30. června 2010 16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotní sestra se vydávala za doktorku, šest let vrtala zuby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
U zubaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U zubaře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká stomatologická komora podala trestní oznámení na falešnou zubařku z Prahy 2, která ošetřovala pacienty na základě padělku diplomu. Zaměstnavatel jí už ukončil pracovní poměr dohodou. Novinářům to dnes řekl prezident komory Pavel Chrz.

Podle svých slov byl "drzostí ženy šokován". Falešná zubařka má vzdělání zdravotní sestry, zubní lékařství nestudovala, zjistila komora na děkanátu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, dodal právní poradce komory Jiří Slavík.

"Komora podala trestní oznámení na ženu, která se vydávala za zubařku, a to pro podezření z podvodu, poškozování cizích práv, eventuálně padělání a pozměňování úřední listiny," upřesnil Slavík. Komora vše oznámila také zdravotnímu odboru pražského magistrátu a komunikuje se zaměstnavatelem údajné zubařky. "Ten už s ní ukončil pracovní smlouvu dohodou," řekl právník.

Zbubařku odhalili náhodou
Pacienti by se podle Chrze měli s případnými stížnostmi obracet přímo na jejího zaměstnavatele. "Komora zahájila s údajnou zubařkou disciplinární řízení, které by nemělo skončit pouhou pokutou, ale vyloučením z komory," dodal.

Na případ se podle Slavíka přišlo náhodou. Ženin bývalý kolega oznámil komoře, že ji zná jako zdravotní sestru a myslí si, že nestudovala zubní lékařství. Komora neprodleně kontaktovala děkanát, odpověděl, že ji jako absolventku neeviduje. Falešná zubařka údajně promovala v roce 1990.

Úředně ověřená kopie diplomu se podle Chrze při bližším zkoumání jeví jako padělek. Zaměstnavatel prý tvrdí, že o ničem nevěděl. Při kopírování diplomu na menší formát můžou ochranné prvky částečně zmizet. Údajný diplom nebyl ověřen notářem, ale na matrice, což však má stejnou právní váhu, vysvětlil. Ten, kdo listinu ověřil, podle něj nepostupoval správně.

Komora propojí registr lékařů s registrem absolventů
Žena je členkou stomatologické komory šest let, bez členství v profesní organizaci nesmí ošetřovat pacienty. Pracovala jako praktická zubní lékařka v celém spektru výkonů, jež lékař této specializace poskytuje.

Chrz uvedl, že se už dohodl s děkanem první lékařské fakulty na vzájemné propojení registrů školy a komory, aby se situace v budoucnu už neopakovala. Chce kvůli tomu oslovit i děkany ostatních lékařských fakult, kde se studuje zubní lékařství. Chrz doufá, že snad nikdo jiný už nebude tak "drzý", aby se vydával za zubaře.

HIV pozitivní zubař zadržený cizineckou policií
V Česku už se loni na jaře vyskytl případ albánského zubaře s HIV, který podle komory nesměl v tuzemsku vykonávat praxi, neboť nebyl členem komory.

Podle zjištění komory cizince zaměstnával její člen. Ani ten přitom nesmí na pozici zubního lékaře zaměstnat někoho, kdo sám není členem komory.

Muže, který navíc pobýval v ČR nelegálně, loni v březnu zadržela cizinecká policie v ambulanci modřanské polikliniky z podnětu hygieniků. Hygienická kontrola však neprokázala žádné jeho pochybení. Fakt, že je někdo HIV pozitivní, neznamená, by nemohl vykonávat praxi, shodli se odborníci. Muž pouze nesměl vykonávat rizikovou činnost. Zda neporušil tento zákaz, vyšetřovala policie.

ČTK, Lidovky.cz
  • 17Diskuse