Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Žháři od Stropnických: policie spojuje vlka samotáře s anarchisty. Má chabá vodítka

Česko

  5:00
PRAHA - Žhářský útok na dům ministra obrany Martina Stropnického má další dva podezřelé. Policisté se na ně zaměřili, neboť rozesílali výhružné dopisy politikům a armádním představitelům. Co je pojí s hlavním podezřelým (a jediným dosud obviněným) ruským studentem Igorem Š., ovšem nevědí. Dokonce pracují s teorií, že pracovali jako takzvaní vlci samotáři. Jeden z podezřelých mezitím skončil v psychiatrické léčebně Bohnice.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) foto: Reuters

Vyšetřování, které policie spustila na začátku června po útoku na Stropnického dům v pražském Suchdole, vykazuje zatím víc domněnek a neznámých než skutečných důkazů.

„Existuje podezření, že se trestné činnosti dopustilo vícero osob ve vzájemné součinnosti,“ stojí v protokolu, s nímž se Lidovky.cz seznámily. Jestli nakonec byli obviněni, není jasné. Státní zástupce Ladislav Malovec na případ uvalil informační embargo. „Nebudu to komentovat,“ sdělil stručně.

Mladého Rusa podezřelého z útoku na Stropnického dům prozradila kukla

Oba dva podezřelí měli jedno společné. V minulosti posílali výhružné a urážlivé dopisy vysoce postaveným politikům či armádním představitelům. První z nich měl být součástí skupiny Legie anonymních občanů ostře se vymezující také proti Spojeným státům ale i současné české vládě.

Druhý podezřelý, bývalý vařič piva v pivovaru Bernard, je však mnohem zajímavější. Podle vyšetřovatelů poslal z Humpolce dva e-maily adresované prezidentovi Miloši Zemanovi a náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Šedivému. 

Policie ve spisu uvádí, že neznámý útočník útočil na dům Stropnického právě zápalnými lahvemi s etiketou Bernardu. Sám nový podezřelý pracující v pivovaru navíc při výslechu uvedl, že má s výrobou Molotovova koktejlu zkušenosti. „Vyrobil si ho, aby vyzkoušel, zda při hoření může vybuchnout,“ píší vyšetřovatelé.

Jeho rodina později oslovila psychiatra. „Z důvodů jeho agresivních sklonů a projevů se zbraněmi vůči společnosti,“ uvádí dokumenty. Muž byl proto umístěn do psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Jeho pachová stopa se však neshoduje s ničím, co bylo nalezeno na místě útoku. „Stále však vůči němu je prověřované podezření, zda se nejedná o tzv. vlka samotáře, který by byl schopen provést útok ohrožující život nebo zdraví osob,“ tvrdí spis.

Důležitou indícií nakonec může být výpis z telekomunikačního provozu. Ten může další podezřelé s Igorem Š. spojit, nebo naopak jakoukoliv kooperaci vyloučit.

Nepovedený útok

Díky nashromážděným dokumentům a svědectvím je možné sestavit zatím nejpřesnější rekonstrukci útoku na dům člena vlády.

K útoku na sídlo Stropnických došlo v neděli 7. června letošního roku kolem třetí až čtvrté hodiny ráno. Někdo se přiblížil k nejnižší části plotu a na obydlí hodil čtyři zápalné lahve. Jedna se rozbila o střechu vedle balkonu v prvním patře. Další dvě se roztříštily o chodník před domem. Jedna však dopadla do měkké hlíny na záhon a zůstala tak neporušená.

Rodina Stropnického nejdříve útoku nevěnovala pozornost. „To, že se jednalo o zápalné lahve nepoznali. Střepy odklidili a vyhodili do popelnice,“ uvádí zpráva. Pak ale na zahradě objevili neporušenou hnědou zápalnou láhev od značky Bernard. 

Dům ministra obrany Martina Stropnického v pražském Suchdole.

Uvnitř byla zapáchající tekutina - podle všeho směs draselného mýdla a benzínu, která se měla při roztříštění nádoby vznítit. Jako doutnák posloužila bílá dámská vložka. Rodina ministra proto přivolala vojenskou policii, která prohledala okolí a usoudila, že „k prověření nebude příslušná.“

Na místo proto dorazili specialisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří si ale případ také odmítl převzít s tím, že jsou rovněž „nepříslušní“ a zavolali na krajské ředitelství pražské policie. Státní policisté na místě spolu s pyrotechnikem pokračovali v zajišťování důkazů a mimo jiné z lahve sejmuli i pachové stopy, které kriminalisty dovedli právě k ruskému studentovi Igoru Š..

Policie mladého Rusa chytila náhodou, když se na konci června účastnil demonstrace v Brně na podporu migrace. Jelikož si zahaloval tvář, hlídka ho požádala o prokázání totožnosti. Později vyšlo najevo, že je po Igorovi Š. vyhlášeno pátrání. Policisté se proto pokusili mladíka zadržet.

Igor Š. však v té chvíli začal klást pasivní odpor. Sedl si a odmítal se hnout. Na to reagovala skupina zhruba 15 demonstrantů, kteří začali Rusa bránit. Protože se situace začala vyostřovat, dva policisté použili na Igora Š. „hmaty a chvaty“ a zpacifikovali ho.

Angažovaný Rus

Profil obviněného Rusa

Igor Š. je dvacetiletý student, který byl v Ruské federaci několikrát trestán za organizaci protiputinovských neohlášených demonstrací. V Česku se pohybuje od září 2014. Nejdříve začal studovat jazykový kurt - češtinu tak ovládá na velmi slušné úrovni. 

Po příjezdu do Česka se téměř ihned začal angažovat v anarchistických hnutích a působil i jako spojka s ruskými levicovými radikály. Účastnil se také protestů proti restauraci Řízkárna a kampaně na podporu anarchistů, kteří jsou ve vazbě za údajnou přípravu teroristického útoku na vojenský vlak.

V Česku by chtěl podle svých slov zůstat. Našel si tu přítelkyni a hlásil se na filozofickou fakultu v Praze.

Při výslechu pak Igor Š. tvrdil, že by zápalnou láhev nezvládl vyrobit. „Musel bych mít zkušenosti v oblasti chemie, což není můj případ. Nikdy jsem nic takového nedělal,“ prohlásil. 

Nicméně pět dní před útokem na dům ministra se objevily na anarchistických stránkách návody pro přípravu zápalné lahve. „Do láhve je potřeba nalít benzín a motorový olej (v poměru 1:1). Benzín zajistí rychlou vznětlivost. Motorový olej zvyšuje dobu hoření a zajistí přilnutí k povrchu,“ uvádí například manuál.

U Igora Š. policie našla anarchistické letáky a dokumenty. Některé z nich se týkaly i protestů proti restauraci Řízkárna. Ta čelí už řadu měsíců vytrvalému nátlaku levicových radikálů. Za půl roku tam hořela čtyřikrát firemní auta a majitel čelí i osobním výhružkám. Žádný útočník však nikdy nebyl policií dopaden (více ZDE).

Pachová stopa na vazbu ve většině případů nestačí. „Tento důkaz je však dle judikatury velmi nespolehlivý a připouští se maximálně jako důkaz nepřímý,“ argumentuje právník Igora Š. Pavel Čižinský.

Soud se však v tomto případě obával, že by Igor Š. mohl chtít ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti a nebo utéct do ciziny. Jako jednu z cílových zemí uvádí vyšetřovatelé Španělsko, kde měli mladého Rusa skrýt spřátelení anarchisté.

Za nátlakovými akcemi na Řízkárnu stojí anarchistická skupina Mostecká solidární síť, ve které se Igor Š. také angažoval. Demonstrace proti podniku například natáčel. Také se zapojil v kampani na podporu držených anarchistů obviněné z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak.

Proti vazbě podal advokát Igora Š. Čižinský stížnost. Tu však státní zástupce Malovec zamítl.

Důkazy proti Rusovi jsou zatím poměrně chabé. Stopa DNA, která se nalezla na zápalné lahvi, podle týdeníku Respekt neodpovídá DNA Igora Š.. Podle Deníku Referendum, který se ke spisu dostal jako první, ruský student tvrdí, že v době útoku spal na své koleji. To by měl dokázat záznam bezpečnostních kamer. Podle serveru ho však policie zatím neprozkoumala.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům¨

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.