23. listopadu 2011 9:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žena vymohla od nemocnice půl milionu za nechtěnou sterilizaci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Je to průlomová dohoda. Po čtyřech letech soudních tahanic dostane Iveta Č. odškodnění za nechtěnou sterilizaci.

Pětatřicetiletá Iveta Č. z Ostravy se dočká odškodnění za nechtěnou sterilizaci, kterou jí před čtrnácti lety provedli lékaři v Ostravě. Fakultní nemocnice jí nabídla mimosoudní dohodu. Souhlasila.

Podle informací LN by měla od nemocnice dostat půl milionu. „Za nemocnici mohu říct jen jedno: věc je uzavřena, vyřešena mimosoudní dohodou. Respektovali jsme rozhodnutí soudu,“ sdělil LN mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Detaily ovšem odmítl Maléř i Liga lidských práv, která ženu zastupuje, sdělit. Součástí dohody je, že se její znění veřejnost nedozví.

Iveta původně žádala milion korun. Před čtyřmi lety Krajský soud v Ostravě rozhodl, že má nárok na polovinu požadované sumy. Peníze ale nedostala. Nemocnice se odvolala a verdikt Vrchního soudu v Olomouci zněl, že nárok na finanční odškodnění je už promlčen.

Tím odvolací kolečko neskončilo. Žena se obrátila na Nejvyšší soud. „Ten letos v létě uznal, že nárok promlčen není,“ sdělila LN právnička Ligy lidských práv Kateřina Červená. O sterilizaci se totiž žena dozvěděla až sedm let po zákroku, v roce 2004. Případ se tak vrátil do Olomouce. Že se nemocnice chtěla nově vyrovnat mimosoudně, potvrzuje i chování obou stran před soudem. Původně plánované řízení z 26. října bylo odloženo.

„Čekáme, až nám sdělí výsledek. Pokud by žádný nebyl, museli bychom řízení obnovit,“ řekl LN mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Liga lidských práv i přes tento úspěch zvažuje, že podá hromadnou žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.