Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

110 zavražděných politiků. Kartely v Mexiku zabíjejí před volbami nepohodlné kandidáty

Svět

  5:00
JUCHITÁN DE ZARAGOZA / PRAHA - Více než 110 kandidátů politických stran zemřelo od srpna loňského roku, tedy od začátku politické kampaně do federálních voleb v Mexiku, které se odehrají na začátku července. Mnozí z nich zemřeli, protože se příliš vymezovali proti drogovým kartelům. Naposledy začátkem června zemřely tři političky během 24 hodin.

Pamela Terán Pinedaová byla v sobotu zavražděna. foto: Twitter.com/Especial

Pamela Terán Pinedaová odcházela v sobotu kolem třetí hodiny ranní z restaurace ve městě Juchitán de Zaragoza. Měla za sebou perný program kandidátky na primátorku města. Po jednom volebním období, které strávila jako členka městské rady pro energetiku, se rozhodla kandidovat za Institucionální revoluční stranu.

Pamela Terán Pinedaová.

Kráčela ke svému autu v doprovodu řidiče a fotografa, když k nim přistoupila skupina mužů a nelítostně je všechny tři zastřelila. O případu informoval deník Metro

Během sobotního rána byla nalezena i další dvě těla mexických političek. Po návštěvě města Jopala zemřela Puebla Juana Irais Maldonadová a Erika Cazaresová.

Podle policejních informací bylo jejich auto nalezeno opuštěné na krajnici. V autě byly všechny jejich věci, takže vyšetřovatelé ihned vyloučili krádež jako motiv.

Během jedné noci tak zemřely tři političky, které se snažily získat či obhájit mandát v nadcházejících všeobecných volbách, jež proběhnou 1. července. Celkem bylo od vyhlášení kampaně v září loňského roku zastřeleno, ubito, ubodáno či pohřbeno zaživa více než 110 politiků.

Příbuzní nesou tělo Juany Irais Maldonadové, kterou zabili útočníci s Erikou Cazaresovou.

Za minulý rok zemřelo v Mexiku nejvíce lidí za několik posledních dekád. Většinu vražd se bohužel nedaří objasnit. Podle některých statistik dokonce až 97 procent úmrtí zůstane neobjasněných. Z většiny případů však vyšetřovatelé viní drogové kartely.

Vraždy politiků v tak velké míře jsou podle investigativního novináře Joseho Revelese relativně novým fenoménem. Tvrdí, že tak kartely a kriminální organizace fakticky zastrašují samotné voliče. Cílem však nejsou primárně vysoce postavení politici v Mexiko City, ale hlavně lokální veřejní činitelé. Od začátku války proti drogám v roce 2006 zemřely již přes dvě stě politiků.

Obyvatelé distriktu Huauchinango nesou věnce za političky, které byly v sobotu...
Po návštěvě města Jopala zemřely političky Puebla Juana Irais Maldonadová a...

Stát je nemá šanci všechny ochránit. V červencových volbách bude nutné zaplnit více 18 tisíc uvolněných politických postů a kandidátů je mnohonásobně více. A ačkoliv již předseda mexické Národní rady pro lidská práva Luis Raúl Gonzales požádal o zavedení bezpečnostních protokolů, ukazuje se, že ne vždy má policie šanci.

Mnohé ze správních celků navíc již infiltrovali členové organizovaných skupin. Šance politiků na přežití se tím ještě výrazně snižují.

Úplatek, nebo smrt

Řada z nich tak má na výběr dvě možnosti. Buď se podvolí, nechají se uplácet a nechají vládnout gangy, nebo zemřou. Drogové kartely disponují celými vražednými skupinami, které na politiky pošlou. Minulý rok se tak například odehrál incident, během kterého musel být starosta města Teloloapan Robell Uriostegui evakuován armádní helikoptérou poté, co byl obklíčen členy drogového kartelu.

Na druhou stranu existuje řada politiků, kteří na pravidla drogových kartelů přistoupili. Gangy tak ovládají místní administrativu a mohou v pokoji pokračovat v obchodu s drogami či zbraněmi.

„Narkopolitika není hrozba,“ tvrdí Reveles. „Je to realita života.“ Podle jeho odhadu ovládají členové organizovaného zločinu až čtyřicet pět procent všech samosprávních jednotek v Mexiku.

„Mexiko trpí a dává všanc samotnou legitimitu volebního procesu,“ uvedl pro San Francisco Chronicle odborník na Mexiko Erubiel Tirado. „Otázkou zůstává: Má vůbec mexický stát kapacitu lidi ochraňovat? Myslím, že nemá.“