Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdravý rozum vs. náhubkový zákon

Česko

PRAHA Takzvaný náhubkový zákon vyžaduje ochranu soukromí oběti trestného činu. Nesmějí být zveřejněny osobní údaje vedoucí k jejich identifikaci. Zdůrazněna je ochrana dětských obětí, které mohou prozrazením identity zvláště trpět. Včera ale byl tento oprávněný požadavek konfrontován se zdravým rozumem. Oběť je totiž známá. Veřejnost byla stokrát žádána o pomoc při jejím nalezení. Média nyní zveřejněním jejího jména riskují pokutu.

„Zdravý rozum říká, že je to nesmysl. Zákon je ale postaven tak, že jistota interpretace, jestli za zveřejnění údajů notoricky známé oběti může, nebo nemůže být sankce udělena, tu není...,“ konstatovala právnička Helena Chaloupková. „Je to projev nejistoty právního řádu. Ta zákonná úprava je trochu hloupá,“ uvedl advokát Josef Lžičař. Ten se domnívá, že takováto ochrana soukromí by se měla vztahovat na živé oběti trestných činů, ne na mrtvé.

Nutnost změn ve sporném zákoně připouštějí i někteří zákonodárci. Již před čtrnácti dny doporučil poslancům schválit jeho zmírnění sněmovní ústavněprávní výbor. „V úpravě bude více akcentován veřejný zájem. Jestli to ale v takovém případě pomůže (včerejší nález ostatků oběti), to nevím,“ řekl k tomu poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). „Pokud média operovala se jménem oběti v době, kdy se hledala, pak by měla mít právo také napsat, že je mrtvá,“ uvedl iniciátor náhubkového zákona poslanec Marek Benda (ODS) s tím, že apeloval na zdravý rozum při interpretaci zákonů. Jistotu neudělení pokuty ovšem apel nezaručí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!