4. dubna 2010 21:13, aktualizováno 5. 4 9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zázrak: Číňané po týdnu zachránili 114 horníků ze zatopeného dolu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Čínští záchranáří po týdnu pronikli k zatopeným horníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínští záchranáří po týdnu pronikli k zatopeným horníkům. | foto: Reuters

PEKING Stovka z více než 150 horníků, kteří byli před osmi dny uvězněni v zatopeném dole v provincii Šan-si, je na živu. Oznámila to agentura Nová Čína. V pondělí během časných ranních hodin mohlo na povrch vystoupat již 77 horníků a agentura napsala, že další, kteří jsou ještě v dole, jsou naživu.

Zdravotní stav přeživších je uspokojivý. "Je to zázrak v historii čínského důlního průmyslu," citovala agentura Nová Čína jistého vládního představitele. "Je to zázrak. Stálo to velké úsilí, nespali jsme několik dní," řekl před televizními kamerami jeden ze záchranářů skrývající slzy dojetí. Čínská televize přinesla záběry horníků zabalených do dek, které sanitky rozvážely do nemocnic. Skupina horníků, kteří byli vytaženi jako první, je prý ve stabilizovaném stavu, pouze jsou dehydratovaní.

Nezvěstní o sobě dali v pátek vědět klepáním na potrubí. Voda zaplavila důl Wang-ťia-ling minulou neděli v poledne. Asi stovce horníků se podařilo uniknout na povrch včas. Téměř tisícovka záchranářů od té doby nepřetržitě odčerpávala vodu.

Čínské uhelné doly jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Jen loni v nich podle agentury AFP zahynulo 2631 lidí. Bylo to však o 18 procent méně než v roce 2008.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz