30. srpna 2010 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zavalení chilští horníci se budou podílet na své záchraně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zavalení chilští horníci na záběrech z podzemí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavalení chilští horníci na záběrech z podzemí | foto: ČTK

SANTIAGO DE CHILE Chilští horníci, které zával v dole uvěznil 700 metrů pod zemí, se budou podílet na své záchraně. Budou muset odklidit přibližně 3000 až 4000 tun kamení, které spadne do dolu při hloubení únikové šachty, kterou mají být vytaženi na povrch.

Při vrtání únikové šachty záchranáři na povrchu nejdříve vyhloubí malý vrt, který prorazí otvor do prostoru, v němž se horníci zdržují. Následně těžební stroje tento vrt rozšíří natolik, aby bylo možné novou šachtou spustit dolů výtah. Původním vrtem však začne dolů propadávat hornina a pokud nebude včas odklizena, mohla by novou šachtu rychle ucpat.

Čtěte také:

"Horníci budou muset odvážet všechen ten materiál hned, jak spadne," řekl Andres Sougarret, který koordinuje záchranné práce. Podle něj to bude vyžadovat rozdělení horníků do šestičlenných skupin, které budou na směny odklízet kamení 24 hodin denně.

Sougarret také podotkl, že šachta by měla vyústit několik set metrů od místa, kde se nyní uvěznění horníci zdržují. To by jim mělo dát k dispozici dost prostoru pro ukládání tisíců tun horniny, která do dolu spadne.

Únikovou šachtu by měla vrtná souprava začít hloubit v pondělí. Podle dosavadních předpokladů bude trvat tři až čtyři měsíce, než se podaří zavalené osvobodit.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz