Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

ZÍDEK: Havel za třicet tisíc? To je tak, když odkaz velikána zdědí trpaslíci

Názory

  17:17
Diplomatický skandál je zažehnán: Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 nebude již po české ambasádě v Tel Avivu požadovat třicet tisíc korun a DPH za to, že si město Haifa dovolilo pojmenovat jedno své náměstí po bývalém českém prezidentovi. Celá ta kauza je tak komická a absurdní, že volá po tom, aby ji zpracoval nějaký talentovaný dramatik.

Havel navždy foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle právníků může nadace manželů Havlových rozhodovat o použití exprezidentova jména a vybírat za to poplatky, protože Václav Havel nadaci daroval svá osobnostní práva. Což by se snad dalo pochopit v případě, kdyby někdo chtěl po exprezidentovi pojmenovat třeba pivo. Ale veřejné prostranství? Argumentace právníků vychází z toho, že město, které po Havlovi pojmenuje nějakou ulici či náměstí, z toho má „prospěch, který nemusí být nutně peněžní“ (Jiří Srstka, LN 14. 7.). 

Cena za využití jména Václava Havla? 30 tisíc + DPH

Škoda, že to pan Srstka trochu nerozvedl. Jaký prospěch bude asi tak Haifa mít ze svého nového náměstí Václava Havla? Bude tam snad kvůli tomu jezdit více turistů z Česka? Zatímco náklady na nové jméno veřejného prostranství se dají asi dobře vyčíslit, a nebudou úplně malé (nové informační tabule, přepsání registrů, výměna dokladů rezidentů atd.), prospěch z toho, i ten nepeněžní, se spočítat nedá. „Prospěch“ z pojmenování nebude mít Haifa, ale památka Václava Havla, o jehož odkaz Vize 97 pečuje. Takže by bylo úplně logické, kdyby těch třicet tisíc neplatila Haifa Vizi 97, ale naopak nadace manželů Havlových Haifě či české ambasádě v Izraeli.

Ministerstvo zahraničí prý bude Dagmar Havlovou informovat o tom, když bude chtít někdo v cizině nějaký veřejný prostor po Havlovi pojmenovat. Otázka ale je, proč by státní úřad měl tuto službu - zřejmě zdarma - prezidentově vdově poskytovat. A také, proč by konšelé nějakého města na druhém konci světa, kteří budou chtít něco po Havlovi pojmenovat, měli žádat o dobrozdání českého velvyslance. Mnoho lidí na světě asi nenapadne, že jméno bývalého dramatika a prezidenta má někdo propachtované a na jeho použití ceník.

Vzpomínám si, jak mě před lety dojalo, když jsem ve městě Curepipe na ostrově Mauritius náhodou zjistil, že zde mají Jan Palach Square. Místní se určitě neptali Palachových příbuzných, zda jméno mohou použít. Čin Jana Palacha je prostě oslovil, stejně jako mnohé lidi dodnes po celém světě oslovují činy a myšlenky Václava Havla. A dědici Havlova odkazu místo toho, aby se z toho s námi všemi radovali, vymáhají obzvlášť ubohým způsobem zaplacení směšné částky.

Václav Havel byl znám svým velkorysým vztahem k penězům a přezíravým postojem k majetku. Celá tahle kauza by jej tedy asi dost pobavila. Není prvním ani posledním velikánem, jehož odkaz zdědili trpaslíci.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...