Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemřel americký herec Tony Curtis. Filmový partner Marilyn Monroe

Lidé

  12:29aktualizováno  13:49
LOS ANGELES - Ve věku pětaosmdesáti let zemřel v noci na čtvrtek americký filmový herec Tony Curtis, známý například ze slavné komedie Někdo to rád horké. Informoval o tom server ETonline, podle kterého hercovu smrt potvrdila jeho dcera Jamie Lee Curtisová.

Tony Curtis na snímku z roku 1965. foto: ČTK/AP

Televizní stanice ABC News s odvoláním na rodinného mluvčího uvedla, že Curtis zemřel ve svém domě v Nevadě.

Tony Curtis na snímku z roku 2008.

Curtis se narodil maďarským emigrantům v newyorském Bronxu 3. června 1925 jako Bernard Schwartz. Prožil drsné mládí, byl členem pouličního gangu a před vězením ho zachránila služba u námořnictva. Po válce navštěvoval dramatické kurzy a vystupoval v malých divadlech v New Yorku. Brzy si pohledného Bernieho všimli agenti studia Universal a v roce 1949 se přestěhoval do Hollywoodu.

Ze Schwartze se stal Curtis, nejprve James a posléze Anthony. Díky své vizáži se dostal do škatulky playboye, z níž se dokázal vymanit jen párkrát. Vždy to ale stálo za to. Ve slavné komedii Někdo to rád horké (1959) exceloval vedle Jacka Lemmona a Marilyn Monroeové. Za roli vězně v dramatu Útěk v řetězech (1958) získal jedinou nominaci na Oscara. Celkem má Curtis na kontě přes 120 rolí.

Velmi pestrý byl i osobní život herce, který se v polovině 80. let podrobil protialkoholní léčbě a odvykacím kúrám ze závislosti na drogách. Curtis se šestkrát oženil, pětkrát rozvedl a měl šest dětí. Nejslavnější z nich je jeho druhá dcera, známá herečka Jamie Lee Curtisová.

TONY CURTIS

Životní příběh amerického filmového herce Tonyho Curtise připomínal hodně divoký filmový scénář - šestkrát se oženil, pětkrát rozvedl, měl šest dětí. Zažil hollywoodskou slávu i pád na dno závislosti.

Někdejší tmavovlasý idol již delší dobu neslyšel na jedno ucho, měl voperován bypass, trpěl vysokým tlakem. Navíc byl po vážném zápalu plic od roku 2006 upoután na kolečkové křeslo. To mu ovšem nebránilo, aby se místo filmování na plný úvazek věnoval svému oblíbenému koníčku - malování. "Při malování je člověk sám. Nikdo vás neotravuje, nikdo vám do toho nežvaní, abyste tam přidali víc žluté," svěřil se médiím. Plátna signovaná jeho jménem se dají pořídit za několik set dolarů.

Samostatnou kapitolou v životě Tonyho Curtise byly ženy. Podle škarohlídů jich měl stovky. Zatímco Curtis stárl, jeho manželky mládly. Jen první - herečka Janet Leighová - byla vrstevnice. Ostatním mohl být otcem, vlastně i dědečkem. Před patnácti lety, jako čerstvý sedmdesátník, potkal tu pravou - instruktorku jízdy na koni Jill. "Je prostě nádherná - šest stop vysoká blondýna, skvělá figura, sladká tvář...Všichni kámoši mi ji závidí," básnil o více než 40 let mladší ženě, se kterou žil nejprve na Havajských ostrovech v Karibiku a pak na nevadském pouštním vzduchu.

Nesouvislý milostný poměr udržoval herec s maďarskými kořeny i s legendární Marilyn Monroeovou. Herečka s ním byla dokonce těhotná, alespoň to Curtis tvrdil ve svých pamětech s názvem The Making of Some Like It Hot (Natáčení Někdo to rád horké), které vyšly loni. Společně natočili film Někdo to rád horké, který v roce 1959 udělal díru do světa. Ze škatulky pouhého fešáka se Curtis vymanil i v roli vězně v Kramerově dramatu Útěk v řetězech (1958), za niž získal jedinou nominaci na Oscara. V Bostonském případu (1968) zase s přehledem zvládnul úlohu masového vraha. Celkem měl Curtis na kontě přes 120 rolí.

Narodil se jako Bernard Schwartz maďarským emigrantům 3. června 1925 v newyorském Bronxu a prožil drsné mládí. Byl členem pouličního gangu a lidé ze sousedství mu prorokovali, že skončí na elektrickém křesle. Zachránila ho služba u námořnictva; těžké zranění si odnesl z Guamu. Po válce navštěvoval dramatické kurzy a vystupoval na malých divadelních scénách v New Yorku. Brzy si pohledného mladíka všimli agenti studia Universal a v roce 1949 se přestěhoval do Hollywoodu.

Nechal se přejmenovat na Curtise, nejprve Jamese a posléze Anthonyho. Nikdy však neztratil newyorský přízvuk, ať hrál otroka z oblasti Středozemního moře nebo kovboje z Divokého západu. Spíše než herecké kvality divačky dlouho lákal jeho pověstný účes. Jeden filmový časopis jej dokonce nabízel jako výhru v soutěži. "Byl jsem první cena a lednička druhá. Ta paní, co mě vyhrála, byla opravdu milá, ale chtěla tu lednici. Tak jsem jí jednu daroval," vzpomínal Curtis v rozhovorech na své "umělecké" začátky.

Na vrcholu - v roce 1968 - se zúčastnil filmového festivalu v Karlových Varech. Od 70. let měla Curtisova kariéra klesající tendenci, i kvůli alkoholu a návyku na kokain. Více uplatnění našel v televizních seriálech, v roce 1977 vydal svůj první román Kid Andrew Cody & Julie Sparrow. V polovině 80. let se podrobil protialkoholní léčbě a odvykacím kúrám ze závislosti na drogách.

V roce 2004 herec s úspěchem propagoval Maďarsko coby turistickou destinaci pro bohaté starší Američany.

Autoři: ,