Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zavražděný novinář zkoumal napojení Ficovy asistentky na italskou mafii, píše slovenský tisk

Svět

  11:53
BRATISLAVA/PRAHA - Premiérova asistentka Mária Trošková podnikala ve firmě s Antoniem Vadalem, který má údajně blízko k italské mafii. Blízko k Vadalovi měl podle slovenského deníku SME i současný šéf krizového managementu slovenské vlády Viliam Jasaň. Právě tato propojení mafie a vysoké politiky zkoumal zavražděný novinář Jan Kuciak.

Bývalá asistenka slovenského premiéra Mária Trošková. foto: TwitterReprofoto

Investigativní novinář Ján Kuciak, kterého neznámí pachatelé zavraždili společně s jeho snoubenkou, pracoval na závažných daňových podvodech. Řešil kauzu podezřelého prodeje bytů ve Five Star Residence, která se táhne až k současnému ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi.

Zastřelený slovenský novinář se prý zajímal o italskou mafii. Jeho partnerka chtěla před vrahem utéct

V posledních měsících se všakpodle informací deníku SME věnoval vazbám italské mafie Ndrangheta na slovenské politiky. V hledáčku měl prý hlavně vztahy mezi asistentkou slovenského premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou a podezřelými podnikateli napojenými na mafii.

Podle novináře Toma Nicholsona mohl zavražděný Kuciak ohrozit mafii tím, že chtěl zveřejnit informace o čerpání evropských fondů na východě Slovenska a propojení mafie s politiky.

„Skupovali bývalá družstva a potom se tvářili, že tam nechají růst bio rostliny, a brali na to eurofondy. Je jedno, co tam roste, když máte člověka, který to odklepne,“ uvedl Nicholson pro Denník N.

Policejní hlídka u vchodu do serveru Aktuality.sk, kde pracoval zavražděný Ján...
Svíčky zapálené za Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu.

Podle deníku SME propojuje byznys italské mafie na Slovensku s nejvyššími patry politiky asistentka slovenského premiéra Mária Trošková. Ta pracovala začátkem roku 2011 pro bývalého místopředsedu slovenské vlády Pavla Ruska.

„Potom se však seznámila s jedním podnikatelem italského původu, který se mimo jiné věnoval slunečním elektrárnám a přešla k němu,“ uvedl Rusko v roce 2016 pro Plus 7 dní. Podle SME tento popis sedí na podnikatele italského původu Antonina Vadalu, který podniká na Slovensku s několika společnostmi.

Propojení s mafií

Nejen, že na Vadalu vydaly italské policejní orgány zatykač, ale podle všeho jej měla Ndrangheta využívat k přepravě zboží po Evropě. Ndrangheta je v současnosti nejmocnější mafiánskou skupinou v Itálii. Její členové obchodují se zbraněmi, falšují peníze i zboží a jsou známí i vyděračstvím. Evropský policejní úřad Europol zařazuje Ndranghetu k nejbohatším a nejmocnějším zločineckým organizacím.

Vraždu novináře odsoudili slovenští i čeští politici. Zeman se odmítl vyjádřit

Italská policie dokonce zachytila několik telefonátů mezi Vadalem a Francescem Zindatem, který byl považovaný za regionálního šéfa mafie. Stíhání proti Vadalovi však bylo zastaveno pro nedostatek důkazů.

Trošková spolupracovala s Vadalem od srpna 2011. Byla společnicí a spolumajitelkou firmy GIA Management, kterou s Vadalem založila. Trošková se pak díky změnám vlastníků ve firmě seznámila s bývalým poslancem vládní strany Smer Viliamem Jasaněm, který v současnosti působí jako šéf krizového managementu a bezpečnosti státu na Úřadu vlády.

Z podnikatelky asistentkou

V roce 2014 se Trošková stala Jasaňovou poslaneckou asistentkou. Jak se dostala do jeho týmu však Jasaň rozebírat nechtěl. „Odešla asistentka, kterou jsem měl a jeden přítel mi doporučil tuto ženu,“ uvedl Jasaň pro Nový Čas. Týdeník Plus 7 dní napsal, že to byl právě italský podnikatel Vadala, kdo seznámil Troškovou a Jasaně. V roce 2015 přešla Trošková od Jasaně do týmu předsedy vlády.

Mária Trošková dnes působí na úřadu vlády jako premiérova asistentka.  V minulosti se jako modelka dostala do pozornosti slovenských medií hlavně kvůli fotografiím pro pánský magazín, na kterých pózovala spoře oblečená. 

Oficiální název její pozice je „hlavní státní poradkyně na Úřadu vlády“, co je náplní její práce se však novinářům nikdy nepodařilo zjistit. Premiér Fico ani nikdy nevysvětlil, na základě čeho si Troškovou do svého týmu vybral.

Deník Plus jeden deň již v roce 2016 upozorňoval na blízkost Antonina Vadala a současného šéfa krizového managementu vlády Jasaně. O těchto propojeních podnikatelů, mafie a politiků vypovídal na policii reportér deníku SME v souvislosti v vraždou Jana Kuciaka.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, pro který Kuciak pracoval, bez bližších podrobností uvedl, že článek, na kterém zavražděný novinář pracoval, bude zveřejněn.

‘Ndrangheta v Evropě

Německo: Podle Spolkové zpravodajské služby italská mafie v Německu pere špinavé peníze, vydírá, obchoduje se zbraněmi a drogami. Působí především na jihu a západě země, kam od 60. let minulého století přicházeli italští emigranti. Do nemovitostí investovali členové mafie v minulosti ale především na východě země.

V rámci vyřizování účtů mezi znepřátelenými mafiánskými klany bylo v roce 2007 v Duisburgu zavražděno šest lidí. Několik Italů bylo za tento čin následně odsouzeno na doživotí.

Loni v srpnu deník Bild informoval, že za posledních deset let čtyřnásobně vrostla aktivita italských zločineckých organizací v zemi. Mezi více než 550 mafiány jsou podle listu nejvíce zastoupeni členové kalábrijské 'Ndranghety následovaní příslušníky sicilské mafie Cosa Nostra a neapolské Camorry.

Letos v lednu policie v Německu a v Itálii při zátahu proti 'Ndraghetě zadržela 169 lidí a zabavila peníze v celkové hodnotě 50 milionů eur (1,3 miliardy korun).

Švýcarsko: Ve Švýcarsku italská mafie působí od 70. let, za její baštu je považován jižní italskojazyčný kanton Ticino, působí ale také na západě země či v Curychu. Také alpskou konfederaci mafie - především kalábrijská 'Ndragheta - využívá k praní špinavých peněz a obchodu s drogami. V roce 2012 podnikla švýcarská policie velkou razii ve městě Frauenfeld, při níž zadržela 13 lidí, kteří byli následně vydáni ke stíhání do Itálie.

Nizozemsko a Belgie: V Nizozemsku se italská mafie podle médií soustředí především na obchodování s drogami, využívá k tomu přístavy v Rotterdamu a Amsterodamu. Činná je 'Ndragheta rovněž v Bruselu. V obou zemích působí například klan Strangio z městečka San Luca v Kalábrii. Jejího člena Giovanniho Strangia považovaného za hlavního organizátora masakru v německém Duisburgu policie zadržela v roce 2009 v Amsterodamu.

Británie: V Británii se podle policie italská mafie podílí především na praní špinavých peněz a obchodu s drogami.