Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zděšení nad první letošní výplatou

Česko

Policisté, hasiči a další přišli o tisíce. A poslanci už rebelují

PRAHA Ještě horší, než jsme čekali. Rozčarování úředníků a dalších státem placených zaměstnanců nad lednovou výplatou je výrazné.

Jak zalepit výpadky z platu ve výši několika tisícikorun nyní řeší úředníci, hasiči, vojáci či policisté. „Ze třiceti tisíc mám jen 24. Když živím rodinu se dvěma dětmi, je to sakra poznat,“ popsal LN šestatřicetiletý policista Pavel z Moravy.

Zdaleka nejhlasitěji se však proti loni schváleným úsporným opatřením bouří politici. Šetření se jich dotklo hned dvakrát: kromě nižších platů si odhlasovali i zdanění náhrad. A teprve s první letošní výplatou si uvědomili, o jak velký balík peněz přicházejí.

„Očekávání bylo, že to bude snížení o pět až osm tisíc. Realita je ale taková, že to je i o dvacet. A to je skutečně výraznější, než možná většina poslanců čekala,“ popsal zděšení, které nad lednovými výplatnicemi zavládlo ve sněmovně, Lubomír Zaorálek z ČSSD. Nespokojení poslanci proto ihned začali spřádat plány, jak prudké snížení platů zvrátit. „Je na těch, kteří to navrhli, aby to pro příští rok určitým způsobem zohlednili. A to v tom smyslu, aby vedoucí odborů neměli o padesát procent vyšší platy, než mají poslanci,“ apeluje poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Možnou úpravu připouští i zástupci vládní koalice. „Pokud se ekonomice bude dařit, nebráníme se diskusi, jak poslanecké platy, které byly osm let zmrazené, mají růst. Protože by měly být navázány na průměrnou mzdu ve státní správě,“ řekl LN šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Zákonodárci si přitom na platy sáhli na rozdíl od úředníků dobrovolně. Nedohlédli však, jak citelný dopad pro ně bude mít zdanění náhrad. Příspěvek, který dostávají třeba na dopravu, se jim započetl do superhrubé mzdy a kromě 15procentní daně z něj odvedli i sociální a zdravotní pojištění. Vlastním přičiněním se tak připravili často až o 25 tisíc měsíčně, tedy v součtu o 300 tisíc ročně, jak upozornil server Týden.cz.

A právě to se politikům zdá moc. Začínají se dožadovat toho, aby dostali své peníze zpět. „Ten pokles je enormní. Zdanění náhrad je samo o sobě lehce nesmyslný krok, protože pokud to má být náhrada, tak nemá být zdaňována. Proč z nich ale platit i zdravotní a sociální pojištění, to už chápu jen středně,“ uvedl poslanec Marek Benda (ODS).

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Mimo záznam se zákonodárci shodují, že se v podstatě čeká jen na odvážlivce, který se proti snížení postaví veřejně jako první.

„Pokud se rozjede diskuse na toto téma, řada kolegů by to určitě přivítala. V dnešní atmosféře však mám pocit, že se do toho nikdo nechce pouštět a ani nebude chtít,“ míní pro LN vysoce postavený politik z ODS, který si nepřál být jmenován. V podstatě tak potvrzuje tušené. Tedy že snížením platů a zdaněním náhrad se poslanci snažili v době ekonomické krize především zalíbit voličům. A nikdo z nich proto teď nechce být tím, kdo se bude o desítky tisíc korun na náhradách veřejně prát.

Poslanci hrozí: Takhle budeme muset brát „vedlejšáky“ Zatím jen poslanci z řad KSČM otevřeně mluví o tom, že by se mělo „podivné“ krácení náhrad alespoň přezkoumat. „Zřejmě se bude muset zjistit, jestli nejde o špatný výklad zákona. Protože pak to není například příspěvek na dopravu, ale normální příjem,“ uvedl komunistický poslanec Pavel Hojda. „Z naší strany ale zřejmě ta iniciativa nepůjde,“ dodal.

Situace je totiž podle některých poslanců tak vážná, že si zákonodárci budou muset kvůli sníženým platům dokonce přivydělávat. „Obávám se, že teď už je to na hranici. Někteří poslanci asi budou shánět vedlejší práci, což se může do budoucna negativně projevit. Poslanecká práce je dost nevděčná a nejsem si jistý, jestli tento krok z naší strany společnost ocení,“ povzdechl si poslanec TOP 09 František Laudát.

Změnu zákona o platech ústavních činitelů ale zatím nikdo nechystá. A neplánuje ji ani ministr práce a sociálních věcí JaromírDrábek z TOP 09, který loni poslancům platy snížil. „Dohoda je taková, že jsou platy stanovené na celé funkční období,“ řekl LN.

Ke zdanění náhrad se přitom poslanci odhodlávali více než rok a půl. Poprvé navrhli, že si náhrady sníží, na podzim roku 2009. Zákon ale nebyli schopni včas projednat a schválit. Zádrhel se například objevil v tom, že poslanci náhrady v jednom zákoně zdanili, zatímco v jiném zůstaly jako nezdanitelné.

***

Poslanci budou shánět vedlejší práci, což se projeví negativně

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...