16. března 2010 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žide, toto je lotyšský stát. V Rize se uskutečnil pochod veteránů SS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
V Lotyššku proběhl pochod veteránu SS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Lotyššku proběhl pochod veteránu SS. | foto: ČTK

RIGA V lotyšské metropoli Rize se uskutečnil pochod asi tisícovky veteránů lotyšského národního hnutí, kteří za války bojovali proti okupační Rudé armádě v nacistických jednotkách SS. V centru města se rovněž sešli členové lotyšského Antifašistického výboru, aby pochodu bývalých příslušníků Waffen SS zabránili.

Pochod příslušníků organizace Daugavas Vanagi (Daugavští jestřábi) se podle lotyšských médií konal bez větších incidentů. Policie zadržela několik pravicových extremistů s transparenty "Žide, toto je lotyšský stát". Z obavy před násilnostmi byla v hlavních ulicích historického středu Rigy zastavena doprava, v okolí centrálního náměstí hlídkovaly zesílené oddíly městské a státní policie.

Pochodující veteráni reprezentovali elitní jednotky SS, v nichž se za druhé světové války angažovalo na 146.000 lotyšských legionářů. Lotyšsko v roce 1940 po uzavření paktu mezi nacisty a Moskvou obsadila sovětská vojska. Když wehrmacht o rok později Rudou armádu vytlačil, mnoho Lotyšů nacisty vítalo jako osvoboditele. V bojích proti sovětským vojskům jich tisíce padly.V Lotyššku proběhl pochod veteránu SS.

Kritici zdůrazňují, že legie podporovaly režim, který se těžce provinil vyvražďováním desetitisíců lotyšských Židů. Asi 130.000 Lotyšů kromě toho bojovalo proti nacistům v řadách Rudé armády a 36.000 jich v bojích padlo.

Rižský primátor Nil Ušakov původně jakákoli veřejná shromáždění plánovaná na dnešní den zakázal. Obvodní soud v Rize jeho rozhodnutí potvrdil, ale odvolací soud v pondělí povolil jak uspořádání pochodu válečných veteránů, tak i protidemonstrace Antifašistického výboru. Policii se během pochodu dařilo oddělit oba znepřátelené tábory, jejichž kontakt se omezil na hlasité výkřiky a skandování hesel. Pochodující položili věnce k Památníku svobody na hlavním náměstí a akci ukončili bez projevů násilí.

ČTK
  • 8Diskuse