Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Povodně 1997 v LN: Zatopenou Ostravu evakuovali, na Zlínsku plaval na dvoře kapr

Česko

  6:00
Před 20 lety zpustošila třetinu Česka velká voda. Server Lidovky.cz přináší články Lidových novin z července roku 1997, jež zachycují události a příběhy obyvatel, kteří se před dvěma dekádami museli vypořádat s rozsáhlými povodněmi. Během záplav zemřelo 50 osob, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

Záplavy 1997. Zatopené hlavní nádraží v Ostravě na snímku z 8. července. foto: ČTK

V divokých vodách zmizelo šest lidí

Záplavy: Na majetek už nikdo nemyslí, jde o holý život
Šest lidských životů si dosud vyžádaly rozsáhlé záplavy na severní Moravě, které tuto oblast sužují již od víkendu. Pod dvěma muži a pod dvojicí starších žen voda strhla domy, na jejichž střechách hledali záchranu před rozběsněným živlem. Uvedli to očití svědkové s tím, že k neštěstí došlo v obcích Široká Niva, Město Albrechtice a Jindřichov na Bruntálsku.

Voda podle mluvčího bruntálského krizového štábu Ladislava Olejníčka základy domů během několika hodin úplně podemlela. „Na majetek již nikdo nemyslí, situace je kritická. Jde o holé životy,“ řekl LN Olejníček. Další obětí se zřejmě stal osmnáctiletý mladík, který v noci na pondělí spadl do rozvodněné řeky Stonávky v Komorní Lhotce na Frýdecko-Místecku.

Záplavy 1997. Článek, který vyšel v Lidových novinách v úterý 6. července 1997.

Během evakuace obyvatelstva z nejhůře postižených částí Ostravy včera zahynul místní dobrovolný hasič, který během akce podlehl infarktu. Další jeho kolega byl navíc postižen epileptickým záchvatem. Na evakuaci obyvatel z nejhůře postižených oblastí se podílí přes dvacet vojenských a policejních vrtulníků, desítky nákladních automobilů, obojživelná vozidla a gumové čluny.

Záchranným pracím velí velitel 2. armádního sboru v Olomouci Petr Voznica, kterému podléhají stovky vojáků, příslušníků Civilní ochrany, hasičů, zdravotníků a dobrovolníků. Navzdory rozbitým komunikacím se reportérům LN podařilo navštívit Bělou pod Pradědem na Jesenicku.

Záplavy 1997. Rozvodněná řeka Divoká Orlice zaplavila 8. července část obce...
Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července jsou pobořené domy v Troubkách na...

Ponurou atmosféru vesnice, poničené vodním živlem, umocňoval divoký hukot nenasytného toku řeky Bělá. Cizí návštěvník ani nedokáže odhadnout, kudy původně vedlo její koryto. V Bělé jsou na tom nejhůře Helbikovi. „V noci jim řeka utrhla kus domu a nyní čekají, kdy se svalí celý,“ říká jedna z místních žen.

Rodinu Helbikových zastihly LN ve chvíli, kdy zachraňovala poslední zbytky svého majetku. „Ten barák dlouho nevydrží,“ říká soused. Rekonstrukci svého domu dokončili Helbikovi před měsícem. Voda však z podezdívky vytrhávala kámen za kamenem. Starousedlíci se dohadují, kdy tady minule došlo k takovému běsnění. Shodují se, že naposledy před 70 lety.

Kapřík na dvorku

Kašava: Zatímco ještě v neděli dopoledne na zahradě u domu sbíral zeleninu k obědu, v pondělí již na svém dvorku Milan Božík ze zatopené vesnice Kašava na Zlínsku chytil kapříka. „Nás s invalidní manželkou a dvěma dětmi vytáhli hasiči okny asi v sedm večer. To již voda dosahovala po kliku dveří. Stačili jsme si vzít jen to nejnutnější. Já jsem spal na obecním úřadě, rodina u sousedů, kteří mají domy výše položené,“ vypráví Milan Božík.

„Celá naše zahrada je pod vodou. Na dvorku jsem chytil ve vodě dokonce malého kapříka,“ popisuje devětatřicetiletý muž. „V neděli v noci museli hasiči zachraňovat dalších pět rodin,“ dodává starosta Kašavy Stanislav Marcoň. Část evakuovaných obyvatel přečkala noc u sousedů, zbytek provizorně v místní orlovně. V pondělí ráno začala voda opadat. „Potom ale začalo znovu pršet, a tak se zdá, že se velká voda vrátí,“ obává se starosta obce.

Hledali záchranu na střechách

Někdo bojoval o život, jiní o majetek
Přívaly vody, které včera zatopily rozsáhlé oblasti na Moravě, zcela překvapily nejen orgány místní samosprávy, ale i řadu občanů, kteří mnohdy odmítali opustit svá obydlí z obav před ztrátou majetku.

„Zaregistrovali jsme situaci, kdy hasiči museli doslova násilím vystěhovat rodinu, která odmítala opustit svůj domek z obavy před ztrátou majetku. Rodině přitom šlo o holý život,“ popsala pro LN podobný případ Lucie Olšovská z krizového protipovodňového štábu v Ostravě, kde voda zaplavila především oblast Poruby a Polanky.

Na hmotné statky naopak neměli pomyšlení obyvatelé mnoha obcí na Bruntálsku, kteří o své životy bojovali celé hodiny. „Mnozí z lidí, kteří útočiště před živlem nalezli na střechách svých obydlí, dosud nebyli evakuováni. I když děláme maximum, některé z nich se dosud nepodařilo evakuovat,“ řekl včera večer mluvčí krizového štábu v Bruntále Ladislav Olejníček.

Záplavy 1997. Články o záplavách, které vyšly v Lidových novinách v úterý 8. července 1997.

Někteří z obyvatel strávili na střechách v hustém dešti déle než patnáct hodin a někteří z nich ještě pozdě večer nebyli v bezpečí. Olejníček přesto odmítl myšlenku, že by státní správa na vzniklou situaci zareagovala se zpožděním. „Situace se zhoršila náhle, krizový štáb ale zasedal od neděle. Vrtulníky s omezenou kapacitou prostě nemohou evakuovat všechny najednou,“ vysvětlil Olejníček.

Náhradní ubytování obětem pohromy poskytly různé školy, tělocvičny a hotely. „Vše samozřejmě bezplatně,“ podotkl Olejníček. Fungování záchranných prací obhajovala také tisková tajemnice hlavního štábu Civilní ochrany Věra Dřevídková.

„Vše postupovalo standardním postupem, vyčkali jsme na žádosti přednostů okresních úřadů o pomoc, kterým bylo promptně vyhověno,“ konstatovala Dřevídková. Také pracovník ministerstva obrany Miroslav Šindelář postup záchranných prací podpořil.

Armáda podle něj učinila maximum tím, že v ohrožených oblastech nasadila nejen helikoptéry, ale také obojživelná vozidla, motorové čluny a desítky nákladních automobilů. „Škoda, že české letectvo a policie nedisponují více vrtulníky. Na některá místa se totiž dokonce ani obojživelné vozidlo nedostalo,“ řekl jeden ze záchranářů.

Autor: