20. prosince 2008 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zhoubná licitace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
volby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy volby - ilustrační foto | foto: ČTK

Předák opozice žádá předčasné volby. V kterém pak okamžiku v čase se nacházíme? Shodou okolností včera. Ale mohlo to být při spoustě příležitostí víceméně kdykoli od roku 1997. Ani v letech opoziční smlouvy se přízrak předčasných voleb nevytratil; aktéři si uvědomovali, že je k dohodě vlastně přivedl a byl motivem jejich vleklé snahy o změnu volebního systému.

Volební zákon dlouhodobě produkuje slabé exekutivy - kolikrát jsme tohle konstatování už slyšeli? Neudělalo se s tím ale nic. Vždycky něco stojí v cestě. Jedno omezení spočívá v tom, že volební systém musí vytěsňovat komunisty (není na čase si připustit, že komunistický problém volebním inženýrstvím nevyřešíme?). Nebo zasáhne (navýsost politicky) Ústavní soud. Načež se dominantní strany pokusí dosáhnout svého nevhodnými prostředky.

Výsledkem je vrcholná ironie: volební výsledek, který podle jejich zákona vede ke sněmovnímu patu, zatímco podle původního zákona by dal vládní koalici většinu. Připočtěme k tomu, že malé strany, pokud mají možnost, nikdy nedopustí volební systém, který by je ohrožoval, a máme recept na paralýzu.

Tím by se měli politici zabývat. Licitování s předčasnými volbami je ovšem zhouba. Pokud bychom to připustili jako běžnou součást politického manévrování, pak se nedá vládnout. Pravidelný, aktéry neovlivnitelný volební rytmus má své velmi dobré důvody. Pokud by se stalo normálním, že kdokoli, komu zrovna vyletí průzkumy, to bude považovat za důvod hnát lidi k volbám, pak se v této zemi nedá vládnout.

Vždyť by to byla, domyšleno do důsledků, úplně stejná pitomost, jako kdyby momentálně nepopulární vláda požadovala naplánované volby odložit. Časté opakování voleb by veřejnost znechutilo, takže by legitimita vlád dál klesala. A volby stojí spoustu peněz - nejde jen o náklady na kampaň, ale i o rozpočtovou nezodpovědnost, jakou předvedly všechny strany před minulými volbami.

Na rozhodnutí o předčasných volbách byl čas hned v prvních týdnech po nerozhodném výsledku v roce 2006, ještě než začala nějaká vláda vládnout. Teď je to čirý oportunismus.
  • 9Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz