17. března 2015 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Halenka oklamal armádu. O jeho stíhání se dozvěděla až z médií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Generál Vladimír Halenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generál Vladimír Halenka. | foto: www.army.cz

PRAHA Generál Vladimír Halenka je od minulého úterka zproštěn výkonu své funkce. Ministr obrany jej měl ale odstavit už o necelý měsíc dřív. Generální štáb tvrdí, že o stíhání jednoho ze svých nejvýše postavených vojáků nevěděl.

Pokud je příslušník ozbrojených sil trestně stíhán, musí to neprodleně ohlásit svému nadřízenému a ten rozhodne o jeho dalším osudu. Nejčastěji je pak postaven mimo funkci a bere jen poloviční plat. Tak to mělo být i v případě generála Vladimíra Halenky, šéfa veškeré armádní logistiky, který je podle informací MF DNES už od 19. února obžalován kvůli údajnému pojistnému podvodu s automobilem.

Jenže k tomuhle scénáři nedošlo. „Generál Halenka informoval generála Pavla (náčelníka generálního štábu, pozn. red.), že tato věc je vyřešena a že zaplatil pojišťovně vzniklou škodu. To, že státní zástupce případ dosud neuzavřel, se generál Pavel dozvěděl až z médií,“ vysvětluje pro LN Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu.

Ministr obrany Martin Stropnický Halenku na žádost Petr Pavla „odstavil“ až 17. března. Ovšem v jiné kauze. Tentokrát kvůli údajně nevýhodnému odprodeji nepotřebných náhradních dílů, kde Halenka čelí obvinění spolu s dalšími třemi lidmi. Fakticky to znamená, že generál téměř jeden měsíc vykonával svou funkci, i když podle Zákona o vojácích z povolání jde minimálně o kontroverzní chování. V legislativě se píše, že „voják je povinen bezodkladně ohlásit nadřízenému zahájení trestního řízení vůči své osobě a informovat ho o průběhu a ukončení tohoto trestního řízení.“

„Nadřízenému jsem to hlásil, ale protože to bylo mimo moji práci, tak mi řekli, abych si to vyřešil. Nadřízené by to zajímalo, jen kdybych byl nedejbože odsouzen,“ tvrdí Halenka v MF DNES.

  • 4Diskuse


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz