5. září 2011 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela šéfka svazu bojovníků za svobodu Dvořáková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Anděla Dvořáková převzala  Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anděla Dvořáková převzala Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva | foto: ČTK

Zemřela předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková. Bylo jí 84 let. Svaz řídila od roku 2001. Před dvěma lety získala Řád T. G. Masaryka 1. třídy.

Serveru Novinky.cz to sdělil předseda lidické organizace svazu Pavel Horešovský

Dvořáková se narodila v květnu 1927 v Sudovicích. Do svazu bojovníků za svobodu vstoupila v roce 1946, jeho předsedkyní se stala o 55 let později, kdy v čele svazu vystřídala Jakuba Čermína.

Z rukou prezidenta Václava Klause převzala v roce 2009 při příležitosti státního svátku 28. října Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy.

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková a armádní generál ve výslužbě Tomáš Sedláček.

Dvořáková často kritizovala české politiky, zejména ty v Bruselu, kteří podle ní nedostatečně bojují za české zájmy.

Například při shromáždění v Pantheónu Národního muzea u příležitosti 91. výročí české státnosti vystoupila před zkoprnělými politiky s projevem plným kritiky. Evropský parlament podle ní přijímá nesmyslná rozhodnutí, která ovlivňují život v Česku.

Varovala tehdy i před údajně rostoucím vlivem sudetských Němců v příhraničních regionech. Odsoudila jejich požadavky a obvinila je ze snah o revizi výsledků druhé světové války.

Naopak Klause vyzdvihla za jeho podmínku pro ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou zdůvodnil případnými nároky vysídlenců. "Je nutné poděkovat Václavu Klausovi za ochranu Benešových dekretů," uvedla Dvořáková. Později na Hradě získala od prezidenta vyznamenání.

Anděla Dvořáková

* 30. května 1927, Sudovice na Příbramsku.

- Její otec Josef Sobotka zasedal v prvorepublikovém parlamentu za národní socialisty a zároveň byl šéfredaktorem stranického nakladatelství Melantrich. Po začátku okupace byl vzat jako rukojmí, po čase jej německé orgány sice propustily, Sobotka se ale angažoval v odboji a v roce 1943 zahynul v německém vězení.

- Anděla Dvořáková už krátce po válce vstoupila do ČSBS (původně Českého svazu protifašistických bojovníků), postupně v této organizaci prošla řadou funkcí, od konce 90. let byla místopředsedkyní svazu a v roce 2001 pak nahradila v jeho čele Jakuba Čermína.

- Před rokem 1989 byla podle svých slov "pouze řadovou členkou komunistické strany", působila také jako přísedící u berounského okresního soudu. Tuto její minulost připomínali její kritici (mezi nimi například Oldřich Stránský), kterým se nelíbilo i to, že Dvořáková vystupovala i na sjezdech KSČM nebo se účastnila společných akci s Klubem českého pohraničí, který sdružuje bývalé pohraničníky. Vyčítali jí i údajnou nacionalistickou rétoriku.

- Například letos v červnu vzbudila Dvořáková pozornost, když při pietním aktu v Lidicích kritizovala současnou vládu za její vstřícný postoj vůči sudetským Němcům.

- Kandidovala také ve volbách, před pěti lety ucházela o senátorský mandát na Litoměřicku za stranu Politika 21 Jany Bobošíkové.

- Byla držitelkou řady vyznamenání, v roce 2009 jí prezident Václav Klaus propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.


Zdroj: ČTK


Lidovky.cz
  • 3Diskuse