Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zemanův ceremoniální kameňák a první derniéra, komentuje tisk státní vyznamenání

Česko

  9:37
PRAHA - „Zemanova první derniéra“, „Zemanův ceremoniální kameňák“ či „součást kampaně za znovuzvolení“. Tak v pondělí označují české noviny v komentářích sobotní předávání státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem při příležitosti státního svátku a seznam oceněných. Noviny se pozastavují zejména nad jménem publicisty a komentátora Petra Žantovského, který od Zemana obdržel medaili Za zásluhy prvního stupně.

Miloš Zeman pronáší řeč k udílení státních vyznamenání. foto:  Michal Šula, MAFRA

BEZR: Medaili má i žurnalistický oportunista

Lidové noviny ze seznamu oceněných vybraly Petra Žantovského, připomínají především jeho angažmá v 80. letech. „V březnové Melodii ročníku 1985 uveřejnil naprosto neuvěřitelný text, který Jiří Černý s odstupem velmi trefně nazval manifestem žurnalistického oportunismu a posrpnového kolaborantství,“ připomíná redaktor LN.

MACHALICKÁ: Prezident si plete zábavu s uměním

LN si ve sloupku na titulní straně všímají i zdravotního stavu prezidenta, který podle deníku za jediný rok „strašlivě sešel“.
„Hlava státu ještě loni přednesla suverénní a dlouhý projev, letos byl kratší, zaškobrtávala a zadýchávala se. Ještě loni chodil Zeman za vyznamenanými, letos museli i muže o generaci starší přivést za Zemanem. Ještě loni připnul každému medaili na hruď, letos nedokázal ani to,“ všímají si LN.

Podle Hospodářských novin Zeman využil oslavu státního svátku jako součást kampaně za znovuzvolení, a to „dokonalou podprahovou manipulací“. Jak proslov, tak seznam vyznamenaných byly podle HN dobře srozumitelnými vzkazy jeho voličům. „Zatímco projev představoval defenzivní složku Zemanova boje za znovuzvolení, udělené medaile Za zásluhy byly už čistou ofenzivou,“ píše list. Podle něj je pozoruhodné, že se prezident v projevu téměř zcela vyhnul politice. „... nechce si to u žádného z politických aktérů rozházet víc, než je nutné,“ konstatují HN.

Seznam oceněných je podle HN „chytrý, vpravdě zemanovský mix“. „Zeman dobře ví, kdo ho volí, a tak, i když ví, že leckoho bude ocenění režiséra (Zdeňka) Trošky považovat přinejlepším za kameňák, vyplatí se mu to,“ míní.

Troška, Schröder, Foglar a dalších 36 osobností. Kdo dostal státní vyznamenání

Mladá fronta DNES v komentáři o „Zemanově první derniéře“ soudí, že Zeman při výběru medailistů nepodlehl nebezpečí. „Nejedna z 39 vyznamenaných osobností je sice jeho krevní skupina, ale vyslovení kamarádi a pobočníci na seznamu nejsou,“ píše MfD. Mudrování o tom, kdo si státní vyznamenání zaslouží, je podle deníku věčné. „Zeman je v tomto alespoň konzistentní, už dříve dekoroval mnohé zástupce kultury, která snese označení masová,“ připomíná s tím, že i Václav Havel měl svého Miloše Formana a Václav Klaus Milana Knížáka či Jiřinu Jiráskovou. 

Zeman podle listu nezapomněl, že neuděluje jen nějakou plaketu Miloše Zemana, nýbrž nejvyšší řády oceňující jedinečný přínos pro celou zemi. „Uvidíme, jak si s tím v roce stého výročí republiky poradí ten další. Byť se možná bude jmenovat Miloš Zeman,“ uzavírá MfD.

Autor: