5. března 2012 16:40, aktualizováno  18:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zázrak v Grozném. Putina volilo 99,7 % Čečenců

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
V Čečensku vládne tvrdou rukou Putinovi loajální Ramzan Kadyrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Čečensku vládne tvrdou rukou Putinovi loajální Ramzan Kadyrov | foto: ČTK

GROZNYJ/MOSKVA Vladimír Putin si v nedělních prezidentských volbách vedl nadmíru úspěšně v problematickém Čečensku. Podle oficiálních výsledků v kavkazské autonomní republice získal poněkud nepravděpodobný výsledek: bezmála sto procent hlasů při 99 procentní volební účasti.

To vše v zemi, kde Vladimir Putin počátkem tisíciletí nechal krvavě potlačit protiruské separatistické tendence.

Několik státních zaměstnanců v jižním Čečensku přiznalo, že dostali příkazy shora, aby volili Putina. "Přišla jsem hlasovat. Nutili nás, abychom sem přišli a volili Putina", řekl agentuře Reuters Zarf, který se nepřál zveřejnit své příjmení. Sedmadvacetiletá Elmira z Čečenska, která si také přála zůstat v anonymitě, uvedla že měla nařízeno přivést skupinu deseti lidí, kteří měli odevzdat hlas Putinovi. "Přivedla jsem jich ještě víc", svěřila se Reuters.

"Kradou naše hlasy", cituje dál agentura pacienta z moskevské nemocnice Valentina Goršuna a dodává, že stejná nemocnice během prosincových parlamentních voleb vykázala 90 procent odevzdaných hlasů ve prospěch vládní strany Jednotné Rusko. "Pravděpodobně je to stejné ve všech nemocnicích. Je to jeden velký podvod. Vládce Putin už dávno o všem rozhodl", nechal se slyšet Goršun.

Na území kavkazské republiky vládne tvrdou rukou Putinovi loajální Ramzan Kadyrov, který dostává na obnovu válkou zničeného území štědré příspěvky z ruského federálního rozpočtu. Několik jeho kritiků a obhájců lidských práv ovšem v posledních letech zemřelo násilnou smrtí.

Vladimír Putin získal v nedělních volbách 63,6 procent hlasů. V jednotlivých částech Ruska se ale výsledky výrazně liší. Nejméně populární je Putin v Moskvě, kde nedosáhl ani na polovinu voličských hlasů (47,2) a v Petrohradě pro rodáka nehlasovalo ani šedesát procent voličů. V zahraničí platí přímá úměra: čím více na západ, tím méně hlasů pro Putina. Nejmenší oblibě se staronový prezident těší na západním pobřeží USA.

Naopak drtivou podporu má na ruském venkově a zejména v oblasti neklidného severního Kavkazu. V Čečensku dokonce volební účast překročila 99 procent a Vladimir Putin tam bez tří desetin získal 100 procent hlasů. V Dagestánu pro Putina hlasovalo okolo 93 procent voličů, v Ingušsku 92 procent. Stejného skóre dosáhli voliči s ruskými pasy v Jižní Osetii, která se odtrhla od Gruzie.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

jvJana Vrubelová, Lidovky.cz, Reuters
  • 13Diskuse