Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zbytečné státní zakázky

Česko

Na veřejnosti se objevila nahrávka rozhovoru ředitele jihomoravské firmy Sun Drive Communication Jiřího Cardy usilujícího o veřejnou zakázku, a to s krajským úředníkem Josefem Drbalem. Ten se v rozhovoru zmiňuje o dvě stě tisících korunách pro krajského radního Františka Adamce, který má na starosti zdravotnictví. Šlo o mediální kampaň „Zdravá výživa“ za 1,3 milionu korun.

Na první pohled jde o zprávu, která už bohužel patří mezi nejen jihomoravský folklor. Při krátkém zamyšlení však nabízí ukázkové řešení několika současných problémů.

Zaprvé: jihomoravský krajský úřad vychází z falešného předpokladu, že zdraví je veřejný, a nikoliv soukromý statek. Utrácí tedy (navíc velmi neefektivně a nekontrolovaně) veřejné prostředky k jeho udržení a zlepšení. Namísto toho, aby uznal, že zdraví je statek soukromý, a je tedy na lidech, aby o něj pečovali.

Ty pak je záhodno k takovému jednání vychovávat a nutit, nikoliv ovšem zcela neúčinnými huráakcemi, ale jedinou účinnou a praxí vyzkoušenou metodou cukru a biče. Stačí, aby zdravotní pojišťovny měly zákonnou možnost využívat širokou škálu bonifikací a malifikací, odvislých od chování pojištěnců ke svému zdraví a začnou se dít zázraky, neboť nic člověka nenaučí něčemu rychleji, než když se mu to bezprostředně vyplácí či nevyplácí. Zadruhé: státnímu rozpočtu by se velmi ulevilo, kdyby zákony státním institucím a organizacím výběrová řízení výše uvedeného druhu vůbec neumožňovaly. Byť se vzhledem k velikosti rozpočtu jedná o drobné pramínky, celkově vytvářejí veletok a také miliarda se skládá z jednotlivých korun. Nemluvě o tom, že prvním krokem by mělo být nemilosrdné zrušení spousty a spousty úřadů a institucí, bez kterých se neobejdou jen jejich zaměstnanci. Zatřetí: boj s korupcí se stal předvolebním klackem všech politických stran, které se halasně bijí v prsa a předhánějí v podivuhodných nápadech, jak s ní zatočit. Od zvláštních policejních jednotek a státních zástupců přes bezplatné udavačské telefonní linky po školené agenty provokatéry. S jedinou funkční metodou, totiž odstraňovat jeden korupční prostor za druhým, kupodivu nepřichází žádná.

Pokud však zákony či vyhlášky zruší úřednickou možnost říkat ano – ne, je v takovém případě stoprocentně po korupci a agentů, udavačů a speciálních policistů netřeba. A že je takových malých, větších i ohromných korupčních prostorů v tomto státě množství více než malé, vidíme na každém kroku.

Začtvrté: pokud výše zmíněný případ opět skončí typicky „po našem“, tedy do ztracena, jen to posílí již tak silné mínění veřejnosti, že politika je špína, ať volí kohokoliv. Což vede k rezignovanému postoji k volbám a tedy k ledabylé a nekvalitní volbě. Přičemž jen kvalitní a rozhodní politikové mohou učinit nezbytné změny.

***

PÁTEK MIROSLAVA MACKA

Pokud zákony či vyhlášky zruší úřednickou možnost říkat ano – ne, je stoprocentně po korupci a agentů, udavačů a speciálních policistů není třeba

O autorovi| MIROSLAV MACEK, publicista a bývalý politik

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...