17. dubna 2014 11:00, aktualizováno  11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeptali se, zda nejsem ozbrojen. Pak mě Válková odvolala, tvrdí Dohnal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. | foto: ČTK

PRAHA Bráním se proto, že v mém případě byl pošlapán zákon ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO), tvrdí odvolaný šéf věznic Petr Dohnal. V rozhovoru pro server Lidovky.cz ale zároveň připouští, že kdyby spor o své odvolání vyhrál, dokázal by si další spolupráci s Válkovou představit. Dohnal se podivuje i razanci svého nástupce Pavla Ondráška.

Lidovky.cz: V jakém jste vlastně nyní postavení? Jste nezaměstnaný?
Jelikož jsem byl špatně a v rozporu se zákonem odvolán, nebylo možné mě někam ustanovit. Jsem v právním vakuu, nejsem nikde. Stále jsem příslušníkem vězeňské služby, jsem brigádní generál, jde mi plat, ale nejsem prostě nikde.

Lidovky.cz:  Máte už pro tvrzení o nezákonnosti podklady?
S právním zástupcem do konce týdne podáme rozklad proti rozhodnutí paní ministryně, zaslali jsme jí dokument, kde jí sdělujeme, že se jedná o takzvané nicotné a nulitní rozhodnutí ve vztahu ke krokům, co činila.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz:  Na základě čeho usuzujete, že je její rozhodnutí neplatné?
Pochybení je tam celá řada. Celé její rozhodnutí vůbec není žádným právním aktem, chybí tam spousta právních znaků včetně poučení, že se můžu bránit, což je jednoznačně povinné. Nazval jsem to právním kutilstvím, protože rozhodnutí je od začátku až do konce v rozporu se zákony této země. Už jen to, že mě odvolává z funkce ředitele, ačkoliv žádný zákon pojem funkce nezná, vždy jde o služební místo.

Lidovky.cz:  Jak budete postupovat, když ministryně rozklad zamítne?
V případě, že ho nevyřídí podle zákona, dáme věc k soudu.

Lidovky.cz:  Vy operujete zákonnými pochybeními ministryně, ona řadou výtek k vaší práci. Sdělila vám je předem?
Inkriminovaný pátek jsem byl na ministerstvu spravedlnosti předvolán paní ministryní, abychom se bavili o průběhu kontroly, která byla na generálním ředitelství nařízena. Vyslechl jsem si, co kontrola zjistila, poučili mě, že do 15 dnů můžeme podat připomínky. Převzal jsem protokol, paní ministryně však řekla: Pojďte ještě na chvilku se mnou. Takže jsem odešel do její pracovny a zde jsem byl takzvaně odvolán. V tom odvolání jsou věci tak za hranou, že je hodnotím jako vědomé porušení zákona, jelikož paní ministryně mi dává za vinu věci, které prokazatelně realizovali moji předchůdci.

Dohnal versus Válková

Odvolaný šéf vězeňské služby Petr Dohnal svým chováním ohrožuje řádné plnění základních úkolů státu. Jako příslušník bezpečnostního sboru nemůže veřejně hodnotit oprávněnost svého odvolání, uvedlo dnes v reakci na Dohnalův středeční otevřený dopis ministerstvo spravedlnosti. Dohnalovo chování prý nemá v novodobé historii české justice obdoby.

Bývalý šéf vězeňské služby, kterého ministryně Helena Válková počátkem dubna odvolala, zaslal ve středu otevřený dopis prezidentovi, premiérovi a dalším vysoce postaveným politikům. V něm tvrdí, že jeho odvolání bylo v rozporu se zákonem a neplatí. Podle Dohnala to přinese problémy do fungování Vězeňské služby, protože jakékoliv úkony provedené jeho nástupcem budou neplatné.

Podle ministerstva spravedlnosti je ale rozhodnutí platné a bylo vydáno v souladu se zákonem. Resort v dnešní reakci zdůrazňuje, že přijme veškerá nezbytná opatření k zabezpečení nerušeného výkonu činnosti Vězeňské služby ČR. Ministryně Válková ve středu uvedla, že Dohnalova slova prověří i z hlediska možného vyvození trestní odpovědnosti.

Dohnal chce do pátku podat takzvaný rozklad proti rozhodnutí ministryně o jeho odvolání. Rozhodnutí považuje za nicotný právní akt, který je od začátku neplatný.

Ministryně ho odvolala na začátku dubna. Důvodem odvolání podle ní byly problémy v hospodaření vězeňství a vadil jí i rozdílný pohled na vedení ředitelství věznic. Ministerstvo už vypsalo výběrové řízení na nového šéfa věznic, zájemci mohou podávat přihlášky do 25. dubna.

Lidovky.cz:  Čili vy jste o nich věděl, ale nic jste s nimi nedělal?
Tak to nelze říct. Například mi vyčítá rozdělení zakázky na nákup bund na dvě malé zakázky. To proběhlo v roce 2010, respektive v roce 2011. Já jsem nebyl generálním ředitelem ani jsem neřídil zodpovědný odbor logistiky. A paní ministryně už pod tíhou argumentů netvrdí, že jsem to spáchal. Už jen tvrdí, že jsem to nenapravoval, což není také pravda. Já jsem v těchto věcech už nepokračoval. A zrovna bundy asi těžko budu stahovat z příslušníků a vracet nějaké firmě.

Lidovky.cz:  Další vaše pochybení spočívá podle ministryně v porušování při zajišťování spisové služby...
V této věci došlo k opakovanému porušení zákona z její strany. Asi 10 nebo 15 minut před svým odvoláním jsem byl teprve seznámen s touto kontrolou a ze zákona jsem měl mít 15 dnů na připomínky. To se nestalo. Místo toho jsem u ní v pracovně obdržel usnesení o mém odvolacím řízení, kde mi nedostatky kladla za vinu, přestože kontrola nebyla řádně ukončena. Paní ministryně ale dokonce tuto kontrolu vůbec neměla nařídit, nemá k tomu oprávnění. K samotným závěrům se nemohu vyjádřit, byl jsem s nimi seznámen 10 minut před odvoláním. Pro mě je to novum, je mi prý zakázán i vstup na generální ředitelství, odkud jsem byl téměř vyveden.

Lidovky.cz:  Nelichotivě ale nevyznívá ani výtka o špatném hospodaření vězeňské služby, k té se můžete vyjádřit?
Jde o věci, které mi nejdou k tíží a paní ministryně to sama explicitně sděluje. Že ví, že nejdou za mnou, ale že jsem je pouze nenapravoval.

Lidovky.cz:  Proč jste dostával a zároveň vedení vězeňské služby posílal přemrštěné odměny, zatímco na řadové pracovníky se nedostávalo?
To je omyl, nic takového mi paní ministryně nevyčítá. Loni jsem obdržel odměnu něco před 400 tisíc korun. Jako vrcholový manažer s 11 tisíci lidmi v gesci a 23 tisíci vězněnými, na té odměně není nic nadstandardního v kontextu s valícími se úkoly. Rychle a bravurně jsme zvládli prezidentskou amnestii, pomáhali jsme při povodních, projednali jsme několik novelizací zákonů. Ani mí náměstci nedostávali nadstandardní odměny. Co se týče běžných lidí, naopak jsem zavedl systém "za dobrou práci odměna".

Lidovky.cz:  Podle ministryně jste nezvládl ani návrh reformy vězeňství, který podle ní vyzněl stylem "Nelze, nemůžu, nechci".
Dala mi 13 dní na zpracování rámcové analýzy fungování generálního ředitelství a převodu činností na ministerstvo spravedlnosti a věznice. Analýzu jsem zpracoval precizně a správně i přes šibeniční lhůtu. U některých převedení jsem pouze zdůrazňoval, že by se musela změnit legislativa.

Lidovky.cz:  Nemá tedy ministryně Válková pravdu, že jste změny odmítal a nechtěl jste přijmout odpovědnost?
Paní ministryně si je dnes vědoma, že z hlediska práva postupovala naprosto špatně, že věci mně kladené za vinu se nestaly, nebo se staly někdy v minulosti mým předchůdcům. Není možné, aby to obhájila. Proto, jak řekl jeden poslanec, tahá dodatečné argumenty jak králíky z klobouku. Mě navíc paní ministryně řekla, že jsem ji donutil k chybám a to ona nikdy neodpustí.

Lidovky.cz:  Je pravda, že vás dokonce z kanceláře téměř vyváděla ochranka?
Tak to není, ale když jsem přijel kvůli kontrole na ministerstvo, než jsem šel k paní ministryni, příslušník ochranky se mě zeptal, jestli nejsem ozbrojen. To se nikdy v historii nestalo. Před kanceláří ministryně stálo dokonce několik příslušníků ochranky a příslušník justiční stráže. Tak jsem si říkal, že se zřejmě chystají nějaké manévry. Dokonce i při jednání stál za zády ministryně příslušník ochranky. Když se pak někdo paní ministryně ptal, proč posílila ochranku, řekla, že prý měla strach z mé hysterické reakce. K posílení nebyl jediný důvod.

Lidovky.cz:  Dokonce jste se setkal s premiérem Sobotkou, ale on vaše setkání ponechal bez komentáře. Není to signál, že kvůli vám nechce riskovat rozbroj s koaličním partnerem?
Předložil jsem mu řadu dokumentů jednoznačně dokazujících jednání ministryně Válkové za hranou. Asi s vyjádřením vyčkává, možná chce ještě vyjádření paní ministryně Válkové.

Lidovky.cz:  Když tvrdíte, že veškeré výtky proti vaší práci jsou liché, jaký tedy měla ministryně důvod se vás zbavit?
Pro mě to je velikou záhadou. Hned na první oficiální schůzce mi řekla, že se mnou nechce spolupracovat, že nechce, abych vedl vězeňskou službu a že ji nevedu dobře. Prý jsem ji zmilitarizoval, což je nesmysl. Když jsem řekl, že nemám k odchodu důvod, tak mi dala papír se zahájením řízení o odvolání. Již před jejím příchodem jsem registroval, že někteří lidé nabízeli ředitelům věznic tuto pozici.

Helena Válková, ministryně spravedlnosti

Lidovky.cz:  Ve funkci vás nahradil dosavadní ředitel věznice Pavel Ondrášek. Co na to říkáte vzhledem k tomu, že původně se za vás postavil?
Ať si čtenáři udělají sami obrázek. Přestože je ředitel Ondrášek pouze pověřen, už se podepisuje jako generální ředitel. Věřil jsem, že má elementární znalost zákonů a do vyřešení celé záležitosti nebude provádět žádné personální změny. Jsem překvapen, že k tomu došlo hned záhy. Dál to nechci to komentovat.

Lidovky.cz:  Chcete se vrátit zpět na místo šéfa vězeňské služby? Dokázal byste s paní ministryní dál spolupracovat?
Chci, aby byl dodržován zákon. Zde byl pošlapán a porušen. Musím se proto bránit všemi zákonnými prostředky. Pakliže by byly důvody pro moje odvolání a proběhlo by zákonně, nikdy bych se nebránil.

Lidovky.cz:  Pokud se ukáže, že jste v právu. Vrátíte  se zpět?
Ano, vrátil. Považuji se profesionála, který za 23 let ve vězeňské službě prošel opravdu vším. I přes všechno, co se stalo a jak byl pošlapán zákon, bych si spolupráci s paní ministryní dokázal představit.

  • 10Diskuse


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz