Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemanova schůzka se šéfem ČT? Veřejnoprávní média musí být nezávislá, míní Hvížďala

Česko

  10:29
PRAHA - Až se prezident Miloš Zeman vrátí z Ruska, přijme generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. A zatímco šéf veřejnoprávní televize se chystá diskutovat o volebním vysílání, Zeman si hodlá v předvolebním čase stěžovat na zpravodajství ČT.

S Becherovkou na novináře. Miloš Zeman dostal během návštěvy Plzeňského kraje podivný dárek. foto: ČTK

Před odletem do Ruska prezident Miloš Zeman kritizoval zpravodajství České televize a bez důkazu naznačoval, že podle jeho mínění má na něj vliv jedna politická strana. „Jisté skutečnosti vedou k podezření, že i když TOP 09 už má teď ubohých pět procent, její zlý duch stále ještě straší na Kavčích horách,“ prohlásil Zeman v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov. (Přepis rozhovoru najdete zde:)  

Zeman se chystá své výtky říci přímo generálnímu řediteli ČT Petrovi Dvořákovi, který si na Pražském hradě objednal slyšení (zatím není jasné, kdy k němu dojde). Prezidentovi se dále třeba nelíbí, že veřejnoprávní televize nevysílala jeho tiskovou konferenci z návštěvy Olomouckého kraje.  Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček navíc veřejnoprávní televizi často - a někdy i velmi nevybíravě - napadá na sociálních sítích.

Zeman proti radě ČT

V rozhovoru pro TV Barrandov kritizoval prezident i člena Rady ČT Zdeňka Šarapatku.„Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ vyjádřil se prezident na adresu člena rady, který se netají svými kritickými názory na Zemana nebo Andreje Babiše. „No a je to ubožák, takže nekritizujme jeho. Kritizujme toho, kdo si ho najal nebo zvolil do Rady České televize, protože když tam volíte ubožáky, jste sám ubožák,“ prohlásil Zeman.

Zeman nemá Šarapatku rád od srpna roku 2000, kdy Šarapatka usvědčil z autorství hanopisu Olovo, který vznikl mezi poradci tehdejšího premiéra Zemana, Šloufova poradce Vratislava Šímu, bývalého aparátníka SSM, který se jako Šloufův podřízený na ústředním výboru SSM zabýval před rokem 1989 propagandistickými kampaněmi. Miroslav Šlouf působil jako vedoucí Zemanových poradců. Šímovo autorství potvrdila i policie. Šarapatka na protest odešel z Úřadu vlády, vystoupil z ČSSD a opustil politiku i státní správu.

Je v pořádku, že se necelé dva měsíce před prvním kolem prezidentské volby, tedy v době předvolební nervozity, sejde generální ředitel České televize s prezidentem, který opět kandiduje, a vyslechne si výtky? Připomeňme, že s jinými kandidáty na prezidenta se Petr Dvořák scházet nehodlá.

„Generální ředitel se nesetkává s kandidátem na prezidenta, ale se současným prezidentem České republiky. Témata jsou uvedena v dopise jemu adresovém ze 3. listopadu, tedy vysílání a výroba Vánočního poselství prezidenta, státní akce k výročím republiky v roce 2018, volební vysílání,“ tvrdil o účelu schůzky ředitel komunikace České televize Vít Kolář.

Mediální odborníci se neshodnou.  

Podle mediálního analytika Milana Šmída se jedná o logický krok v situaci, kdy se Miloš Zeman nehodlá jako kandidát účastnit předvolebních debat České televize. 

„ČT chce přispět k informovanosti občanů tím, že uspořádá pořady, ve kterých budou vystupovat kandidáti na prezidenta. Podle mého názoru je tedy logické, že ředitel ČT nebo šéf zpravodajství jdou navštívit kandidáta, a zeptat se ho, jak to mají udělat, aby nebyl díky své neúčasti zvýhodněný, ani naopak,” uvedl Šmíd pro Lidovky.cz. 

