Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zeptejte se filozofů

Česko

Osobní výběr ze světového tisku

Když jsme porušili dietu tím, že jsme snědli buchtičku ze Starbucksu, je to morálně totéž jako porušit slib daný někomu jinému? Kdyby lidé nebyli savci, ale snášeli vejce, měnilo by to náš pohled na potraty?

To jsou příklady otázek, které lidé kladou na stránce AskPhilosophers.org (Zeptejte se filozofů). Filozof Alexander George z Amherst College ji založil v říjnu 2005, aby veřejnosti demonstroval smysl své profese. Jak píše intelektuální příloha deníku Boston Globe, Ideas, naposledy se filozofové Jean Kazezová a Oliver Leaman neshodli nad tím, z jakého důvodu je zabíjení mravenců pro zábavu špatné, ač oba souhlasili, že je vskutku špatné.

Služba je dostupná i skrze iPhone, coby aplikace AskPhil. Výběr otázek a odpovědí vyšel pod názvem „Co by řekl Sokrates?“, bohužel nikoli česky. (A píšeme to zde proto, aby Petr Rezek, Zdeněk Kratochvíl a Miroslav Petříček psali aspoň víc do novin, když už nezaloží pořádný web.) *** Časopis Týždeň přechází do otevřeného politického zápasu: na obálce monotematického speciálu je přeškrtnutý premiér Fico. Volby se konají příští sobotu (12. června) a podle časopisu „rozhodnú, či sa Slovensko bude naďalej uberať cestou korupcie, zmenšovania slobody a primitivizmu“.

Časopis rozdává protificovské samolepky, zaplatil si billboardy ve čtyřech městech. Šéfredaktor Štefan Hríb píše: „Je to zrejme prvýkrát, čo sa médium na Slovensku zapája priamo do volebnej kampane. Robíme to vedome.“ Soukromé televize Markíza a TA3 nicméně odmítly vysílat jeho šoty vyzývající k účasti ve volbách a k hlasování proti premiérovi. Slovenské zákony zakazují politickou reklamu mimo vyhrazené bloky, zde je však výklad sporný: šot Týždňa totiž nikoho nepropagoval. *** Izrael znechutil i své přátele útokem na propagandistickou flotilu aktivistů vezoucích léky do pásma Gazy, sevřeného blokádou. Armáda přiznala, že vojáci zabili nejméně deset aktivistů, podle izraelských médií jich mohlo být dvacet, a to neozbrojených. Gideon Rachman na blogu Financial Times píše, že Izrael si příliš zvykl na vlnu rutinních odsudků, které se rychle přeženou. Ale teď si zahrávají s tím, že si těžce zhorší už tak dost špatné vztahy se spojeneckým Tureckem (mrtví byli na lodi plující pod tureckou vlajkou). Také Barack Obama následně zrušil schůzku s premiérem Netanjahuem. „Jejich špatné vztahy jsou obecně známy,“ píše Rachman. Načasování nemohlo být pro Obamu horší: Rada bezpečnosti aby se teď zabývala Izraelem místo sankcemi proti jaderné výrobě v Íránu. „Byl by to vlastní gól Izraele, kdyby útok na lodě pro Gazu potopil šance na novou rezoluci vůči Íránu.“

Stephen M. Walt na blogu Foreign Policy doporučuje, aby Spojené státy samy navrhly v OSN protiizraelskou rezoluci, zveřejnily špionážní zprávy o zásahu a zrušily nebo pozastavily vojenskou pomoc Izraeli. „A měli bychom říci nahlas a jasně, že blokáda Gazy je nelegální, nelidská a kontraproduktivní, a otevřeně tlačit na Izrael a Egypt, ať ji okamžitě zastaví,“ píše.

*** Co to časopis Spiegel přesně napsal o hypotéze, že Evropská centrální banka na přání Francouzů vykupuje řecké dluhopisy?

Autor Wolfgang Reuter se opírá o nejmenované zdroje v radě Bundesbanky. Podle údajů z konce minulého týdne ECB utratila 40 miliard eur za dluhopisy Španělska, Portugalska, Irska a hlavně Řecka (těch má za 25 miliard a denně přikupovala další, v průměru za dvě miliardy). Banka je tak jediným podstatným kupcem na trhu, chová se jako obří Konsolidační banka.

Má jistě smysl stabilizovat trh s vládními dluhopisy ohrožených zemí, „nicméně někteří z centrálních bankéřů mají vtíravé podezření, že je za tím francouzské spiknutí“. Francouzské banky a pojišťovny totiž mají spousty řeckých dluhopisů, úhrnem za 80 miliard. Takže udržováním uměle vysokých cen, popichuje Spiegel, Bundesbanka „podstatně přispěla k záchraně bank v sousední Francii“ (Bundesbanka má v ECB 27procentní podíl, na její účet tak jdou řecké dluhopisy za sedm miliard).

Guvernér Weber k tomu nic neřekl a „výraz jeho obličeje byl nečitelný“. Podle Spiegelu nechce ECB příliš kritizovat, aby si nesnížil šance na to, že příští rok vystřídá dosavadního guvernéra, Francouze Tricheta. *** Wall Street Journal má 1. června editorial na oslavu moudrých českých voličů, kteří odmítli „sociálnědemokratický řecký model“. Deník vyzdvihuje hlavně dvě nově vzniklé strany, Public Affairs a Tradition Responsibility Prosperity 09. „Vítězství středopravých stran je o to pozoruhodnější, že země je v mnohem lepším finančním stavu než většina Evropy. Její dluh činí pouze 35 % HDP, což je méně než polovina průměru EU.“ A přesto Češi o víkendu hlasovali „pro snížení sociálních dávek“. Hezké. Kdyby komentátoři WSJ věděli...

***

ROZCESTNÍK Wall Street Journal chválí moudré české voliče: odmítli „sociálnědemokratický řecký model“. A vyzdvihuje strany Public Affairs a Tradition Responsibility Prosperity 09.

O autorovi| Tomáš Němeček, redaktor Orientace

Autor: