Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zemanova návštěva Londýna je u konce. Vyznamenal při ní válečné veterány

Svět

  16:59aktualizováno  17:31
Londýn - Položení věnce u památníku bitvy o Británii bylo posledním bodem pátečního londýnského programu Miloše Zemana. Už dříve odpoledne v rezidenci českého velvyslance předal český prezident medaili Za hrdinství pěti českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v řadách britského královského letectva (RAF).

Zeman v Londýně vyznamenal letce Ivana Schwarze. foto: Twitter Jiří Ovčáček

Předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi. Veteránům Zeman tlumočil blahopřání britské královny Alžběty II., u které v pátek po poledni absolvoval audienci.

Před položením věnce u památníků na nábřeží nedaleko britského parlamentu se Miloš Zeman setkal také s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. „Nesmírně si vážím českých vojáků, kteří bojovali v britských řadách a mnoha z nich jsem udělil státní vyznamenání. Chtěl bych vyjádřit radost z toho, že to mohu učinit i dnes při příležitosti audience u Jejího Veličenstva,“ řekl Zeman při krátké ceremonii.

Jedním z vyznamenaných byl nyní i čtyřiadevadesátiletý letec Ivan Oto Schwarz. „Cítím se fantasticky. Začínám mít takovou sbírku vyznamenání, že se Herman Göring (velitel německého válečného letectva) otáčí v hrobě,“ smál se před novináři. Dodal, že rozhodně hodlá žít přes sto let.

Zeman v Londýně vyznamenal české a slovenské veterány.
Zeman v Londýně vyznamenal české a slovenské veterány.

Zeman v pátek také zdůraznil, že vyznamenání dostávají ti, kdo se nacistickému režimu aktivně postavili. Vyznamenávat prý nebude lidi, kteří pod nacistickým terorem trpěli. „Utrpení si zaslouží soucit, utrpení si zaslouží lítost, ale za utrpení se nevyznamenává. Státní vyznamenání je vyznamenání za službu vlasti a tedy i za boj za její svobodu,“ vysvětlil svůj postoj prezident s tím, že utrpení samo by například nezávislost státu nikdy nezajistilo.

Prezident Zeman se setkal s královnou v Buckinghamském paláci

Českoslovenští piloti působící v RAF za druhé světové války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množstí průmyslových, zbrojních i dalších objektů. Život za války ztratilo 531 příslušníků československého letectva.

Mezi asi 2500 československými příslušníky RAF bylo také okolo 1300 členů pozemního personálu. Češi a Slováci v britském letectvu působili v 310., 312. a 313. československé stíhací peruti a 311. československé bombardovací peruti.

Autor: