Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ze života Dr. Kaufmanna

Česko

STŘELNICE

Čeští řidiči se mohou radovat, že od října nebudou kvůli umazávání trestných bodů muset jezdit přes celou republiku na polygon do Mostu. Tedy - zatím se uleví jenom těm, kteří to mají blíž do České Lípy. Decentralizace ve vydávání odpustků ale má pokračovat. Až sem je to dobrá zpráva.

Horší je, že tvůrce onoho monopolu, poslanec Oldřich Vojíř, který do zákona prosadil podmínky takové, aby se do nich vešel mostecký autodrom, a všechny ostatní autodromy aby jejich splnění bolelo, má odvahu plánovat další kariéru za státní peníze. ODS ho sice do zmařených voleb naštěstí nepostavila, Vojíř nicméně v červenci oznámil, že v nějaké příští vládě by se rád stal náměstkem ministra. Prý klidně na dopravě. Pověsti občanských demokratů v Ústeckém kraji by neuškodilo, kdyby další Vojířovu kariéru v Praze závazně vyloučili. Pokud myslí vážně řeči o tom, že jejich hlavní soupeř v Ústí Jiří Paroubek představuje zásadní nebezpečí pro republiku, obětovat jednoho vykřičeného monopolistu jistě nebude problém. Nového ředitele do státních lesů vybere personální agentura Dr. Kaufmann & Partner. Ctěné čtenáře, kteří by snad z návěští firmy získali dojem, že se tu loví talenty na odborně neprůstřelném základě, chce autor střelnice varovat osobní vzpomínkou. Se stejnojmenným ředitelem agentury totiž před časem na pedagogické fakultě v jednom krajském městě studoval aprobaci němčinadějepis. Začínala devadesátá léta a Němci (hlavně západní) byli v Čechách celkem v kurzu. Budoucí headhunter, takto Zdeněk Kaufmann, si tedy hrál aspoň na českého Němce. Když mu při normální konverzaci o přestávce občas vypadl český termín, jakoby pro sebe si mumlal: Scheisse, wie sagt man das auf tschechisch? Po dvou semestrech zmizel z fakulty i z města. Znovu ho autor spatřil zhruba po roce, jak v městském autobuse hučí do jeho kamarádky. Kamarádka potom s údivem vyprávěla, co ten hovorný spolucestující češtinou s podivným přízvukem vyprávěl jí: že je z české mámy-emigrantky a zrovna se přijel podívat, jak Češi zvládají nelehké dědictví komunismu. Moc prý nám drží palce.

A znovu se po něm slehla zem. Taky Německo mezitím vyšlo trochu z módy a těžko říct, kým vším spolužák ještě byl, než se stal Dr. Kaufmannem. Z otevřených zdrojů se dá nicméně vyčíst, že jeho agentura zařídila už několik podivných tendrů na ředitele státních firem včetně instalace Jaroslava Tvrdíka do čela tehdy ještě prosperujících ČSA.

Scheisse, wie sagt man Schwindler auf tschechisch?

Včera jsme všude mohli číst o prosbě šéfa britských konzervativců Camerona prezidenta Klause, aby nepodepisoval Lisabonskou smlouvu. První o dopise referoval „bulvární“ Daily Mail. S bulvárností je to ovšem v daném případě krapet složitější. Mail, do něhož přispívají i renomovaní komentátoři, patří spíš do kategorie polobulvár. A disponuje ohromným politickým vlivem. Podobný fenomén mají i v sousedním Rakousku, Neue Kronen Zeitung. U nás k tomuto modelu směřuje MF Dnes, troufl by si ale o ní někdo mluvit jako o plnokrevném bulváru? Jestli Daily Mail ke svému potupnému zařazení nepřišel jednoduše tím, že je euroskeptický a že spousta novinářů na kontinentu si ve svém nadšení pro Evropskou unii plete bulvár s vulgárem.

O autorovi| DANIEL KAISER, komentátor LN

Autor: