I moderátor, který mluvil na pódiu, byl přes tu písničku slyšet. Kdyby počkali dvě vteřiny, než ta písnička skončila, tak si nikdo nikoho nevšimne. Ten zásah mi z jejich strany přišel naprosto hloupý. Nevím, jestli jsou tak nejistí nebo nervózní, z jakých důvodů mají potřebu vypnout takhle symbolickou píseň – to mi hlava nebere, když to řeknu jednoduše.

Lidovky.cz: Rozchází se výpovědi ohledně toho, kolikrát policie požádala o vynutí hudby. Jak to podle vás proběhlo?
Před zahájením toho mítinku, když se v těch oknech začalo něco dít, tak za zvukařem do prvního patra přišli policisté v civilu, a řekli mu, že musí být v místnosti rozsvíceno, že v okně nesmí být vidět pohyby, a že musí být zavřené. My jsme rozsvítili, banner, který jsme z okna chtěli spustit, jsme drželi venku na ulici, a to okno bylo ze dvou až tří čtvrtin zavřené. Bylo pootevřené. Ale z hlediska toho, že když se prezident rozhodne objíždět zemi, tak nemůže čekat, že lidé, co mají na náměstí okna a domy, tak že si do nich nestoupnou. To by každého takhle šikanovali? A to byla jediná výzva.

Simona Hradílková.

My jsme jim dokonce i řekli, co chceme udělat. Že chceme před zahájením pustit jednu jednou písničku – o tom oni věděli, o tom byli informováni. Před koncem té písničky tam ale prostě vběhli a udělali to, co udělali. Nebyly to žádné opakované výzvy. Byla to jedna domluva – s některými tedy, potom Jardu sebrali jiní policisté, ale to už jestli mezi sebou mají problémy s kompetencemi, to už není můj problém. Ale věděli, co se bude dít, že půjde před zahájením o puštění jedné písničky, dokonce i věděli, o jakou písničku se jedná. Dostali informaci, co se bude dít, a tu informaci jsme chtěli naplnit. A oni to nějakým způsobem nezvládli.

Lidovky.cz: Byli policisté v civilu?
Měli černé oblečení, měli na hlavách mikiny, jestli takhle chodí zásahová jednotka, to nevím. Žádný viditelný odznak jsem nezpozorovala. Pokud jsou označení tak, abychom si toho nevšimli, tak je to alibistické.

V Lipníku uviděl Zeman červené karty. Policie zadržela zvukaře za hlasitou Modlitbu pro Martu

Lidovky.cz: Ukázali panu Henslovi před zajištěním průkaz?
Nejprve na něj zakřičeli, ať to okamžitě vypne. To on po první výzvě okamžitě udělal. Pak ho podle toho, co mi Jarda řekl, odstrčili, drželi mu ruce – takže došlo i k fyzickému kontaktu, přestože je poslechl. Pak mu strčili placku a kameru do obličeje. A některé členy skupinek s malými kamerami, co byli na místě, jsem pak viděla i na policejní stanici, kde jsem zjišťovala, co se děje. Mě osobně to nevadí, ale z principu to považuji za zastrašovací metody a to není v pořádku.

Lidovky.cz: Podle současných informací váš otec desátým dnem drží protestní hladovku. Můžete se podělit o tom, jak ji snáší?
Zdravotně je na tom dobře. Zhubl nejméně pět či šest kilo, tlak i cukr má zatím v pořádku, ale je samozřejmě zesláblý. Mě se zdá, že zestárl, ale to se pojí s tím, když člověk zhubne a nemá přísun jiné energie, než duševní, kterou mu posíláme všichni. I v tom směru, že se ho snažíme přesvědčit, aby se toho vzdal, protože na to opravdu sám není. Jsou tady další lidé, nové generace lidí, které mu možná připadají, že jsou laxní k tomu, co se ve společnosti děje – ale není to tak. Věřím tomu, že řada lidí by zvedla hlas a nenechala by naší demokracii jít špatným směrem.

To je i obsah petice Výzva pro Tomáše Hradílka, kterou jsme spustili. Shromažďujeme podpisy, aby si uvědomil, že tu jeho oběť odmítáme a není na to sám. Jiný způsob, jak ho přesvědčit, že to nemá smysl, nás nenapadl. Nechceme mu říkat, že pan prezident je stejně nemocný a za chvíli umře, nám přijde nemorální a nepřeji to nikomu – takže jediný způsob, který mi přijde relevantní, je přesvědčit ho, že jsme tu i my, generace jeho dětí a vnoučat, která se o to postará. Bát se nemusí.

Pro nás je důležité, aby si lidé uvědomili, že táta chce zalarmovat i je, ukázat jim, že je tady někdo, kdo je pro ty myšlenky ochotný i položit život. Takže by se o politiku měli zajímat, zasahuje do všech lidských činností – takže doufáme, že oslovíme i lidi, co by k prezidentským volbám třeba nikdy nepřišli.