Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zelení se ve zlém stahují z vlády

Česko

PRAHA Ve zlém se rozchází Strana zelených s kabinetem premiéra Jana Fischera. Necelé dva měsíce před volbami vzkázalo vedení strany, že přestává podporovat úřednickou vládu.

„Události posledních dní nám nedovolují se na této vládě podílet. Ztratila svoji původní vyváženost,“ odůvodnil razantní krok stranický předseda Ondřej Liška.

A zároveň vyzval ministra pro lidská práva Michaela Kocába, jehož zelení do Fischerova týmu nominovali, aby podal demisi. Kocáb se nechal slyšet, že takový pokyn respektuje, ukvapený odchod z vlády však odmítá. Odejde z ní pouze za předpokladu, že tím nerozpoutá vládní krizi. Ta by podle něho mohla vzniknout kvůli dění uvnitř ODS.

Zelení kritizují, že resort životního prostředí, z jehož čela minulý týden odstoupil Jan Dusík (nominovaný právě za zelené), má vést stávající šéf zemědělství Jakub Šebesta. Toho do úřednického kabinetu navrhli sociální demokraté. „Premiér Fischer se rozhodl dokončit projekt své vlády nikoli jako úřednické s podporou tří politických stran, ale jako projekt vlády loutkové, kterou ovládá Jiří Paroubek,“ rozčiluje se Liška. Argumentuje při tom, že resort životního prostředí ztratil sérií nestandardních zásahů ze strany vlády postavení plnohodnotného ministerstva.

„Stažení novely horního zákona, nátlak na ministra při rozhodování o elektrárně Prunéřov, tolerování kontroverzního tendru státního podniku Lesy ČR či odmítnutí zákona o ochraně ovzduší. To vše jsou kroky proti životnímu prostředí a zdraví občanů,“ vypočítává Liška.

Takovou interpretaci ale premiér Fischer popírá. „Premiér vzal rozhodnutí Strany zelených na vědomí a lituje ho. Je ale přesvědčen, že k odchodu z vlády nemají žádný racionální důvod,“ vzkázal po svém mluvčím Romanu Prorokovi.

Vztahy mezi vládou a zelenými jsou velmi napjaté už delší dobu. Bývalý šéf strany Martin Bursík na začátku roku obvinil Fischerův kabinet z korupčního jednání. Tvrdil tehdy, že ministerská sestava podlehla lobbistickým tlakům uhelných společností. Fischer se proti výtce, že by se jeho vláda chystala prolomit těžební limity, ostře ohradil a žádal po Bursíkovi omluvu.

Kvůli vládní rošádě vyzvalo včera premiéra k jednání a dodržení dohod o obsazování míst v jeho úřednickém kabinetu vedení ODS. Pokud zástupci zelených opustí vládu, hrozí podle ODS vládní krize, Strana v takovém případě hodlá navrhnout do vlády své kandidáty, aby v ní zástupci ČSSD neměli většinu.

Autor: