Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ZÍDEK: Za svobodu vlastního jména. Odmítání -ová nemusí být dáno jen módou

Ve vášnivém zápase o „přechylovací formant“ -ová, který u nás vypukl minulý týden v souvislosti s novelou zákona o matrikách, zatím vedou na body odpůrci povinného zapisování jmen v ženském tvaru. Ministr vnitra Hamáček uznal argument zmocněnkyně vlády pro lidská práva a poslankyně Heleny Válkové a sám bude hlasovat pro pozměňovací návrh, který nepřechýlená ženská jména bez dalších podmínek umožní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FB

Na tom přechylování je vidět, kterak jazyk národa souvisí s jeho mentalitou. To, co jinde u drtivé většiny národů není problém je v Česku problém!Pan James to vystihl dobře. Je to o toleranci a svobodě občanů a ne k buzeraci občanů!!

0 0
možnosti
HJ

H80o57l40y 20J27a46m23e13s

12. 9. 2019 22:42

Moje žena není přechylováním dotčena, protože i české doklady má vystaveny podle pasu svého státu, kde přechylování neznají a má tam uvedeno příjmení Holy.

Připadá mi ale, že kolem přechylování je zbytečný povyk, každý by měl mít možnost nosit jméno a příjmení, jaké chce.

Matriky chtějí jen vykázat činnost a buzerovat lidi.

Stejně, jako "jazykovědci".

Jom do toho, jaké si kdo zvolí jméno, není už vůbec nic.

0 0
možnosti
HJ

H28o48l49y 12J64a25m70e95s

12. 9. 2019 22:44

Sorry za překlep, "jim".

0 0
možnosti
DH

Správně, já se chci třeba jmenovat Vovčáček Big Jelito a nemůžu:-))

0 0
možnosti
MK

Největší zmatek v přechylování ženských příjmení nadělali novináři. Proč novináři? Protože zásadně přechylují ženská příjmení všech cizinek, přestože podle Pravidel českého pravopisu nemusí. Píše se v nich mimo jiné, že pokud nehrozí záměna za muže, například u známých celebrit, přechylovat netřeba - jako příklad uvádí Pravidla Gretu Garbo a Edith Piaf. Takže pokud novináři používají tvary jako Cameron Diazová, Sharon Stoneová apod, jdou proti tomuto doporučení samotných jazykovědců. Navíc přistupují bůhvíproč jinak k cizinkám a jinak k Češkám. Takže ze Sereny Williams dělají Williamsovou (přestože v pase má oficiálně Williams), ale o Emě Smetana nikdy nepíšou jako o Smetanové (protože to nemá v občance). A přitom podle stejných jazykových pravidel jako u cizinek to klidně mohou dělat i u Češek a nikdo jim to tedy nemůže vyčítat. A jako perličku jen připomínku - ženská česká příjmení končící na samohlásku se nikdy nepřechylovala a nikdo s tím nikdy neměl sebemenší problém - Janů, Kočí,

0 0
možnosti
MK

(pokr.) - Mathé, Walló... A ještě doporučení - co podle pravidel přirozené češtiny přistupovat k ženám stejně jako k mužům? U mužu skloňujeme: Smetana - bez Smetany, Kaplický - bez Kaplického, Obama - bez Obamy. U žen můžeme postupovat úplně stejně: Ema Smetana - bez Smetanové, Eliška Kaplicky - bez Kaplické. Michelle Obama - bez Obamové. Ale na to naši experti v Ústavu pro jazyk český doposud nepřišli...

0 0
možnosti
PD

Ačkoliv většinou státní zásahy moc nemusím, v otázce jmen se domnívám, že stát má na ně právo. Tedy ne na vynucování křestních jmen, nic mu není po tom, že chce být někdo Půlnoční Bouře. Ale příjmení jsou něco jiného, prostě proto, že je stát v podobě Marie Terezie nařídil a proto má i právo určovat, jak mají vypadat.

To ale není důvodem k tomu požadovat příponu -ová. Kdyby ji měla všechna ženská jména, tak prosím, ale protože to neplatí, je tento požadavek zbytečný. Jazykovědce do toho netahejme, jazyk si poradí i bez přechylování. Také není problém, když muž má příjmení zjevně ženského rodu (Hapka) -většinou se skloňuje podle vzoru Předseda.

0 0
možnosti
PD

Mimochodem existovalo by elegantní řešení. Pokud by se všechna příjmení převedla do přivlastňovacího tvaru (Nováků, Smetanů), mužská a ženská podoba se přestane lišit a problémy s přechylováním zmizí. Cizinci by sice měli jména přechylovatelná, ale ti už dnes přechylovat nemusí.

Přineslo by to ještě jednu formální změnu. Z příjmení, jakéhosi přílepku ke jménu, aby se odlišil tlustý Franta od dlouhého Franty, by se stalo rodinné jméno. To by se mohlo líbit zastáncům tradiční rodiny :-)

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
JK

Ať si každá nechá napsat do občanky co chce. Když nechce být Krávová, ať je klidně Kráva.

Ovšem je důležité nepotento se před ní, až začne ječet, že je Kráva, až ji někdo špatně osloví.

0 0
možnosti
RM

R83. 28M39a60r95k29v40a36r76t

12. 9. 2019 16:34

Já bych se vůbec na ty jazykovědce i zásahy státu ve věci zapisování do matrik vybodnul. Nechápu proč by si Rusové nemohli nechat zapisovat svá jména do matrik azbukou, proč by se např. Okamurové nemohli domáhat zapsání svého jména v japonštině. A vůbec proč bych si já nemohl nechat zapsat své jméno např. klínovým písmem.

PS.

A nemělo by se to samozřejmě týkat jenom matriky, ale i občanských průkazů, řidičáků a dalších dokladů a listin v úředním styku.

0 0
možnosti
PP

A když dítko ve školním diktátu naškrábe "Mislým, že se to pýše takle", bude pro to mít své vlastní subjektivní důvody, jejichž závažnost by neměla posuzovat škola na základě pravidel mluvnice neboli vágního a fakticky nesmyslného pojmu. Zvládnutí češtiny by dítko navíc stigmatizovalo jako člověka z východu či slovanského původu, což třeba v dnešní Británii vůbec nemusí být příjemné.

0 0
možnosti
RM

R41. 91M74a77r36k42v49a16r37t

12. 9. 2019 16:40

No a co když k těm všem traumatům je dítko ještě poznamenáno příjmením s -ová, kterýmžto anachronismem ho postihli jeho vlastní rodiče, jejichž znalosti světa zastydli v minulém století.

0 0
možnosti
PB

P61a64v80e60l 52B47u96r45e93s

12. 9. 2019 16:16

Tak hlavně aby do toho státu nic nebylo i v situaci, kdy si z nich bude někdo utahovat.

0 0
možnosti