11. března 2009 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zelený, svědek proti gangsterům, se oběsil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 34Diskuse
Jan Zelený | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Zelený | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Jan Zelený, jedna z klíčových postav takzvaného Berdychova gangu, zřejmě spáchal sebevraždu. Dozorci věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou v noci na dnešek nalezli Zeleného oběšeného v jeho cele. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Ppřípadem se nyní zabývá policie.

Zelený, který při procesech často usvědčoval ostatní členy gangu, již dříve uvedl, že mu někdo vyhrožoval, a že má obavy o svůj život. Soudy mu pravomocně uložily 11 let vězení.

"Přiznal jsem se ke své trestné činnosti, svědčil jsem proti lidem. Bylo mi vyhrožováno, že se nedožiji konce trestu," řekl již před časem Zelený. Podle jablonecké policejní mluvčí Ludmily Knopové ale nic nenasvědčuje tomu, že by se na smrti Zeleného, přezdívaného Malej Honzík, podílel někdo jiný. Případ pomůže osvětlit nařízená soudní pitva, dodala Knopová.

Zelený svými výpověďmi přispěl k odsouzení mnoha lidí. Svědčit proti svým spolupachatelům se vedle něho v minulosti rozhodli i David Berdych či Radek Trumpeš, známý též jako Tatarka. I Berdych s Trumpešem již dříve vyjádřili strach o život. Berdych se Zeleným si svůj trest odpykávali ve stejné věznici, v minulosti dokonce nějaký čas pobývali ve stejné cele.

Zelený o strachu o život hovořil například v roce 2007 v rámci procesu, při kterém soudy kvůli spolupráci s gangem poslaly do vězení i někdejší elitní detektivy pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem Josefa Opavu, Petra Koňaříka a také podnikatele Luďka Žaluda staršího. Zelený při hlavním líčení všechny tři usvědčoval, následně svou výpověď ale odvolal. Posléze
se ale opět vrátil ke starší verzi. "Podání vysvětlení jsem učinil z obavy o svůj život, zřejmě pod vlivem omamných látek, které mi byly podány bez mého vědomí," vysvětloval tehdy Zelený.

V procesech se členy gangu padlo již několik rozsudků, další případy soudy řeší. Některé kauzy dosud před soud nedoputovaly. Členové Berdychova gangu mají podle obžalob na svědomí loupeže, únosy a brutální vydírání bohatých podnikatelů a také přepadání kamionů. Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat.

ČTK, Lidovky.cz
  • 34Diskuse