30. dubna 2010 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ze Slámové bude na tři týdny poslankyně. Za stranu Bobošíkové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Klára Slámová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Slámová. | foto: Lidové noviny

PRAHA V parlamentu se objeví zástupkyně nové politické strany. Advokátka Klára Slámová nastoupí do sněmovny jako náhradnice za poslance ODS Daniela Reisiegela, který dnes složil slib a zamířil do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Slámová již dříve vystoupila z ODS a kandiduje ve sněmovních volbách jako jednička v Praze za stranu Jany Bobošíkové Suverenita.

Klára Slámová (32)

je právnička, vystudovala Právnickou fakultu UK. Zastupovala například Jiřího Kajínka, odsouzeného za dvojnásobnou vraždu a za pokus o ni, skupinu taxikářů ve sporu s městem Prahou o stanoviště na Staroměstském náměstí nebo uskupení označované za pravicové extremisty. Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2006 byla na 17. místě pražské kandidátky Občanské demokratické strany, poslankyní však zvolena nebyla (skončila na třetím místě pod hranicí zvolení).

Slámová ČTK řekla, že už ve sněmovně oznámila, že mandát neodmítne. Příslušné osvědčení by měla převzít příští týden. Rozhodnutí o tom, zda mandát odmítnout, nebo ne, prý bylo těžké. Slámová se rozhodla přijmout funkci poslance kvůli lidem, kteří jí dali v minulých volbách přednostní hlas. Řekla, že je nechtěla zklamat.

Slámová složí slib na schůzi, která se plánuje na 18. května.

Reisiegel do NKÚ
Daniel Reisiegel je v tomto období již pátým poslancem, který ze sněmovny zamířil do NKÚ. Svůj slib skládal nyní již bývalý poslanec do rukou předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), který by se měl po dnešku stát také již jen bývalým poslancem.

Jako prvního zvolila sněmovna poslance ČSSD Miloslava Kalu do funkce viceprezidenta úřadu. Dalšími členy vedení úřadu se pak stali poslanci Karel Sehoř, Pavel Hrnčíř (oba ODS) a Rudolf Kufa (ČSSD).

Naproti tomu kandidáty, kteří nebyli poslanci a jejichž jména navrhl
prezident úřadu František Dohnal, sněmovna v posledním roce odmítala zvolit. Sám Dohnal na to poukázal loni v listopadu v rozhovoru s Rádiem Česko.

"Ten nátlak, nakonec jsem o něm mluvil, ten spočívá v tom, že pokud tedy nejsem ochoten navrhnout jména, která mi doporučí politické kluby, no tak pak se stane to, že to jméno sněmovnou - to, které navrhnu - tak to sněmovnou neprojde," řekl Dohnal.

Tím mu podle jeho slov dávají jednotlivé politické kluby najevo, že "buďto to budou ti, kteří chceme, aby to byli, nebo vám nového člena nezvolíme".

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse