Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zemřela ‚královna soulu‘. Zpěvačka Aretha Franklinová podlehla rakovině slinivky

Lidé

  16:11aktualizováno  21:58
DETROIT - Ve věku 76 let zemřela ve čtvrtek americká zpěvačka Aretha Franklinová. Informovala o tom s odvoláním na rodinu agentura AP. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla rakovinou slinivky a už před několika dny se objevily zprávy, že její stav je velmi vážný.

Aretha Franklinová foto: Reuters

‚Královna soulu‘ Aretha Franklinová je těžce nemocná, uvádějí její blízcí

Franklinová, kterou časopis Rolling Stone označil za nejlepší zpěvačku všech dob, zemřela dopoledne místního času ve svém domě v Detroitu.

Franklinová trpěla rakovinou slinivky několik let. Loni oznámila, že už bude vystupovat jen na vybraných akcích. Poslední koncert absolvovala loni v srpnu ve Filadelfii, o tři měsíce později ještě zpívala na akci nadace Eltona Johna pro boj s AIDS.

„Nenacházíme slova, jimiž bychom vyjádřili bolest v našich srdcích. Ztratili jsme pevný základní kámen naší rodiny,“ uvedla rodina Franklinové v oznámení o úmrtí této matky čtyř dětí. Soustrast rodině vyjádřil například bývalý americký prezident Bill Clinton či exprezident Barack Obama s manželkou. Oběma těmto prezidentům zpívala Franklinová při jejich uvedení do úřadu hlavy státu.

Aretha Franklinová v newyorské Radio City Music Hall (únor 2012)
Oprah Winfrey a Aretha Franklinová.

„Pomáhala spojovat lidi, díky ní jsme cítili více naděje, více lidskosti. A někdy nám pomáhala prostě zapomenout na všechno ostatní a jen tančit... Možná odešla na lepší místo, ale její hudba tu s námi zůstává, aby nás všechny inspirovala,“ vyjádřil poctu Franklinové Obama s manželkou. Nynější prezident Donald Trump byl stručný. „Královna Soulu Aretha Franklinová je mrtvá. Byla to skvělá žena s nádherným darem hlasu od Boha. Bude nám chybět,“ napsal Trump na Twitteru. 

„Celému světu bude chybět, ale vždy se budeme všichni radovat z jejího pozoruhodného odkazu. Královna je mrtvá, ať žije královna,“ napsal na Twitteru například zpěvák Elton John, který ji označil za jednu ze svých nejoblíbenějších klavíristek.

Lítost nad úmrtím vyjádřil také hudebník Paul McCartney. „Poděkujme všichni za krásný život Arethy Franklinové, Královny našich duší, která nás všechny inspirovala mnoho let. Bude nám chybět, ale vzpomínka na její velikost jako hudebnice a skvělé lidské bytosti s námi bude žít na vždy. S láskou, Paul,“ napsal McCartney na Twitteru.

Inspirovala i českou scénu, soustrast vyjádřily Kubišová a Rottrová

Americká zpěvačka, pianistka a skladatelka  ovlivnila na tuzemské scéně zejména Marii Rottrovou a Martu Kubišovou. První žena, která byla v roce 1987 uvedena do rokenrolové síně slávy, tuzemské zpěvačky ovlivnila svým repertoárem, které od ní částečně převzaly, i způsobem zpěvu. Řekl to hudební publicita Jiří Černý.

„Tenkrát v šedesátých letech a na začátku sedmdesátých let patřilo k dobrému tónu něco zpívat z repertoáru Arethy Franklinové,“ uvedl Černý.

Rottrová se o smrti zpěvačky dozvěděla na dovolené. „Vím o tom, napsal mi to syn. Byla jsme její velký fanoušek a zpívala jsem kdysi dávno hodně jejích písniček. Dnes mám ještě jednu její skladbu v repertoáru, kterou zpívám jako duet s Petrem Němcem,“ řekla Rottrová.

Osobní vzpomínku má na Franklinovou zpěvačka Kubišová, která se v 60. letech zúčastnila natáčení koncertu Franklinové v pařížské Olympii. „Takže tleskám na její živé nahrávce,“ uvedla Kubišová, která zpěvem Franklinové byla podle svých slov „absolutně unešená“. „Hned jsem si z té desky vybrala píseň Prove It, kterou jsem zpívala z českým textem Proudy,“ sdělila Kubišová.

