16. srpna 2010 17:50, aktualizováno  18:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemětřesení v Itálii: lidé v panice utíkali z domovů i z pláží

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Technik ukazuje na seismografu sílu zemětřesení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Technik ukazuje na seismografu sílu zemětřesení | foto: Reuters

ŘÍM Více strachu než škod vyvolalo zemětřesení o síle 4,5 stupně Richterovy stupnice, které dnes odpoledne zasáhlo Liparské ostrovy u severního pobřeží Sicílie. Otřesy vyvolaly v tomto turisticky oblíbeném regionu paniku mezi obyvateli, mnozí lidé ve strachu vybíhali z domů a prchali z pláží. Asi sedm lidí přitom bylo zraněno, oznámily tiskové agentury.

Zemětřesení se událo v 14:54 hodin SELČ asi šest kilometrů od Lipar v hloubce kolem 19 kilometrů. Otřesy nejsou v tomto regionu nic neobvyklého, tento měsíc tu seismologové zaznamenali šest zemětřesení, jejichž síla se pohybovala mezi dvěma až třemi stupni na Richterově škále.

Záchranáři ve vrtulnících nyní kontrolují, jaká je situace na jednotlivých částech souostroví. "V tuto chvíli nemáme potvrzeny zprávy o tom, že by byl někdo vážně zraněn či se stal obětí tohoto zemětřesení. Stále však situaci monitorujeme a doplňujeme údaje ze všech částí souostroví," řekl pověřený mluvčí Renato Schifani.

Na úterý je naplánováno preventivní krizové zasedání, které bude řídit šéf italské civilní ochrany Guido Bertolaso. "Nechceme vyvolat paniku, také proto, že turistická sezona je v plném proudu. Musíme ovšem podniknout všechny nutné kroky, abychom zajistili bezpečnost lidí," konstatoval Schifani.

"Zničehonic jsme zažili veliký šok. Naštěstí to trvalo jen několik vteřin, ale byli jsme opravdu vystrašeni. Všichni jsme vyběhli na ulici. Byla tam spousta lidí. Z několika starých budov padaly kusy kamenného zdiva. (...) Jak jsem slyšel, horší to bylo na pláži Valle Muria, kde bylo několik lidí zraněno. (...) Mnoho turistů chce odjet, ale my doufáme, že nejhorší je za námi," řekl podle agentury ANSA místní prodavač Angelo Natoli.

Liparské souostroví tvoří sedm ostrovů - Vulcano, Lipari, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicudi. Trvale osídleno je asi 11.000 lidmi, během turistické sezony od května do září však počet obyvatel stoupá až na 20.000.

Souostroví je výjimečné sopečnou činností. Ta spolu s mnoha geologickými zajímavostmi dělá z ostrovů vděčný cíl pro turisty. Stále činná sopka na ostrově Stromboli nabízí pro pozorovatele nevšední zážitek, sirná jezírka na ostrově Vulcano jsou zase atraktivní pro své léčebné účinky. V roce 2003 bylo na Stromboli šest lidí zraněno a vznikly značné škody, když se při velké erupci sopky zřítil do moře velký skalní útes.


V roce 2003 bylo šest lidí zraněno a vznikly značné škody na Stromboli, když se při velké erupci sopky zřítil do moře velký skalní útes.

ČTK