Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zemřela Jiřina Švorcová, zarytá obhájkyně komunismu

Lidé

  16:41aktualizováno  17:44
PRAHA - Ve věku 83 let zemřela divadelní a filmová herečka a komunistická politička Jiřina Švorcová. V povědomí veřejnosti byla především známá jako představitelka titulní role televizního seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová a poslanec KSČM Jiří Dolejš na pražském Výstavišti slaví První máj. foto: Michal DoležalČTK

Herečka zemřela v léčebně dlouhodobě nemocných na pražských Malvazinkách. Uvedl to server Novinky.cz. "Mohu to potvrdit, je to pravda," potvrdil zprávu serveru šéf KSČM Vojtěch Filip. V květnu ležela Švorcová v umělém spánku po zápalu plic v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, selhávaly jí důležité životní funkce.

FOTOGALERIE

Absolventka DAMU Švorcová byla dlouhá léta hrála v Divadle Na Vinohradech. Před rokem 1989 byla členkou Ústředního výboru komunistické strany. "Byla vynikajícím člověkem, herečkou a recitátorkou, který nezradil své přesvědčení a zaslouží si úctu," řekl Filip.

O ŽIVOTOPISNÉ KNIZE

Na veřejnosti naposledy objevila v únoru na akci TV Barrandov, která reprízovala normalizační seriál Žena za pultem. I přes desítky rolí, které vytvořila, vnímala velká část veřejnosti Švorcovou především po listopadu 1989 jako zapálenou komunistku, kterou zůstala i po převratu, a představitelku minulého režimu.

"Zdravíčko v těchto letech už tolik neslouží," řekla tehdy s tím, že většinu dní tráví doma. "Ven se ze zdravotních důvodů až tak moc nedostanu," připustila začátkem roku.

STRANICKÁ KARIÉRA

Žena za pultíkem Jiřina ŠvorcováÚspěšnou hereckou kariéru a popularitu Jiřiny Švorcové zásadním způsobem ovlivnila politická angažovanost po roce 1968, kdy se stala jednou z klíčových postav normalizační kultury.

Narodila se v Kociánovicích u Hradce Králové jako nejmladší ze čtyř dětí v chudé rodině. Když jí bylo pět let, otec zemřel a rodina se přestěhovala do Prahy.

Do komunistické strany vstoupila Švorcová již v roce 1946. Do významných funkcí se prosadila v období normalizace - v roce 1972 se stala předsedkyní Svazu českých dramatických umělců a od roku 1976 byla členkou ústředního výboru KSČ.

Švorcová absolvovala v roce 1950 DAMU a o rok později nastoupila jako nadějná herečka do tehdejšího Ústředního divadla Československé armády, dnešního Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořila až do svého odchodu v roce 1990 desítky rolí.

V roce 1976 je zvolena do ÚV KSČ a stává se také předsedkyní nově vzniklého Svazu českých dramatických umělců, kterou zůstala až do jeho zániku v roce 1990.

V roce 1978 získala Řád Vítězného února, tedy jedno z nejvyšších vyznamenání socialistického Československa, a o šest let později dostala titul národní umělkyně.

Své postoje nezměnila ani po sametové revoluci, zůstala zapálenou komunistkou. Pokračovala v angažování se ve prospěch komunistické myšlenky, působila na kampaních a akcích KSČM jakožto recitátorka komunistické poezie.

V roce 1996 neúspěšně kandidovala za KSČM do Senátu na Litoměřicku.

Zdroj: wikipedia.org

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...