Na královnu soulu zavzpomínala i Helena Vondráčková, která nazpívala hit Franklinové I Say a Little Prayer s českým textem od Zdeňka Borovce pod názvem Proč mě nikdo nemá rád. „Velmi mne smrt této skvělé soulové zpěvačky zasáhla. Měla jsem možnost vidět v 60. letech její koncert v pařížské Olympii a dodnes na něj nezapomenu. A pokaždé si na Arethu vzpomenu, když zpívám její hit s českým názvem Proč mě nikdo nemá rád. Je mi líto, že odešla,“ sdělila zpěvačka prostřednictvím svého PR manažera Luboše Procházky.

První singl vyšel Franklinové už před více než 50 lety. V 60. a 70. letech minulého století nazpívala několik ceněných živých nahrávek gospelů včetně alba Amazing Grace (1972). Zatím poslední album, kterým je A Woman Falling Out Of Love, vydala v roce 2011.

Kromě 18 cen Grammy dostala Franklinová také ocenění Grammy za celoživotní dílo (v roce 1994). V roce 1987 se stala první ženou, která byla uvedena do rokenrolové síně slávy.

Soulová královna z Tennessee

Mezi prvními, kdo slyšeli talentované černošské děvče zpívat, byli věřící v baptistickém kostele, kde vystupovala s gospelovým sborem. První singl jí vyšel v 18 letech. To už byla dvojnásobnou matkou (první dítě měla ve 13 letech, další o dva roky později). S přestupem k hudebnímu vydavatelství Atlantic se dostavil Arethin první velký úspěch a tím byla bluesová balada I Never Loved a Man (The Way I Love You) (1967), následovaná stejnojmenným albem s dalším velkým hitem Respect. Tato píseň nazpívaná původně Otisem Reddingem našla v podání Franklinové mohutnou odezvu u feministek a také u diskriminovaného černošského obyvatelstva a stala se hymnou afroamerického hnutí za rovná lidská práva.Soulová legenda se narodila 25. března 1942 v Memphisu ve státě Tennessee. Mládí ale prožila na severu USA v Detroitu, kde byl její otec, Clarence Franklin, významným kazatelem. Po brzkém rozvodu rodičů a úmrtí matky dohlížela na výchovu Arethy a jejích dvou sester hlavně babička. Děvčata přesto vyrůstala v inspirativním prostředí. Otec se totiž úzce přátelil s Martinem Lutherem Kingem či gospelovými divami Mahaliou Jacksonovou a Clarou Wardovou.

Další desky Arethy Franklinové s hity jako Chain of Fools, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman nebo Think mimořádné postavení této soulové a rhythmandbluesové „lady“ potvrdily. V roce 1980 si zahrála v kultovním hudebním snímku The Blues Brothers, a o pár let později i v jeho pokračování. V roce 1987 byla jako první žena byla uvedena do Rokenrolové síně slávy.

Na svém kontě má Franklinová přes 40 studiových alb, 20 cen Grammy (18 soutěžních a dvě čestné ceny) a 20 hitů, které se dostaly na vrchol žebříčku R&B. V roce 2008 ji hudební magazín The Rolling Stone zvolil nejlepší zpěvačkou rockové éry.

Zazpívala na inauguraci Clintona i Obamy

Kromě řady ocenění se Franklinové dostalo cti zpívat na inauguraci demokratických prezidentů Billa Clintona (1993) a Baracka Obamy (2009). V roce 2003 založila vlastní hudební vydavatelství Aretha a o dva roky později byla oceněna nejvyšším americkým civilním vyznamenáním - Prezidentskou medailí svobody, což dojetím obrečela.

Franklinová, která je matkou celkem čtyř synů, byla dvakrát vdaná. V šedesátých letech s manažerem Tedem Whitem, podruhé s hercem Glynnem Turmanem. Rozvedli se v roce 1984 po pětiletém soužití. V témže roce zemřel i Arethin otec, který posledních pět let strávil v kómatu, poté co ho v jeho domě v Detroitu vážně postřelil lupič.

Franklinová celý život bojovala s nadváhou a alkoholem, dokázala se zbavit závislosti na cigaretách. Někdy dokázala shodit i několik desítek kilogramů. V roce 2010 byla zpěvačce diagnostikována rakovina slinivky břišní. Poslední koncert absolvovala loni v srpnu ve Filadelfii, o tři měsíce později ještě zpívala na akci nadace Eltona Johna pro boj s AIDS. Loni také oznámila, že už bude vystupovat jen na vybraných akcích, vydala svou poslední studiovou desku A Brand New Me a poté oznámila konec kariéry. Letos zrušila na radu svých lékařů naplánovaná vystoupení, rakovina slinivky ale život výjimečné umělkyně ukončila. Z obdivu k Franlinové se v minulosti vyznaly takové hvězdy jako Whitney Houstonová, Alicia Keysová či Annie Lennoxová.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...