Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Ladislav Smoljak. Herec, režisér a cimrmanolog

Česko

  8:03aktualizováno  17:23
PRAHA - Po statečném boji s těžkou chorobou zemřel režisér, herec, spoluautor Divadla Járy Cimrmana Ladislav Smoljak. Smutnou zprávu Lidovým novinám potvrdil jeho nejbližší přítel a kolega Zdeněk Svěrák.

Ladislav Smoljak foto: Lidové noviny

Anketa

Která cimrmanovská hra je podle vás nejlepší?

Akt 419
Domácí zabijačka 460
Hospoda Na mýtince 967
Vražda v salonním coupé 417
Němý Bobeš 299
Cimrman v říši hudby 295
Dlouhý, Široký a Krátkozraký 1574
Vyšetřování ztráty třídní knihy 790
Posel z Liptákova 959
Lijavec 299
Dobytí severního pólu 6098
Blaník 922
Záskok 4057
Švestka 914
Afrika 301
České nebe 757

Smoljak zemřel ve tři hodiny ráno v kladenské nemocnici.

"Je to jen pár hodin, co Láďa zemřel. Člověk si ještě ani neuvědomí, jaká ta ztráta je, ale vím, že veliká," řekl Svěrák. Se Smoljakem ho pojilo dlouholeté přátelství a umělecká spolupráce.

Svěrák řekl ČRo-Radiožurnálu, že i přes velké bolesti Smoljak do poslední chvíle vystupoval v divadle, naposled na konci května ve hře České nebe.

Čtěte více:

"Sice jsme se dohodli, že České nebe bude poslední cimrmanovskou hrou, kterou spolu napíšeme, ale přeci jen jsme hodlali být na jevišti déle. On to vydržel - hrál skutečně do posledního dechu," řekl dnes Svěrák.

"Naposledy stál v Českém nebi na jevišti 27. května - a pak se tam sám odebral. Doufám, že tam bude. Byl to kluk nesmírně čestný, už za tu svou pracovitost si zaslouží, aby ho tam vzali," dodal Svěrák, který je právě hostem mezinárodního filmového festivalu ve Zlíně. Smoljak měl podle něho v poslední době dechové potíže, vynechával proto při představení seminář, ale hru samotnou si nikdy nenechal ujít.

Čtěte také:

Když byl Svěrák za svým kolegou před několika dny naposledy v nemocnici, Smoljak mu řekl, že v poslední době zažil dvě velké radosti - vítězství českého hokejového týmu na mistrovství světa v Německu a to, jak dopadly volby.

Zdeněk Svěrák napsal dopis Ladislavu Smoljakovo do českého nebe. Najdete ho v pondělí v deníku

Vzhledem k úmrtí Ladislava Smoljaka zrušilo Divadlo Járy Cimrmana dnešní představení hry České nebe v Žižkovském divadle v Praze, náhradu za vyprodané představení divadlo odehraje 19. září. Smoljak se měl ve čtvrtek 10. června zúčastnit křtu knihy Kuky se vrací podle nového filmu režiséra Jana Svěráka.

Zvedám hlavu a vím, že Ladislav Smoljak tam už dávno patří

Břetislav "Pulec" Rychlík: "Byl jsem poctěn, když mi nabídnul tykání, což později ( jeho děti mi snad odpustí), přerostlo ve vztah, kdy jsem mu já říkal, otče Žábo (podle jeho role ve hře Afrika), on mi, synu Pulče. Až pojedou letos čeští turisté do Chorvatska, na ostrově Brač ve střední Dalmácii ve vsi Murvica mohou slyšet historku vpravdě cimrmanovskou o rokli Smoljakovka. Po konci dovolené, někdy zkraje osmdesátých let Láďa Smoljak naložil rodinu do zavazadly narvaného Wartburgu, zamával domorodcům a… zařadil zpátečku! Zřítil se do propasti, přežili prý zázrakem. Zvláštní je, že nás s Láďou absurdně nesblížilo divadlo (vždycky jsem však obdivoval, jak dva chlapy baví tak dlouho hra s geniální mystifikací), ale politika. Neutěšený stav demokracie veřejně kritizoval, za to býval vystaven atakům hlupkavých a nízkých lidí. Po premiéře mého filmu o osudech rodu Schwarzenbergů mne naléhavě zval na poslední kus Cimrmanů, na hru České nebe. Zvedám hlavu a vím, že Ladislav Smoljak tam už dávno patří."

U zrodu Járy Cimrmana
Dařilo se mu v roli scenáristy, režiséra i herce, jeho nevšední humor oslovil mnohé. Bezpochyby nejvíce ale Ladislava Smoljaka proslavila postava geniálního všeuměla Járy Cimrmana. "Cimrmanovo" autorské divadlo, které založil se Svěrákem, si vzala za své již třetí generace diváků.

Považoval se za tvůrce humoru a se svým životním "údělem" byl prý více než spokojen. "I když je s humorným textem často perná práce, vždycky, když se na tomhle políčku něco urodí, je to pro toho, kdo zasel, velká radost," popsal své pocity v jednom z rozhovorů. Svůj humor nejvíce uplatnil v již legendárním Divadle Járy Cimrmana, pro které spolu se Svěrákem napsali 15 divadelních her.

Postava zneuznaného českého génia provázela Smoljaka celým jeho uměleckým životem. Hry pro Divadlo Járy Cimrmana se prý nerodily snadno, o to větší ale měly divácký úspěch. Od svého vzniku v roce 1966 divadlo odehrálo téměř 12 tisíc představení. Jen poslední hra nazvaná České nebe, kterou oba autoři avizovali jako poslední, měla za půl roku od premiéry na svém kontě na 150 repríz. Dvojici Svěrák - Smoljak se také úspěšně podařilo převést postavu Járy Cimrmana na filmové plátno.

Na DAMU ho nevzali, vystudoval matematiku a fyziku
Ladislav Smoljak se narodil v Praze 9. prosince 1931 a touhu stát se režisérem měl prý v sobě již od mládí. Na DAMU ho ale po maturitě nepřijali, a to ho na nějaký čas od umění vzdálilo. Vystudoval matematiku a fyziku a několik let se věnoval učitelskému povolání. Osudové bylo jeho setkání se Zdeňkem Svěrákem, které ho nakonec přivedlo k vysněnému povolání.

Obdivoval jsem Láďovu tichou, ale jednoznačnou argumentaci

Jiří ČernýJiří Černý: "S Láďou Smoljakem jsme se skamarádili v létě 1963, když jsem se z dvouleté vojenské služby vrátil zase na své předchozí místo do Mladého světa. On tam mezitím vymyslel například anketu Zlatý slavík, která utužila vztahy redakce a zpěváků; já přišel k hotovému. Byl taky o čtyři roky starší a znal dobře prostředí Semaforu. (Hrála se tam i jeho dramatizace Aškenázyho Ukradeného měsíce.) Proto bylo trošku trapné, když šéfredaktor jmenoval vedoucím kulturní rubriky mě.

Obdivoval jsem Láďovu tichou, ale jednoznačnou argumentaci. Při redakční besedě mu třeba televizní dramaturg Vladimír Dvořák tvrdil, že takový Tulipán nemůže být hit, protože si to lidí nemůžou zpívat. "Zazpívejte mi to," vyzval sebevědomě Láďu. A on tu první větu přesně zaintonoval. Když se vrátil z představení třetího semaforského pásma o Zuzaně, prohlásil: "Příštím zlatým slavíkem je Gott." Spolu jsme vycházeli dobře, překousl i to, že na zahraniční cestu šéf opět vyslal mě. Když pak Láďa přešel do nakladatelství Mladá fronta, nabídl mi, abych napsal knížku o zpěvácích. Nebylo jeho vinou, že nakonec Zpěváci bez konzervatoře vyšli až po roce a jinde.
Před natáčením filmu Trhák po mně se Svěrákem chtěli, abych jim doporučil skladatele. Opravdu to pak svěřili Vítězslavu Hádlovi. Mně se z Láďových hudebních nápadů nejvíc líbila v Kulovém blesku scéna stárnoucího basisty Karla Kalaše, který v prázdném pokoji už nestačí na árii Leporella, a hlavou mu zní dokonalá italská nahrávka. O téhle Láďově něze jinak věděl málokdo."

Ještě před tím, než se ze Smoljaka, který se v šedesátých letech coby redaktor Mladého světa podílel na vzniku ankety Zlatý slavík, stal režisér a autor, vyzkoušel si roli herce.

Nejdříve před kamerou
Poprvé stál před kamerou v roce 1968 ve filmu Zločin v šantánu a o dva roky později si zahrál ve filmu Pane, vy jste vdova. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal komedií Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), pro kterou napsal spolu s Oldřichem Lipským a Zdeňkem Svěrákem scénář.

V dalším Lipského filmu Marečku, podejte mi pero! (1976) natočeném rovněž podle Smoljakova a Svěrákova scénáře vytvořil spolu se Svěrákem nezapomenutelnou dvojici někdejších "študáků" v dospělé podobě Tučka a Šlajse. Úsloví z tohoto snímku se stala stejně proslulá - jako ta ze študáckých komedií Martina Friče a Jaroslava Žáka.

Kdo ho nemá rád, tak je to jeho problém

Jan Hřebejk dotočil svůj nejnovější film - Nestydu.Jan Hřebejk: "Ladislav Smoljak nejprve učil na střední škole matematiku. Nejen mě ale osobně doučoval inteligentnímu humoru, umění přátelské spolupráce a citu pro politiku. Do patnácti let už jsem viděl všechny hry v DJC, na které nás bral náš učitel biologie na gymnáziu Tesařík. Humor, se kterým jsme se tu setkali, byl intelektuální, a přeci zlidověl, byl aktuální a přesto funguje už desítky let, byl sice oficiální, a přeci si ničím nezadal. A tvořili ho přátelé, jejichž pozdější filmy mezi desítkou trvale nejoblíbenějších českých filmů zabírají zhruba polovinu... Máme prezidenta, kterého - jak se vyjádřil - děsí pokleslost filmů, jako Marečku, podejte mi pero..To je ostatně také diagnóza. Ale jiný (mému srdci nepoměrně bližší) prezident, vyznamenal Ladislava Smoljaka vyznamenáním Za zásluhy. Jednou jsem byl v Divadle Na Zábradlí a u stolu herců se mluvilo o Bolkovi Polívkovi. Ladislav Smoljak tam řekl, že kdo Bolka nemá rád, tak je to jeho problém. Při vší úctě k Bolkovi bych si tady troufnul říct, že ta věta platí stoprocentně právě o Ladislavu Smoljakovi."

Mnozí také zavzpomínají na jiné skvělé filmové komedie z autorské dílny Smoljak - Svěrák, z nichž některé Smoljak i režíroval. Snad nejvíce divákům utkvěl v paměti snímek o postrachu číšníků Vrchní, prchni (1980), který si za svůj kultovní film svého času zvolili i majitelé tříkolového vozítka velorex.

Studio Láďa
Před 12 lety Smoljak založil prý "z nadbytku energie" vlastní divadelní spolek Studio Jára, které později přejmenoval na Studio Láďa. I pro nové divadelní uskupení napsal známý cimrmanolog několik her, na rozdíl od Divadla Járy Cimrmana, v nich ale počítal i s ženskými rolemi. "Ženy, notabene dívky, na divadlo patří," vzkazoval tak Svěrákovi, který si vystačil s mužskými představiteli.

Všechny hry autorské trojice Cimrman - Smoljak - Svěrák vyšly také knižně.

"Odkaz" velikána Járy šířili Svěrák se Smoljakem i v zahraničí, když mu například před časem odhalili pamětní desku na české ambasádě v Londýně.

Rozhovor LN s Ladislavem Smoljakem z roku 2006

LN A co na politické kampaně říká Jára Cimrman?
My jsme záměrně v jeho odkazu nepátrali po politických tématech. Jeho "politikou" bylo vlastenectví - Češi proti monarchii, Češi proti Němcům, a my si z toho děláme legraci. Protože když jsme s Cimrmanem začali, byl tu hluboký komunismus, Rakousko-Uhersko se tehdy jevilo jako slušný stát, kde se dbalo na lidská práva způsobem, o jakém jsme si tu mohli nechat jen zdát.

LN Jak to myslíte?
Třeba Havlíček Borovský měl jako novinář neuvěřitelnou svobodu. A když už se orgánům zdálo, že si dovoluje příliš, poslali ho do Brixenu, kde ho horský vzduch téměř uzdravil z tuberkulózy. Bohužel o tomto blahodárném vlivu nikdo z jeho současníků nevěděl. Ostatně političtí vězni za monarchie, to byla noblesní elita. Byli striktně odděleni od kriminálních zločinců. Zato za komunismu byli političtí vězni úplně na dně. Byli na tom hůř než vrazi, lupiči a zloději.

LN Vy jste kvůli Cimrmanovi museli prostudovat spoustu historických materiálů?
Nic zvláštního, co by bylo nad rámec běžného vzdělání. Ale je pravda, že jsem začal kupovat staré časopisy - zejména České světy. Český svět, to byla revoluce v tehdejší novinařině. Začaly se tam objevovat takzvané momentky. Český svět fotil kdeco - třeba hajného se sekerou u plotu. A pod tím popisek: Hajný z Oslova staví plot. Tyhle fotky nás potěšily a prozradily nám hodně o duchu té doby.

CELÝ ROZHOVOR LN SE SMOLJAKEM SI PŘEČTĚTE ZDE.


Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!