“Pokud se Miloš Zeman debat nezúčastní, budou tam moci nechat prázdnou židli, nebo zvát ostatní kandidáty jen po skupinách. Možností je víc, a mně přijde férové s nimi Miloše Zemana seznámit.”

„Veřejnoprávní média musí být na politicích nezávislá“

Zcela opačně ale situaci vnímá novinář, spisovatel a politický komentátor Karel Hvížďala. „Kdyby schůzku inicioval sám prezident, považoval bych to za skandální. Pokud se s ním chce radit sám ředitel televize, je to nestandardní. Veřejnoprávní média musí být na politicích a politickém dění nezávislá,“ vyjádřil se Hvížďala pro Lidovky.cz a odkázal na prvního šéfredaktora BBC Johna Reitha, který v roce 1927 nastolil předobraz dnešních veřejnoprávních stanic.  Stalo se tak poté, co tato stanice dala rok předtím v generální stávce více prostoru státním úředníkům než stávkujícím.

 „Dnes jsou tato pravidla nezávislosti standardní,“ vysvětlil Hvížďala. „Tedy alespoň v protestantských severních zemích, ne na jihu Evropy, kde byly do nedávné doby diktátorské režimy. Jde o to, kam chceme patřit.”

Adam Černý ze syndikátu novinářů neviděl situaci dramaticky, přesto by podle něj měl s prezidentem mluvit ředitel nebo šéfredaktor zpravodajství. Podobná jednání nejsou podle něj v kompetenci ředitele televize. „Manažerská funkce ředitele televize by měla být od vedení zpravodajství oddělená,” uvedl.

Prezident Miloš Zeman.
Petr Dvořák

Černému také není známo, že by se podobná oficiální setkání vrcholných politiků s představiteli veřejnoprávního média děla pravidelně. Rozhodně ne v oficiální rovině. Dvořák se ovšem s prezidentem Zemanem setkal už v minulosti, kdy například řešili vysílání vyznamenání 28. října nebo Zemanovo vánoční poselství.

Schůzka přijde v době souvislé kritiky zpravodajství ČT prezidentem

Schůzku s prezidentem inicioval generální ředitel ČT v době, kdy hlava státu nešetří na chod televize kritikou. Zeman „nerozumí tomu“, proč se na ČT nevysílala tisková konference po jeho návštěvě v Olomouckém kraji. Stejně tak byla podle něj opomenuta tisková konference jeho tiskového mluvčího.  Ten se na svém Twitteru vyjádřil negativně na adresu České televize například 12. listopadu. „Nevíte, jestli mikronákladové Bakalovy Hospodářské noviny platí České televizi za takřka nepřetržitou reklamu?“ psal hradní úředník.

O dva dny dříve obvinil ČT, že vede proti Zemanovi kampaň, a když odmítla vysílat osudnou tiskovou konferenci z návštěvy kraje, počastoval ji bývalý redaktor komunistických Haló novin pro něj obvyklým výrazem „ČST Praha“ s odkazem na komunisty řízenou Československou televizi.  

Podle Adama Černého ale Česká televize nemá povinnost vysílat přímý přenos všech tiskových konferencí prezidenta. „Rozhodně ne v situaci, kdy se nečeká zásadní sdělení typu oznámení termínu voleb nebo například jmenování premiéra.”

Na tom se shodnou všichni tři dotázaní odborníci. “Co se týče vysílání prezidentovy tiskovky z cesty do kraje, tak ČT nemůže vysílat přenosy ze všech těchto cest. Je teoreticky možné, že ČT nedala prostor prezidentově tiskové konferenci, aby předešla obviněním, že tím podporuje prezidentovu kampaň,” podotkl Milan Šmíd.

„Chceme-li se přiřadit k liberálním demokratickým státům, není ani na místě ČT vyčítat, že něco neodvysílala: ve výběru zpravodajství musí být zcela samostatná,“ mínil Hvížďala.

Autor: