7. června 2015 21:05, aktualizováno 8. 6 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zakuklenci ubodaný muž z Prahy vydělal stovky milionů na prodeji firmy Ferona

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Zavražděný R.H. zbožnoval hudbu, rád hrál na kytaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavražděný R.H. zbožnoval hudbu, rád hrál na kytaru. | foto: Facebook R.H.

PRAHA Mužem, kterého v sobotu v noci ubodali maskovaní útočníci v pražském Újezdě nad Lesy, byl podle informací serveru Lidovky.cz čtyřiašedesátiletý podnikatel R.H. Bývalý spolumajitel největšího obchodu s hutním materiálem v Česku získal po prodeji firmy Ferona stovky milionů korun.

V sobotu zhruba ve 23 hodin zavolal na linku 158 soused podnikatele R.H., protože viděl na jeho pozemku dva lidi v maskách. K domu na okraji Prahy zamířilo několik policejních hlídek, oběť našli pobodanou ve vážném stavu. 

Policie pátrá po dvou mužích

Pražská policie pátrá v souvislosti se sobotní vraždou muže v Újezdě nad Lesy po dvojici mužů, které zachytila kamera na čerpací stanici.

Muže, po nichž policie pátrá, zachytily kamery na benzínové stanici.
Muži, po nichž policie pátrá v souvislosti s vraždou v Újezdu nad Lesy..
Dvojice mužů, po nichž policisté v souvislosti se sobotní vraždou pátrají.

Zraněním podlehl v nemocnici

Manželka policistům potvrdila, že jejího muže napadli v domě maskovaní muži a při potyčce mu způsobili těžká zranění. R.H. se snažili pomoci policisté a později i záchranná služba, svým zraněním však v nemocnici podlehl.

R.H. byl na začátku 90. let jedním z několika zaměstnanců Ferony (ve firmě pracoval už od roku 1968), kteří si půjčili peníze a nakoupili akcie hutního velkoobchodu. Vlastnictví Ferony tak v roce 1994 přešlo ze státu do rukou 14 fyzických osob.

Absolvent Vysoké školy ekonomické R.H. byl pak ve firmě jedním z vrcholných manažerů. Po deset let podle dohody nesměli vlastníci akcie Ferony prodat, v roce 2004 se vlastníkem sta procent akcií stala společnosti společnost STEEL INVESTMENTS GROUP, a.s., a od 1.1.2005 pak IRG Steel Limited, Londýn.

S kamarádem Petrem Jandou měl firmu

R.H. získal při prodeji akcií částku v řádech několika stovek milionů korun. Opustil dům, ve kterém v Újezdě nad Lesy více než dvě desítky let bydlel a o několik stovek metrů dále si postavil nové luxusní sídlo.

Zavražděný R.H. s kamarádem Petrem Jandou, spolu měli i firmu Only Papaya.

Působil pak ve třech jiných firmách. Jednou z nich je Only Papaya, firma obchodující s luxusní australskou kosmetikou z papáje. V ní měl R.H. podíl 20 procent, 35 procent vlastní jeho kamarád, frontman skupiny Olympic Petr Janda.

Tváří značky je pak Jandova dcera Marta Verner, která vlastní 10 procent firmy. „Pro mě je to nesmírně bolestivá záležitost. S Robertem jsem se kvůli společné firmě poslední dva roky scházel každé pondělí,“ řekl serveru TN.cz Petr Janda.

Logicky se tak nabízí možný motiv, že se útočníci rozhodli muže okrást či unést.

Případ si převzali detektivové z prvního oddělení pražského krajského ředitelství, kteří ho prošetřují jako zvlášť závažný zločin vraždy. Bližší informace policie nechce z taktických důvodů sdělovat. Prosí však obyvatele Újezda nad Lesy o pomoc. Pokud někdo zaznamenal v sobotu mezi 22:00 až 24:00 pohyb podezřelé dvojice, má se obrátit na tísňovou linku 158.

Dům zavražděného podnikatele R.H. v Újezdě nad Lesy.

Dům zavražděného podnikatele R.H. v Újezdě nad Lesy.

Jak sdělil serveru Lidovky.cz jeden ze sousedů R.H., během neděle už kriminalisté obcházeli okolní domy a vyptávali se lidí, zda v noci na neděli něco neviděli nebo neslyšeli.

  • 24Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky