Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zelení vyzvali koalici k odvolání Vesecké

Česko

  16:50
PRAHA - Strana zelených vyzvala koaliční partnery, aby neprodleně přistoupili k obnově důvěry ve státní zastupitelství tím, že odvolají Renatu Veseckou z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Informovali o tom dnes formou tiskové zprávy. Zelení už jednou s výhradami k Vesecké ve vládě nepochodili.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká foto: ČTK

Poměry v soustavě státního zastupitelství jsou podle zelených neudržitelné.

Zelení viní Veseckou i z odvolání Bašného
Zástupce strany znepokojilo především nedávné odvolaní šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Adama Bašného, kterého odvolal jeho nadřízený ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec s tím, že opakovaně manažersky pochybil.

Podle zelených byl však sesazen na popud vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly za kritické vyjádření k údajné korupční kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Rampula byl podle strany dosazen do funkce právě Veseckou.

Zelení naopak ocenili následný krok ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který Bašného do jeho pozice vrátil a odvolal Křivance. Podle strany by však měl učinit další kroky, protože Čunkův případ "nahlodal důvěru veřejnosti v systém justice".

Zelení zdůraznili, že na nestandardní jednání Vesecké upozorňovali již po propuknutí kauzy justiční mafie - civilního sporu stínové ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešové s vysokými justičními představiteli v čele s nejvyšší státní zástupkyní.

Při prvoinstančním rozsudku v této věci soudce středočeského krajského soudu uvedl, že se představitelé justice při vyšetřování lidoveckého předsedy opravdu několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli. Ovlivňovali prý také případ katarského prince Hámida bin Abdal Sáního.

Jeho verdikt, podle kterého se tudíž Benešová nemusela soudcům a státním zástupcům omlouvat za označení justiční mafie, koncem února zrušil pražský vrchní soud. S odkazem na mnohočetná pochybení Ceplovi kauzu odebral. Také rozhodnutí vrchního soudu označili zelení za neobvyklé.

Koaliční jednání brzdí Bursík
Zda a kdy se uskuteční případné jednání koalice o situaci ve státním zastupitelství, zatím není jasné. Předseda poslaneckého klubu zelených Přemysl Rabas sdělil, že od lidovců ani od ODS zatím nezaznamenali žádnou reakci na svou výzvu. Počítají však se společným jednáním počátkem příštího týdne.

"Cokoliv, co je třeba řešit v koalici, řešit budeme," uvedl předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa. Podotkl, že některá koaliční jednání váznou kvůli častým zahraničním cestám šéfa zelených Martina Bursíka.

Bursík je v současné době na pracovní cestě v Japonsku a USA, vrátí se ve středu. Dříve uvedl, že zelení vůči Vesecké vystupovali kriticky už na jedné z vládních schůzí, pak prý ale jejich snaha vyzněla do ztracena a o podpoře státní zástupkyně se hlasovalo v době, kdy Bursík na vládě nebyl.

Paroubek doufá, že nezůstane u planých slov
Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek v reakci na výzvu zelených uvedl, že zelení v minulosti faktickými kroky a hlasováním ve sněmovně bránili objasnění skutečností spojených s kauzou Jiřího Čunka i "justiční mafie". "Pevně věřím, že nezůstane - jak tomu bylo vždy v minulosti - u planých slov a výhrůžek ohledně opuštění koalice a že Strana zelených při jednání v Poslanecké sněmovně příští týden podpoří vznik vyšetřovací komise k těmto kauzám," napsal.

Svůj požadavek na vytvoření sněmovní vyšetřovací komise k Čunkově kauze oznámili sociální demokraté ve středu. Na Čunkově případu je podle nich třeba prozkoumat, zda skutečně funguje v ČR justiční mafie, nebo právní stát. Komise by podle nich měla prošetřit i tvrzení týdeníku Respekt, podle nějž stáli na počátku zastavení Čunkovy kauzy vládní politici z okruhu premiéra Mirka Topolánka (ODS) a možná i samotný premiér.

Týdeník napsal, že Pospíšila navštívili na přelomu roku 2006 a 2007 dva Topolánkovi pověřenci, kteří prý ministra tlačili k tomu, aby případ ohrožující existenci vlády zastavil. Pospíšil se prý odmítl nátlaku podřídit a kontaktoval premiéra s otázkou, zda byl údajný nátlak veden s jeho vědomím. Topolánek mu to prý při osobním setkání popřel.

Autor: