Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeman jmenoval poslance Pilného ministrem financí. Ve funkci nahradil Babiše

Česko

  17:09aktualizováno  18:07
PRAHA - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě odvolal Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí. Jeho nástupcem jmenoval poslance Ivana Pilného (ANO). Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl začátkem května premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 24. května na Pražském hradě poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí foto:  Dan Materna, MAFRA

Místopředsedou vlády se místo Babiše stal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zeman vyhověl Sobotkovu návrhu po 19 dnech, byť to ve svém proslovu na Pražském hradě výslovně nezmínil. Babiše označil za „odstupujícího ministra“ a poděkoval mu. „Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím,“ uvedl Zeman.

Návrh rozpočtu je rozumný, uvedl Pilný po schůzce se Zemanem. Personální změny neplánuje

Babiše pochválil za rozpočtový přebytek, výběr daní či omezení daňových úniků. „Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní,“ dodal Zeman. Věří tomu, že se s předsedou hnutí ANO setká minimálně v červenci na poradě ekonomických expertů v Lánech.

K Pilného slovům, že je lakomý, Zeman řekl, že pro šéfa státní kasy je to...
Jmenování nového ministra financí.

Až po cestě do Číny

Odklady s odvoláním, kvůli kterým Zemana kritizovali někteří politici, zdůvodňoval prezident cestou do Číny či požadavkem koaliční smlouvy, aby s odvoláním ministra souhlasil předseda jeho strany. Babiš se svým odvoláním nesouhlasí a Sobotku vyzval, aby přestal veřejně opakovat důvody, které ho k němu vedly. Mají podle něj povahu pomluvy a je připraven se bránit soudně.

Se Zemanem se sešel poprvé od začátku května, kdy prezident na Hradě zinscenoval přijetí demise kabinetu, ačkoliv ji Sobotka nepodal. Kvůli Zemanovu výkladu, že demise předsedy vlády znamená pouze jeho konec, se poté Sobotka místo plánu podat demisi celé vlády rozhodl odvolat pouze Babiše.

Pilný byl třetím kandidátem hnutí ANO na nového ministra. Náměstkyni z ministerstva financí Alenu Schillerovou a Brabce Sobotka odmítl kvůli tomu, že podle něj mají příliš blízko k Babišovi či jeho bývalému koncernu Agrofert.

Lakomý? To je dobrá vlastnost

Po odchodu z ministerstva se na Babiše už nebude vztahovat zákon o střetu zájmů, a mohl by tak vyzvednout zpět ze svěřenských fondů holding Agrofert, který do nich vložil na počátku února. Minulý týden ale řekl, že se k takovému kroku nechystá.

Jmenování Ivana Pilného ministrem financí na Pražském hradě.

Sobotka od Pilného očekává zajištění nezávislosti Finanční správy. Ta podle jeho názoru měla svázané ruce při prověřování jednokorunových dluhopisů vydaných Agrofertem, když jejich držitel Babiš současně stál v čele ministerstva. Očekává také, že Pilný bude pracovat na návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Zeman Pilnému připomněl dva citáty ze společné schůzky. „První zněl: ‚Já tomu vůbec nerozumím.‘,“ uvedl. Jako předseda hospodářského výboru Sněmovny se však Pilný podle Zemana zabýval reálnou ekonomikou. K Pilného slovům, že je lakomý, pak Zeman řekl, že pro šéfa státní kasy je to vhodná vlastnost.

Vizitka Ivana Pilného (72)

Datum a místo narození: 6. července 1944 v Praze

Vzdělání: vystudoval Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze

Dosavadní funkce: člen Poslanecké sněmovny a předseda hospodářského výboru (od 2013)

Praxe: před rokem 1989 pracoval v různých státních podnicích, které se zabývaly počítači - nejdříve ve Výzkumném ústavu matematických strojů, později v Družstevním podniku výpočetní techniky; začátkem 90. let zakládal českou pobočku Microsoftu, v letech 1992 až 1998 byl generálním ředitelem Microsoftu ČR; poté působil jako prezident Sdružení pro informační společnost, v letech 2000 až 2001 byl šéfem představenstva Českého Telecomu, v letech 2001 až 2002 ředitelem telekomunikační společnosti eTel; byl či je společníkem či členem statutárních orgánů řady firem a organizací, mimo jiné byl prezident platformy Tuesday Business Network, je zakladatelem a iniciátorem projektu Learn2Win a založil obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji

Funkce a členství v politických stranách: člen hnutí ANO (od 2014), v letech 2009 až 2012 působil v neparlamentní politické straně Občané.cz, kde byl spoluzakladatelem a místopředsedou

Rodina: ženatý, má čtyři děti

Ostatní:

  • V minulosti Pilný fungování hnutí ANO kritizoval. Na sněmu před dvěma lety, kdy se ucházel o funkci místopředsedy, se ostře vyjádřil na adresu tehdy zvoleného vedení. Prohlásil, že se do čela hnutí dostali i lidé, kteří je využívají jako výtah k moci, konkrétně kritizoval tehdejší pražskou šéfku hnutí Radmilu Kleslovou (místo ve vedení opustila na podzim 2015, kdy vyšlo najevo, že pracovala pro několik státních a polostátních firem za vysoké finanční odměny). O post místopředsedy ANO se Pilný ucházel i letos v únoru, opět ale neuspěl.
  • Podle médií se Pilný zpočátku řadil mezi kritiky projektu elektronické evidence tržeb (EET), který patřil mezi Babišovy priority během jeho působení na ministerstvu financí, názor ale později změnil. "Kdo neplatí daně, má neopodstatněnou výhodu," uvedl Pilný v červenci 2015, když se o příslušném zákonu hlasovalo ve sněmovně. Nyní zase řekl, že EET přispívá ke stabilitě podnikatelského prostředí, kde daně mají platit všichni.
  • Na podzim 2013 se kriticky vyjádřil i ke skutečnosti, že v hnutí ANO jsou také někdejší členové KSČ. "Nedělá mě šťastným, že tam komunisty máme," řekl. "Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal. Ale opravdu si nemyslím, že se to stane," řekl v souvislosti s kauzou Babišovy údajné spolupráce s komunistickou tajnou policií. Slovenské soudy v letech 2014 a 2015 rozhodly, že Babiš byl ve evidován neoprávněně, věcí se ale ještě zabývá tamní ústavní soud.
  • Často prý dostává otázku, jestli se před rokem 1989 politicky angažoval. "Ne, třikrát jsem odmítl vstup do strany. A vždycky mně to prošlo," řekl Hospodářským novinám. "Nepovažoval jsem prostě za zajímavé, co se stalo před x lety, s tím, co dělám teď, to nemá nic společného," řekl serveru Novinky.cz na otázku, proč ve svých životopisech neuváděl tyto informace.
  • Pilný hojně publikuje, je autorem několika knih (například Jak si říct o peníze, Máte na víc! Probuďte svůj mozek, Příště spadni líp!, Manéž informačního věku, Aby vám neuplavalo mejdlo).
  • Byl jedním z investorů v pořadu České televize Den D, kde vybraní podnikatelé představovali své nápady a usilovali o peníze, kontakty a zkušenosti přítomných investorů.
  • Nedávno byl krajským sněmem hnutí ANO na Vysočině schválen do čela kandidátky pro nadcházející volby do sněmovny. V roce 2013 vedl kandidátku v Královéhradeckém kraji.
Autor: