Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeman na Frekvenci 1? Už mi to je jedno, říká moderátor Pokorný

Česko

  19:25
PRAHA - Hovory z Lán na veřejnoprávním Českém rozhlase definitivně končí, vysílat je od příštího roku bude soukromá stanice Frekvence 1. Prezident Miloš Zeman odmítl ustoupit a i přes doporučení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pořad předtáčet nechce. „Tohle už mi začalo být jedno,“ komentuje moderátor a šéfredaktor zpravodajství Radiožurnálu Jan Pokorný.

Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný foto: Český rozhlas

Formu předtáčených Hovorů z Lán nabídl Zemanovi po kritice přímo Radiožurnál. V případě opakování vulgarit v přímém přenosu by byl totiž nucen prezidenta vypnout. Jak ale již dříve informoval server Lidovky.cz, Hrad stále bojoval za to, aby mohl Zeman promlouvat k občanům živě.

Ještě před pár dny hradní mluvčí Jiří Ovčáček postup Českého rozhlasu kritizoval.

Kontroverzní Hovory z Lán

„Velmi si vážíme přístupu Frekvence 1, která narozdíl od ČRo, který několikrát měnil stanovisko, až nakonec vyžadoval předtáčení, bude vysílat z Lán rozhovor s panem prezidentem živě. Jednání byla zahájena ihned po názorovém obratu ČRo. Navazujeme na již probíhající spolupráci,“ uvedl pro iDNES.cz.

Že by měla hlava státu k občanům promlouvat spíše z veřejnoprávního rozhlasu už nechce komentovat ani moderátor Hovorů Jan Pokorný. „To už jde mimo mě. U nás to bohužel není nic nového, že si někteří politici vybírají, s kým budou mluvit a s kým ne,“ napsal v sms serveru Lidovky.cz.

Už v listopadu krátce po „sprostých“ Hovorech uvedl, že za svou kariéru nepamatuje, že by hlava státu řekla ve vysílání tři sprostá slova. Tehdy ještě ale nechtěl celou událost hodnotit, prý bylo moc brzo. Nyní přiznává, že je mu to už jedno. „Mrzí mě jen věci, které dokážu ovlivnit. Tohle už mi začalo být jedno,“ dodal Pokorný.

„Zeman na to má právo“

Vše začalo v podvečer 2. listopadu, kdy se z vysílání Českého rozhlasu ozval další díl obnoveného pořadu prezidentských Hovorů z Lán. Tehdy Zeman vládou schválený návrh služebního zákona zhodnotil jako „zkurv**ý“, používáním slova „hov*o“ se dle svého vysvětlení chtěl přiblížit tzv. pražské kavárně a vyslovením slova „ku*da“ se prý zase pokusil o překlad názvu ruské punkové skupiny Pussy Riot.

K tématu

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání proto na základě kritiky a stížností od diváků celý incident prošetřila a do budoucna doporučila celý pořad předtáčet. Na tuto variantu pořadu ale prezident Zeman odmítl přistoupit a raději se dohodl s komerční stanicí.

Podle mediálního odborníka Jana Jiráka, který působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, se ale není čemu divit. „Ať je prezident jaký chce, snažit se kontrolovat, co veřejně říká, je v hlubokém rozporu s principem svobody projevu. Je to ústavní činitel a to, že se mi jeho vystoupení nelíbí, neznamená, že by měl své projevy podrobovat kontrole či předtáčení. Považuji to za naprosto nehorázné,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz. 

Ostatně už samotné stanovisko Rady pro rozhlasové a televizní vysílání označil za „zvláštní“. „Já chápu, že to vše je kvůli sprostým slovům, které Zeman použil. Jeden konkrétní Zeman, jedna konkrétní sprostá slova. Ale když to zobecníme: možnost ústavního činitele vystupovat veřejně bez omezení je vyšší hodnota než sprosté slovo v éteru. A tento princip musíme bránit,“ uzavřel Jirák.

Autoři: ,