30. srpna 2010 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Video

Zavalení chilští horníci natočili pro rodiny videopohlednici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Příbuzní zavalených horníků v Chile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní zavalených horníků v Chile | foto: Reuters

CHILE Skupina 33 chilských horníků, kteří jsou již více než tři týdny zavaleni v dole 700 metrů pod zemí, v neděli poprvé telefonicky hovořila se svými rodinami.

Zároveň poslala na povrch své druhé video, napsaly agentury AP a DPA. Mají začít práce na ražbě záchranné šachty k jejich vyproštění. Podle dosavadních předpokladů bude trvat tři až čtyři měsíce, než se horníky podaří osvobodit.

Rodinám zavalených horníků se velmi ulevilo, když zjistili, že se jejich milovaným vede vzhledem k podmínkám docela dobře. Každý z nich měl na rozhovor jen chvilku, protože k dispozici byla jen jedna telefonní linka.

Rodiny u zavaleného dolu na měď a zlato stanují v táboře, který pojmenovali Esperanza (Naděje).

V neděli poslali horníci na povrch i nové video, dvanáct z nich natočilo třicetivteřinové videopohlednice pro své blízké. Na rozdíl od čtvrtečního snímku ukazují tyto záběry z důlního prostoru méně. Video je totiž pojato více jako vzkazy rodinám. Horníci v něm také poděkovali za pomoc, které se jim dostává, a uvedli, že se jim díky potravinové pomoci daří lépe.

ČTĚTE TAKÉ:

Obavy o zdraví a život horníků zůstávají nadále velké. Španělský list El País také informoval, že několik ze zavalených mužů v minulosti pravidelně konzumovalo alkohol, někteří z nich byli prý závislí i na tabáku a na drogách. Zatím však neplánovaná odvykací kúra neměla, zdá se, žádný negativní dopad. Podle odborníků však není dobré, když jsou nyní vystaveni radikální abstinenci.

Horníci při svém prvním rozhovoru s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou požádali o láhev vína, protože chtějí 18. září oslavit 200. výročí nezávislosti Chile. Lidé řídící záchranné práce však stále trvají na tom, že by jim neměl být zaslán žádný tabák ani alkohol. Při vrtání únikové šachty záchranáři na povrchu nejdříve vyhloubí malý vrt, který prorazí otvor do prostoru, v němž se horníci zdržují. Následně těžební stroje tento vrt rozšíří natolik, aby bylo možné novou šachtou spustit dolů výtah. Původním vrtem však začne dolů propadávat hornina a pokud nebude včas odklizena, mohla by novou šachtu rychle ucpat. Odklízet ji budou 24 hodin denně horníci rozdělení na směny.

V průběhu týdne mají do Chile přicestovat čtyři experti z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), kteří mají pomoci s radami ohledně dlouhodobého pobytu v uzavřeném prostoru.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz