31. července 2018 6:03 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman bude se špičkami justice řešit H-System. Začíná proces s šéfem Trumpovy kampaně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Prezident Miloš Zeman při jmenování nové vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při jmenování nové vlády. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Miloš Zeman bude mluvit s šéfy nejvyššího a Ústavního soudu o kauze H-System. Prezident už dříve zkritizoval rozsudek Nejvyššího soudu, podle kterého musí družstvo Svatopluk do měsíce od právní moci vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Vyhověl tak dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Podle Zemana verdikt vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

- Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Prezident chce hovořit o kauze H-System. 


- Poslední termín pro podání přihlášek do senátních voleb k registraci pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu. Začne přezkoumání přihlášek k registraci (do 6. srpna). Pokud jsou na přihláškách závady, musí obecní úřad do 15. srpna vyzvat k jejich odstranění.

- Vláda bude jednat o snižování emisí skleníkových plynů z pohonných hmot, o stavu lidských práv v ČR za rok 2017 nebo o doporučení Rady vlády pro rovnost žen a mužů k samostatným porodním domům.

- Městský soud v Praze bude řeší kauzu prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově. Obžalobě čelí osm lidí, stát podle ní přišel kvůli nepravdivým znaleckým posudkům o několik set milionů korun. 

- Uskuteční se protestní pochod proti pogromům Romů na Ukrajině a diskriminaci a rasismu v Evropě. Účastníci se vydají před ukrajinské velvyslanectví a vrátí se zpět na Letenskou pláň. 

- Plzeňský pivovar založí speciální várku piva Pilsner Urquell, která bude uvařena na počest prvního čestného connoisseura a přítele plzeňského ležáku Miloše Formana. Várku založí sládek Václav Berka s pomocí Petra a Matěje Formanů a čestných znalců piva Pilsner Urquell - Zdeňka Svěráka, Jaromíra Hanzlíka a Ondřeje Vetchého. Pivo z této várky bude možné ochutnat v září na Slovanském ostrově v Praze.

- Začíná první proces s bývalým manažerem volební kampaně Donalda Trumpa Paulem Manafortem obviněným z finančních zločinů. Manafort čelí rovněž obvinění v souvislosti se svým utajeným působením v roli poradce bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Soud v této věci začne v září.

- Zástupci Evropské unie, Kanady, Mexika, Japonska a Jižní Koreje budou jednat o možnosti koordinované reakce na nová cla, která by Spojené státy mohly uvalit na dovoz automobilů a automobilových součástek. 

- Na indonéském ostrově Lombok  pokračují práce záchranářů na evakuaci turistů, kteří po nedělním zemětřesení uvázli na hoře Rinjani. Otřesy půdy o síle 6,4 stupně si vyžádaly v Indonésii 17 obětí. 

- V demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi mají jednat vojenské delegace KLDR a Jižní Koreje. 

- Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zveřejní hospodářské výsledky za první pololetí. 

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.