Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zelenka už má jistotu - doživotí

Česko

  11:49aktualizováno  15:34
PRAHA - Bývalý zdravotník Petr Zelenka, který měl vraždit pacienty heparinem, si vyslechl konečný verdikt pražského vrchního soudu. Ve vězení bude do konce života. Trest mu dříve vyměřil prvoinstanční soud, obhajoba ale žádala nový proces a překvalifikování trestného činu vraždy na ublížení na zdraví. Zelenkovi zbývá jediná možnost - dovolání k Nejvyššímu soudu.

Petr Zelenka (vpředu) byl odsouzený v kauze takzvaných heparinových vražd. Na fotografii se svým otcem Bohumilem Zelenkou. foto: Michal KamarytČTK

Zelenkův obhájce Jan Herout navrhl soudu, aby prvoinstanční verdikt, kterým v únoru Krajský soud v Hradci Králové obžalovanému uložil doživotní trest vězení, zrušil a věc vrátil k novému projednání.Petr Zelenka (vpředu). V pozadí vpravo Zelenkův otec Bohumil Zelenka, vlevo jeho obhájce Jan Herout.

Žalobkyně Marcela Kratochvílová naopak navrhla odvolání zamítnout a zároveň doplnit rozsudek o výrok, že Zelenka podával heparin kvůli vzrušení nad bezmocí lékařů.

Zelenka podle prvoinstančního verdiktu jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podáním heparinu zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle spisu podával pacientům heparin od května do září 2006. Tím došlo k závažným zdravotním komplikacím, zředění krve a krvácení, někteří lidé podle královéhradeckého soudu vykrváceli.

Jako sázky na dostizích
Obhajoba předložila odvolacímu senátu nový znalecký posudek z oboru psychiatrie. Podle dokumentu, jehož část přečetl předseda senátu Jiří Lněnička, netrpěl zdravotník v době údajného páchání trestné činnosti žádnou duševní chorobou, byl schopen své jednání ovládat a rozpoznat jeho společenskou nebezpečnost.

Motiv jeho jednání ovšem nový posudek vysvětloval jinak, než již dříve vypracovaný znalecký posudek. Podle původních znalců tak jednal proto, aby zmátl lékaře a získal pocit, že je lepší než oni. Podle nového posudku nechtěl pacienty zabít, ale dostat do riskantních situací, což vedlo k jeho vzrušení. Znalci to přirovnali k sázení na dostizích.Petr Zelenka (vpředu). V pozadí vpravo Zelenkův otec Bohumil Zelenka, vlevo jeho obhájce Jan Herout.

Herout pak příměr upravil. Prý by Zelenku spíše než k sázkaři přirovnal k hasiči - pyromanovi. "Uspokojuje jej to, že může hasit," řekl advokát. Zároveň u pěti údajných vražd zpochybnil, že lidé zemřeli v přímé souvislosti s podáním heparinu. Podle Herouta spíš přišli o život kvůli svým smrtelným chorobám.


Vrchní zrušil prvoinstanční rozsudek, udělal tak ale z důvodu, aby upravil výrok o vině, konkrétně právní kvalifikaci Zelenkova jednání. Ačkoli byl zdravotník podle předsedy odvolacího soudy jiřího Lněničky uznán vinným z toho, že podával heparin pacientům ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, tak se o této pohnutce pojednávalo pouze v odůvodnění prvoinstančního verdiktu a to ještě "vágně". Do znění rozsudku tak vrchní soud doplnil, že tak obžalovaný jednal ve snaze dosáhnout vlastního vzrušení a intenzivního prožitku ze vzniklé riskantní situace a následné aktivity své i dalšího personálu nemocnice. I další změna se týká právní kvalifikace Zelenkova jednání. "Na rozdíl od soudu prvého stupně máme za to, že se nejedná o 17 trestných činů vraždy, ale o jeden trestný čin vraždy spáchaný na 17 osobách, který byl dílem dokonaným, dílem ve stádiu pokusu," vysvětlil Lněnička. Pro to podle něho svědčí to, že se všechny útoky na pacienty odehrály v poměrně krátké době, ze stejné pohnutky, na stejném místě a stejným způsobem.

Otec mluvil, syn plakal
Téměř 20 minut promlouval k odvolacímu senátu i otec obžalovaného Bohumil Zelenka. V emotivním projevu, při kterém se jeho syn rozplakal, zpochybnil práci policie, která prý obžalovaného donutila k přiznání násilím. Rovněž řekl, že jeho syn nespáchal všechny skutky, ze kterých jej viní žalobci.

Někteří lidé prý na seznam poškozených nepatří. "Nechci z něho dělat chudáka, ale chci znát skutečnou pravdu," řekl. Kriticky se vyslovil i k práci původních znalců. Začal také peskovat přítomné novináře kvůli tomu, jak o jeho synovi informují.

Přítomní poškození a jejich příbuzní na jeho slova reagovali nesouhlasným kroucením hlavou, padla i ostřejší slova. "Tomu nedávejte slovo vůbec," pravila jedna z přítomných žen, když chtěl Bohumil Zelenka později opět promluvit.

Žalobkyně Kratochvílová připomněla, že Zelenka se několikrát k jednání popsanému v obžalobě přiznal a zároveň popřela, že by k tomu byl donucen policisty. Autoři vypracovaných posudků podle ní byli erudovaní znalci.

Zelenka prý přijme spravedlivý trest
Zároveň navrhla, aby soud do verdiktu doplnil, že Zelenka podával heparin ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, protože tak prý jednal kvůli vzrušení nad bezmocností lékařů. "Někteří (poškození) přímo před očima zdravotnického personálu vykrváceli," uvedla. Podle žalobkyně nelze Zelenkovi uložit jiný trest než doživotní. "I pokud by byl poloviční počet poškozených," dodala.

Sám Zelenka se dnes znovu omluvil všem poškozeným a jejich rodinám. Řekl, že nikdy netvrdil, že je nevinen, zároveň ale odvolacímu senátu sdělil, že nikdy nechtěl, aby pacienti zemřeli. "Přijmu takový trest, jaký mi bude určen. Spravedlivý trest za to, co jsem udělal," prohlásil.

Zelenka své jednání před prvoinstančním senátem vysvětloval tím, že chtěl zažít "akci". Zdravotník se podle královéhradeckého soudu ke svým činům třikrát přiznal v přípravném řízení, jeho vinu prý prokázaly i znalecké posudky. Zelenka při hlavním líčení svou výpověď změnil s tím, že heparin podal pěti lidem a u ostatních si podrobnosti nevybavil. K původnímu přiznání jej prý donutili policisté násilím. Soud mu ale neuvěřil.

Autoři: ,